Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

Slezské zemské muzeum

Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

Dvě staletí své existence si v letošním roce připomíná Slezské zemské muzeum. 1. května 1814 bylo zpřístupněno první veřejné muzeum na území dnešní České republiky, v jehož tradici Slezské zemské muzeum pokračuje. SZM proto k připomenutí svého významného jubilea připravilo celou řadu výstav, koncertů a akcí. Zapojte se i Vy do oslav jubilea, které právě začínají.

 

Oslavy započnou již na přelomu dubna a května a pokračovat budou až do konce roku. „Když jsme v roce 2009 začínali s oživením Slezského zemského muzea, velmi jsme si přáli, abychom do jubilejního roku dokázali pro naše návštěvníky zlepšit alespoň něco málo. Jsem proto velmi rád, že dnes může ve zrekonstruované Historické výstavní budově návštěvníky přivítat unikátní zemská expozice Slezsko, oceněná národní cenou Gloria Musaealis, expozice Doba zmaru a naděje v Národním památníku II. světové války, skleníková expozice, zookoutek a revitalizovaný park v Arboretu v Novém Dvoře a mnoho dalšího. Zásadním počinem je i příprava šestisvazkového díla o slezském kulturním dědictví či unikátní publikace Příroda Slezska. Pevně věřím, že programem, který jsme připravili pro jubilejní rok, zaujmeme a potěšíme naše tradiční i nové návštěvníky," uvedl ředitel SZM Antonín Šimčík.

Sváteční víkend ve znamení jubilea

Návštěvníci areálů SZM se mohou těšit na vskutku bohatý začátek oslav. Milovníci vážné hudby jistě ocení koncert Janáčkova komorního orchestru, který se v kostele sv. Václava v Opavě představí 30. dubna ve 20.00 hodin se skladbami Josefa Myslivečka, Carla Ditterse von Dittersdorfa, Josefa Václava Stamice či Wolfganga Amadea Mozarta.

V narozeninový den 1. května si mohou návštěvníci prohlédnout všechny areály SZM bezplatně. V Historické výstavní budově bude otevřena výstava Země a její muzeum, kterou si v 11.00 a 13.00 mohou zájemci prohlédnout také v doprovodu autorů výstavy. Arboretum kromě krásné přírody a rozkvetlých rododendronů nabízí výlet do severských krajin prostřednictvím výstavy Cesta Severem aneb Krajina a příroda Fennoskandie a jeho fotografická výstava zavede zájemce do historie areálu. Národní památník II. světové války nabízí mimo stálou expozici i výstavy Češi ve Velké válce zachycující životní příběhy Čechů během první světové války a Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat, odhalující tragický osud této významné osobnosti. I zde si lze prohlédnout fotografické výstavy zachycující dějiny nejen samotného památníku, ale i Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky. Památník Petra Bezruče, Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky i Srub Petra Bezruče pak zvou na prohlídku svých stálých expozic.

Pátek 2. května je věnován vzdělávání, pro školní mládež proto SZM připravilo zajímavé edukační programy. V tento den od 19.00 hodin pak čeká na všechny ctitele hudby zcela výjimečný koncert. V kostele sv. Václava se představí světoznámí umělci Štěpán Rak a Alfréd Strejček se svým hudebním projektem Vivat Comenius. Jak název napovídá, je inspirován dílem J. A. Komenského a úspěch sklízel již ve více než 40 zemích světa.

Obdivovatelé přírody se 3. května mohou zúčastnit zajímavé procházky proti proudu řeky Opavy. Za doprovodu ornitologů a s jejich odborným výkladem se zaposlouchají do ptačího zpěvu a při pěkném počasí se zúčastní i odchytu ptáků a jejich kroužkování. Procházka začíná v 7.00 hodin u Stříbrného jezera v Opavě, v 17.00 hodin na ni pak v Historické výstavní budově naváže přednáška Zajímavosti z ornitologického depozitáře SZM.

V neděli 4. května v 16.00 hodin se v Historické výstavní budově představí poprvé veřejnosti kniha s názvem Proměny. Opava v obrazech a fotografiích zachycující Opavu tak, jak ji možná neznáte. Večerní hodiny pak budou ve Slezském divadle Opava patřit oblíbenému Jaromíru Nohavicovi.

Toto je však jen začátek oslav a návštěvníci se mohou těšit na další a další zajímavé akce, včetně unikátní výstavy, připravené díky spolupráci s Moravským zemským muzeem a Národním muzeem. Poprvé v historii se společně představí tři unikáty z depozitářů těchto muzeí - Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Návštěvníci SZM si je budou moci prohlédnout v červenci, v srpnu se přesune do Moravského zemského muzea a v září pak bude k vidění v Národním muzeu.

Země a její muzeum – historie muzejnictví ožívá

Uchovávat doklady o kultuře a přírodě, vědecky je zpracovávat a seznamovat s nimi veřejnost. Taková je základní myšlenka muzejnictví. I toto odvětví lidské činnosti má však své dějiny. S historií slezských muzejních institucí se nyní mohou seznámit návštěvníci Historické výstavní budovy. Pojďte s námi proti proudu času a poznejte historii nejen Slezského zemského muzea.

Výstava nabízí rámcový pohled na dějiny muzejnictví ve Slezsku. Představuje typy sbírek, jejich rozmanitost a mnohdy pozoruhodné osudy jednotlivých sbírkových předmětů. Připomíná důležité a výjimečné osobnosti, které díl svého života zasvětily poznávání a uchovávání kulturního a přírodního dědictví, aby jej mohly bezpečně předat dalším generacím. Výstava návštěvníky provede dvěma staletími slezského muzejnictví a nastíní také měnící se postavení muzejních institucí na příkladu Slezského zemského muzea.

Cílem výstavy je připomenutí dvoustého výročí založení nejstaršího muzea na území dnešní České republiky. Tím bylo Opavské gymnazijní muzeum, jehož pokračovatelem Slezské zemské muzeum je. Výstava však představuje také další muzejní instituce, prezentuje jak společenskovědní, tak rovněž přírodovědné sbírky," uvedla Jana Koudelová, spoluautorka výstavy.

Výstava, která zaplňuje celé přízemí Historické výstavní budovy, v sobě skrývá mnohé unikáty. V první části, věnované nejstarším sbírkovým předmětům, si tak mohou návštěvníci prohlédnout největšího brouka světa, tesaříka, zajímavého lišaje oleandrového, či se díky zachovaným záznamům dozvědět o nevšedním příběhu jedné zásilky exotických brouků, které putovaly z Nové Guineje do Čech. Bez povšimnutí jistě nezůstane ani kolekce představující městské právo útrpné, či kartonáž, která v poválečných dobách byla převezena do Náprstkova muzea v Praze. A stranou nezůstanou ani pohnuté osudy sbírkových předmětů i muzejních budova za druhé světové války. Zmíněn je také osud dnešní Historické výstavní budovy, která byla v roce 1945 zničena bombami, ale přesto se díky obětavé snaze mnoha lidí dnes může skvět v plné kráse. „Snahou výstavy je, kromě představení sbírkových předmětů, ukázat také práci muzejníků, kteří často zůstávají oku návštěvníka muzea utajeni. Prostřednictvím dioramat je tak návštěvníkům prezentována například pracovna kurátora, archeologa, ale také dobová kancelář ředitele," prozradil Jiří Šíl, spoluautor výstavy.

Země a její muzeum je již čtvrtou výstavou cyklu Slezsko: Lidé a země, který je nejdůležitějším a nejrozsáhlejším projektem SZM za poslední desetiletí. Cyklus je jedním ze stěžejních výstupů projektu Slezsko: paměť – identita – region, řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI), jenž je financován Ministerstvem kultury a jehož cílem je výzkum českého Slezska.

Výstava se návštěvníkům Historické výstavní budovy představí ve sváteční den 1. května 2014 a k vidění bude až do 5. října 2014. Poté ji vystřídá další, neméně zajímavá, výstava s názvem Země a její pán.

Strážci paměti. 200 let muzejnictví v ČR

Slezské zemské muzeum slaví své významné jubileum již v letošním roce. Je však také součástí mnohem větší kulturní události. Tři největší muzea – Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum  - vytvořila společný projekt nazvaný Strážci paměti. 200 let muzejnictví v ČR. V následujících pěti letech společně v rámci tohoto projektu oslaví svá významná jubilea, 200 let své existence. Cílem projektu je upozornit na význam, tradici a historii muzejnictví v naší republice. Jeho snahou je představit muzejní instituce jako moderní muzea, která pokračují v tradicích, ale současně také pružně reagují na požadavky moderní doby a jsou důležitými oporami vědy, výzkumu, vzdělání i kultury. Jako první své výročí slaví Slezské zemské muzeum, v roce 2017 pak Moravské zemské muzeum
a Národní muzeum své jubileum oslaví v roce 2018.

Poslední aktualizace článku: 03.12.2021

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek