Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Letošní výstavní sezóna v Národním památníku II. světové války se blíží ke konci

Slezské zemské muzeum

Letošní výstavní sezóna v Národním památníku II. světové války se blíží ke konci

Pokud jste letos ještě nestihli navštívit Národní památník II. světové války a rádi byste zhlédli aktuální výstavy, neváhejte. Výstavní sezóna v tomto expozičním areálu Slezského zemského muzea končí už tento měsíc! A na rozloučenou jsme pro vás připravili vánočně laděnou minivýstavu i zajímavou přednášku.

 

Výstava ve správní budově Národního památníku II. světové války nese název Čas Vánoc v časech války a přiblíží vám tradiční zdobení stromečku ve Slezsku, dárky, které děti dostávaly za války, ale i to, jaké pečivo lidé pekli z válečných přídělů. Dozvíte se, co to byly osúchy, papučky nebo jak se vařila povidlová omáčka. K výstavě je připraven také stejnojmenný edukační program pro skupiny návštěvníků všech věkových kategorií.


Přednáška Mnichov 1938 a tzv. druhá republika vás blíže seznámí se strategickými, politickými, hospodářskými a morálními důsledky mnichovské dohody, proměnami českého nacionalismu a slovenskou otázkou v období druhé republiky. Akce je určena pro skupiny zájemců z řad návštěvníků starších 13 let, včetně školních kolektivů. Termín přednášky můžete rezervovat na e-mailu: pamatnik-valky@szm.cz nebo na tel.: 553 775 091.

 

Během uplynulé výstavní sezóny jsme pro návštěvníky připravili řadu atraktivních výstav, akcí a edukačních programů. „Největší zájem byl již tradičně o expozici památníku s názvem Doba zmaru a naděje, která každým rokem doznává četných změn. Mnozí návštěvníci současně zhlédli krátkodobou výstavu Čas války, čas míru, která se zaměřovala hlavně na dějiny II. světové války v kontextu regionu severní Moravy a Slezska. Rovněž nový edukační program Zvířata ve válkách, který hojně navštěvovaly školní kolektivy, vzbudil zájem také mezi účastníky Muzejní noci či Dne seniorů. Věřím, že i poslední nová výstava a přednáška se bude návštěvníkům líbit a s mnohými z nich se opět uvidím na jaře příštího roku“, dodává Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války.

 

Národní památník II. světové války je v listopadu otevřen vždy od čtvrtku do neděle v době od 9 do 16 hodin.

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:
Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

 

Poslední aktualizace článku: 05.11.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Letošní výstavní sezóna v Národním památníku II. světové války se blíží ke konci“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek