Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Čas války, čas míru – výstava připomínající 70. výročí konce druhé světové války

Slezské zemské muzeum

Čas války, čas míru – výstava připomínající 70. výročí konce druhé světové války

Jak se vyvíjely poměry v jednotlivých částech Slezska v meziválečném a válečném období? Jak složité byly národnostní a územní problémy okupovaného Slezska a Ostravska? A jaké významné osobnosti z našeho kraje se podílely na osvobozování slezského území? Odpověď na tyto a mnohé další otázky najdete na nové výstavě v Národním památníku II. světové války.

 

Čas války, čas míru – výstava, která zahajuje výstavní sezonu v Národním památníku II. světové války, přiblíží situaci ve Slezsku a na Ostravsku v letech nacistické okupace. Opomenuta nebude činnost odbojových skupin v oblasti Slezska a Ostravska, včetně dosud nepříliš známých ilegálních organizací. Pozornost bude věnována i problematice náletů na okupované oblasti v posledních válečných letech, jejíž následky budou demonstrovány na příkladu známého bombardování Moravské Ostravy dne 29. srpna 1944.

Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou vojenskou historií prostřednictvím jedinečných vystavených exemplářů – fotografií, písemností, zbraní a uniforem. „K vidění bude například válečná uniforma jednoho z posledních žijících účastníků osvobozovacích bojů a čestného občana Ostravy generála Mikuláše Končického. Z méně známých osobností domácího odboje chceme připomenout například Františka Kociána, který byl také významným kriminalistou a amatérským muzejníkem“, říká Ondřej Kolář, kurátor Národního památníku II. světové války.

 

Čas války, čas míru je však pouze první částí výstavního cyklu Neklidné století, jehož pokračováním se v září stane výstava věnovaná činnosti československé a české armády v průběhu 20. století. Pro návštěvníky připravujeme atraktivní výběr exponátů dobové výstroje a výzbroje, chybět však nebudou ani osudy významných regionálních postav vojenské historie.

 

Výstava Čas války, čas míru bude k vidění v Národním památníku II. světové války od 2. dubna do 30. listopadu 2015.

V rámci výstavy připravujeme doprovodný edukační program, jehož aktuální podobu naleznete na www.szm.cz

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

 

Poslední aktualizace článku: 01.04.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Čas války, čas míru – výstava připomínající 70. výročí konce druhé světové války“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek