Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Zářijové přednášky v Historické výstavní budově

Slezské zemské muzeum

Zářijové přednášky v Historické výstavní budově

Slezské zemské muzeum připravilo pro zájemce z řad široké veřejnosti několik zajímavých přednášek na nejrůznější témata. Přijďte si poslechnout povídání o kněžně Mechtildě Lichnowské, vývoji architektury na území českého Slezska nebo o počátcích Gymnazijního muzea v Opavě.

 

První přednáška se uskuteční již v úterý 8. září 2015 v 17 hodin. Eva Kolářová, odborná pracovnice Národního památkového ústavu, nastíní posluchačům soukromý a veřejný život kněžny Mechtildy Lichnowské (1879-1958). Zvláštní pozornost bude věnována jejím stykům s literární a výtvarnou scénou německé a rakouské moderny, především protagonisty malířského postimpresionismu a expresionismu v čele s Oskarem Kokoschkou, jenž kněžnin "portrét v růžové"  namaloval na podzim roku 1916 v Berlíně. Spolu s osudy Kokoschkovy podobizny Mechtildy Lichnowské bude přednášející sledovat také vznik a vývoj kněžniny privátní sbírky výtvarného umění, včetně poválečných peripetií. Prezentaci doprovodí obrazová a písemná dokumentace.

 

Hned následující den ve středu 9. září 2015 v 17 hodin budete mít možnost poslechnout si přednášku Pavla Šopáka, známého opavského historika, který se tentokrát zaměří na vývoj architektury v 18.–20. století na území českého Slezska. Seznámí vás například s tím, do jaké míry se zdejší architekti inspirovali zahraničními kolegy nebo co se nám z dob dávno minulých podařilo zachovat do současnosti.

 

A pokud vás zajímá, kdo stál u zrodu Gymnazijního muzea v Opavě – legendární a dnes již zaniklé instituce, nenechte si ve středu 16. září 2015 v 17 hodin ujít přednášku Pavla Šopáka a Zdeňka Kravara. Součástí akce bude i „světová premiéra“ básně Franze Mückusche von Buchberga, přednesená v německém originále a českém překladu.

 

Informace o všech akcích naleznete rovněž na stránkách www.szm.cz.

 

Tisková informace ke stažení zde.

 

Kontakt pro média: Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, e-mail: cieslarova@szm.cz, tel. 733 376 234.

 

Poslední aktualizace článku: 04.09.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Zářijové přednášky v Historické výstavní budově“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek