Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Koncert Hudební skladatelé ve Slezsku

Slezské zemské muzeum

Koncert Hudební skladatelé ve Slezsku

Už tradičně se roky končící čtyřkou, ve kterých si připomínáme výročí velkých českých skladatelů, označují v naší kulturní oblasti tzv. Rokem české hudby. Do jeho letošních oslav se zapojilo i muzikologické pracoviště Slezského zemského muzea projektem „Hudební skladatelé působící v českém Slezsku ve sbírkách Slezského zemského muzea“. Záměrem je oživit skladby zapomenutých skladatelů, kteří působili v českém Slezsku a ve svých dílech, napsaných pro tuto lokalitu, zanechali trvalé hodnoty .

 

Do tohoto kontextu plně zapadá osobnost skladatele a houslisty Carla Ditterse von Dittersdorfa, který prožil podstatnou část svého života v českých zemích, dále Johanna Antona Albrechtsbergra, který působil jako violoncellista na zámku Hradec nad Moravicí. Hudbu českého Slezska nesporně ovlivnili i piarističtí skladatelé, tvořící v nedaleké piaristické koleji v Bílé Vodě. Jedná se především o Carla Erasma či Antonína Brossmanna, rektora koleje a vynikajícího hudebního skladatele.Přepis jejich čtyř duchovních děl z muzikologické podsbírky Slezského zemského muzea stál na počátku projektu, který vyvrcholí 21. října v 18 hodin koncertem v kostele sv. Václava v Opavě. Slezské zemské muzeum ho pořádá spolu s opavskou Církevní konzervatoří – vystoupí na něm sólisté a sbor této školy,  o instrumentální doprovod se postará barokní orchestr Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava. Vstupenky jsou v předprodeji v opavské Sluně, před koncertem pak v Domě umění v Opavě.

Zbývá dodat, že Slezské zemské muzeum v rámci Roku české hudby vydá také publikaci Opava hudební autorů Karla Boženka a Petra Hanouska.

 

Czech Ensemble Baroque, ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období založil dirigent Roman Válek roku 1998. V současné době má ansámbl čtyři složky: orchestr, sbor, sólisty, vokální quintet a zasahuje do všech žánrů zejména baroka a klasicismu. Členy jsou profesionální instrumentalisté z ČR, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa, šéfdirigentem tělesa je Roman Válek. Od roku 2005 je soubor rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo, kde uvedl řadu českých i světových operních premiér, komorních i kantátových koncertů.

 

Roman Válek – úspěšný český dirigent, zakladatel a šéfdirigent Czech Ensemble Baroque. Jeho uměleckým krédem je přivést na česká pódia stěžejní díla renesanční, barokní a klasicistní literatury ve stylové interpretaci. O velké šíři repertoáru Romana Válka svědčí i spolupráce s dalšími významnými tělesy (Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní orchestr FOK, Pražský filharmonický sbor  ad. významná hudební tělesa i operní domy.  Jako sbormistr spolupracoval s dirigenty, jako J. Bělohlávek, G. Rožděstvěnský, G. Albrecht, G. Delogu, aj.Je zván na významné hudební festivaly  u nás i v zahraničí.

 

Kontakt pro novináře :

Mgr. Pavla Dluhoschová

manažerka pro média

 Slezské zemské muzeum
Silesian Museum
korespondence (post address): Nádražní okruh 31, 746 01  Opava
kancelář/pracoviště (office): Nádražní okruh 31, Opava
tel.: +420 553 622 999; mobil: +420 606 634 438
e-mail: dluhoschova@szm.cz; web: www.szm.cz

 

TZ ke stažení zde

 

 

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 09.10.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Koncert Hudební skladatelé ve Slezsku“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek