Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ TZ - Největší zemská muzea slaví 200 let.

Slezské zemské muzeum

TZ - Největší zemská muzea slaví 200 let.

 logo 200

Největší zemská muzea slaví 200 let. Věstonická venuše, hlava Kelta i vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic společně navštíví Prahu, Brno a Opavu.

 

Tisková zpráva k zahájení projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice (17. dubna 2014)

Národní muzeum, Vinohradská 1, 110 00 Praha 1

Praha, 17. dubna 2014

 

Tři největší zemská muzea České republiky - Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum spojí síly v projektu pod názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví. V rámci oslav chystají pro návštěvníky na roky 2014 – 2018 řadu speciálních akcí, výstav, programů i soutěží. Rok 2014 je především ve znamení jubilea Slezského zemského muzea. Při této příležitosti připravila tři muzea unikátní putovní výstavu, která poprvé v historii představí na jednom místě největší poklady těchto muzeí – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Výstava od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno. Jejím smyslem není pouze veřejnosti prezentovat tři výjimečné sbírkové předměty, ale též upozornit na význam a bohatost celého sbírkového fondu České republiky.

Pětiletý projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice upozorní na jubilea tří nejstarších muzejních zemských institucí. Oslavy zahájí v roce 2014 jako první Slezské zemské muzeum. O tři roky později pak své výročí oslaví Moravské zemské muzeum a v roce 2018 největší muzejní instituce České republiky – Národní muzeum. Projekt oslav výročí připomene veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí i důležitost uchovávání a prezentace kulturního dědictví. „Tři jubilující muzea přečkala řadu válek i změn politických systémů. Přesto však po celou dobu své dvousetleté existence představovala pro obyvatele naší země v Čechách, na Moravě i ve Slezsku nezpochybnitelnou hodnotu. Je proto více než důležité právě dnes upozornit na význam tohoto dědictví a příležitosti, které muzea nabízejí současné společnosti, a zahájit novou etapu v rozvoji muzejnictví v naší zemi – s muzei vstřícnými, vědecky pracujícími, zvyšujícími atraktivitu naší země a úroveň života obecně," uvádí ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

Moderní muzeum 21. století

Kromě zdůraznění významu muzeí v oblasti tvorby a uchovávání sbírek se projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice zaměří na prezentaci muzeí jako moderních institucí, které drží krok s dobou a mají své stálé místo na poli kultury, vědy a vzdělávání. „Název muzeum je značka, pod níž se na počátku 21. století skrývá vějíř aktivit, pohříchu pro romantiky žádné prachem pokryté dřímání rozpadajících se exponátů. Zemská muzea na teritoriu Česka zastřešují celý obor a jsou vysoce efektivními paměťovými institucemi, jež nejen shromažďují materiály jednotlivých disciplín a vystavují je, ale masivně se také podílejí na středo- a vysokoškolském vzdělávání a zásadním způsobem zajišťují vědecko-výzkumnou činnost státu. Dím, že na dvousetleté společnosti je to neobyčejná flexibilita a jsem si jist, že právě zemské paměťové instituce ve Slezsku, na Moravě a v Čechách jsou mezi evropskými pandány z těch nejefektivnějších," dodává Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.

Společná výstava tří muzeí - tři unikáty poprvé na jednom místě

V rámci pětiletých oslav připraví zapojená muzea pro své návštěvníky různé individuální i společné akce. Celorepublikovým počinem pro rok 2014 bude společná výstava tří unikátních předmětů světového významu – Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteoritu z Opavy-Kylešovic. Výstava navštíví na své pouti od července do září Opavu, Prahu a Brno. "Výstava představí největší poklady ze sbírek zúčastněných muzeí. Poprvé tak návštěvníci uvidí tři jedinečné předměty, které jen zřídka opouštějí depozitáře, na jednom místě, v rámci putovní výstavy. Tyto tři vzácné předměty tak symbolicky veřejnosti připomenou i to, jaké další světově významné unikáty se nacházejí v českých, moravských i slezských muzeích," říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Slezské zemské muzeum slaví již tento rok

Oslavy dvoustého výročí muzeí jsou rozděleny do let 2014 až 2018. Každý rok představí jedno ze stěžejních témat muzejního života – rok 2014 pod názvem Muzea vznikající bude patřit oslavám jubilea Slezského zemského muzea. Pro své příznivce připravilo zajímavé akce. První z nich je výstava Země a její muzeum, která připomíná dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku. Pro nejmladší návštěvníky je připravena fotografická soutěž Slezsko přes objektiv.

Rok 2015 představí návštěvníkům Muzea vzdělávající. V roce 2016 se muzea pod mottem Muzea pomáhající zaměří na komunikaci s návštěvníky se speciálními potřebami. Rok 2017 pod názvem Muzea objevující bude zaměřen na oslavu výročí Moravského zemského muzea. Pětileté oslavy vyvrcholí s mottem Muzea triumfující v roce 2018 slavnostním otevřením Historické budovy Národního muzea a jejích nových expozic po kompletní rekonstrukci a akcemi k připomenutí 100. výročí vzniku Československé republiky. Více k akcím jednotlivých muzeí je možné nalézt na webových stránkách www.200letmuzejnictvi.cz nebo na stránkách jednotlivých muzeí.

  • Rok 2014 – „Muzea vznikající"

V rámci oslav Slezského zemského muzea budou speciálními akcemi a výstavami připomenuty počátky muzejnictví ve Slezsku. Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem na území dnešní České republiky, jeho historie sahá do roku 1814.

  • Rok 2015 – „Muzea vzdělávající"

Oslavy zdůrazní roli muzeí na poli neformálního vzdělávání. Muzea se zaměří na rozvoj vzdělávacích programů nejen pro školy, ale též pro širokou veřejnost.

  • Rok 2016 – „Muzea pomáhající"

Návštěvníci se speciálními potřebami jako důležitá cílová skupina budou v centru dění oslav v roce 2016. Budou rozvíjeny speciální programy pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, pro návštěvníky neslyšící i návštěvníky s omezením pohybu.

  • Rok 2017 – „Muzea objevující"

Těžiště aktivit bude spočívat v připomenutí dvoustého výročí založení Moravského zemského muzea. Muzeum bylo založeno v červenci roku 1817 císařským dekretem Františka I., první návrhy na jeho založení však pocházejí již z roku 1803.

  • Rok 2018 – „Muzea triumfující"

Jádrem oslav dvoustého výročí založení Národního muzea, největší muzejní instituce v České republice, bude znovuotevření Historické budovy Národního muzea a nových expozic. Národní muzeum bylo založeno v dubnu roku 1818. Speciálními akcemi bude připomenuto i 100. výročí vzniku Československa.

 

Kontakty:

Slezské zemské muzeum

BcA. Květa Gebauerová, DiS.

Manažerka pro média
Tel./Fax: +420 553 622 999; + 420 555 557 264
Mobil: +420 733 376 234
E-mail: gebauerova@szm.cz

Moravské zemské muzeum

Mgr. Eva Pánková

Public relations
Tel.: +420 533 435 273
Mobil: +420 606 738 098
E-mail: epankova@mzm.cz

Národní muzeum

Mgr. Tereza Petáková

Oddělení vnějších vztahů
Tel.: +420 224 497 352
Mobil: +420 724 412 255
E-mail: tereza_petakova@nm.cz

 

 

 Ke stažení:

tisková zpráva

 

 

Poslední aktualizace článku: 25.04.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ TZ - Největší zemská muzea slaví 200 let. “ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek