Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Vyhodnocení Slezské muzejní noci

Slezské zemské muzeum

Vyhodnocení Slezské muzejní noci

V pátek 19. června 2015 se uskutečnil již šestý ročník návštěvnicky oblíbené akce s názvem Slezská muzejní noc. V rámci bohatého kulturního programu si návštěvníci mohli vychutnat netradiční atmosféru nočních muzeí a kulturních institucí ve Slezsku a blízkém okolí. Smyslem akce však nebyla pouze zábava, ale také rozšíření povědomí o činnosti paměťových a kulturních organizací. A jak to celé dopadlo?

 

Slezskou muzejní noc navštívilo ve více než 20 muzeích a kulturních institucích i přes nepřízeň počasí celkem 5.372 návštěvníků, což potěšilo ředitelku Slezského zemského muzea Janu Horákovou: „Velice nás těší, že v letošním roce se k Slezské muzejní noci připojil rekordní počet institucí ze Slezska a blízkého okolí. Přestože nám počasí příliš nepřálo, jsem přesvědčena, že návštěvníci, kteří na akci zavítali, si připravený kulturní program užili. Ráda bych také poděkovala všem kolegům a partnerským kulturním organizacím za skvělou spolupráci a věřím, že v ní budeme i nadále pokračovat."

Pestrý kulturní program zaujal malé i velké návštěvníky. Tradičně velké oblibě se těšily například komentované prohlídky nebo výtvarné dílny. Nechyběly ani koncerty, soutěže nebo filmové projekce. V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea se uskutečnily komentované prohlídky, hry pro děti nebo přednášky zástupců společnosti Wikimedia ČR. „Během akce vznikly tři články o významných exponátech SZM na české Wikipedii: Svatá Helena a svatý Konstantin (Schweigl); Epitaf Jindřicha Vachtla z Pantenova a Opava (meteorit). Články jsou dostupné i na mobilních telefonech prostřednictvím QR kódů. Dále byla upravena nebo doplněna řada drobností v dalších článcích na Wikipedii,“ říká Jaro Zastoupil ze sdružení Wikimedia ČR. Návštěvníci si rovněž mohli vychutnat hudební vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě.

V Arboretu Nový Dvůr ve Stěbořicích byla v rámci Slezské muzejní noci slavnostně odhalena zrestaurovaná socha Karla Hladíka, která po mnoha letech znovu zkrášlí vstupní prostory do tohoto objektu. V Národním památníku druhé světové války mohli zájemci zhlédnout například prezentaci členů klubů vojenské historie v dobových uniformách. V Památníku Petra Bezruče bylo připraveno čtení pohádek Heleny Salichové nebo výtvarná dílna zaměřená na tisk a tvorbu grafických listů. V Knihovně Slezského zemského muzea mohli návštěvníci zhlédnout například nejstarší opavský tisk – první číslo Opavského týdenníku z roku 1870.

 

Rovněž v dalších muzeích a kulturních zařízeních se tato akce těšila velkému zájmu. V Muzeu Novojičínska se muzejní noc nesla v duchu příjemné atmosféry vytvořené společně návštěvníky, hosty i organizátory. „V Památníku J. A. Komenského ve Fulneku si návštěvníci měli možnost vyslechnout přednášky o J. Husovi a J. A. Komenském a následně si prohlédnout výstavy věnované těmto dvěma velkým osobnostem českých dějin. V kostele sv. Josefa ve Fulneku byly k vidění výstavy Lev oděný v purpuru a Stopy války ve Fulneku. V Klimkovicích byl ve spolupráci s městem pro návštěvníky připraven bohatý program věnovaný odkazu Heleny Salichové,“ dodává Milan Rabák z Muzea Novojičínska.

Muzeum Beskyd zpestřilo komentované prohlídky tím, že průvodci byli oblečeni v dobových kostýmech, což zaujalo především dětské návštěvníky. Ve Vodním mlýnu Wesselsky se podle pořadatelů bavily hlavně děti, které hledaly vodníka pomocí lucerniček a pouštěly noční lodičky mlýnským náhonem. A k nejúspěšnějším a nejvíce navštěvovaným akcím v Opavské kulturní organizaci patřila výstava „Troppau 1945. Opava v roce nula“ v Obecním domě nebo komentovaná prohlídka k výstavě „25 let ITF“ v Domě umění spojená s animací pro rodiče s dětmi.

Slezská muzejní noc se konala v rámci Festivalu muzejních nocí, který každoročně pořádá Asociace muzeí a galerií společně s Ministerstvem kultury ČR. Hlavním organizátorem této akce bylo Slezské zemské muzeum.

 

Návštěvnost v jednotlivých muzeích a kulturních institucích

 

Počet návštěvníků Slezské muzejní noci

Instituce

Počet návštěvníků

Slezské zemské muzeum, Wikimedia ČR

2876

Statutární město Opava

70

Opavská kulturní organizace

1035

Za Opavu

92

Bludný kámen

110

Státní zámek Hradec nad Moravicí

76

MIKS - Městské muzeum Krnov

250

Krnovská synanoga

10

Muzeum Novojičínska

172

Muzeum Těšínska

97

Muzeum Oderska

54

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

79

Vodní mlýn Wesselsky

180

Kulturní centrum Bílovec

107

Slezský venkov

44

Slezské zemské dráhy

50

Knihovna Třinec

30

Železniční muzeum moravskoslezské

27

Dolní oblast Vítkovice

9

Landek Park - hornické muzeum

4

CELKEM

5 372

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro média: Mgr. Romana Cieslarová, manažerka pro média,
e-mail: cieslarova@szm.cz, tel.:733 376 234.

 

 

Poslední aktualizace článku: 22.06.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Vyhodnocení Slezské muzejní noci“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek