Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

Slezské zemské muzeum

Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

Život a dílo spisovatelky, publicistky a sběratelky lidové slovesnosti Ludmily Hořké je předmětem druhého svazku nové ediční řady (O)hlasy žen v české kultuře, která je věnována ženám, jež zanechaly významnou stopu v naší kulturní historii.

 

Ludmila Hořká (vlastním jménem Marie Šindelářová, rozená Holubková) se narodila 26. dubna 1892 ve Dvořisku. Její život nebyl jednoduchý. Pseudonym Hořká přijala jako metaforu svého života, který vztahovala k osudům milovaného kraje – Hlučínska. Kromě etnografické a umělecké činnosti provozovala po smrti otce více než 40 let hostinec, jenž byl významným zdrojem její literární inspirace. Ačkoli si lidové písničky zapisovala už od dětství, vlastní tvorba jí vyšla poprvé až v roce 1925 v časopise Moravec. Postupně se dostala do společnosti například básníka Petra Bezruče nebo etnografa Jana Vyhlídala, kteří její dílo ovlivnili. Hořkou však v psaní textů poznamenaly také složité politické, národnostní a sociální poměry na Hlučínsku za II. světové války, které se promítají například v knihách Bejatka, Bílé punčochy nebo Hanysové.

 

Druhé, doplněné vydání monografie brněnské badatelky Drahomíry Vlašínové s titulem Ludmila Hořká „Hořký život – hořké jméno“ čtenářům podrobně představí nejen literární tvorbu Ludmily Hořké, ale také pohled do jejího soukromého života ovlivněného řadou historických událostí. Publikaci doplňují fotografie z Památníku Petra Bezruče v Opavě, ve kterém je uložena autorčina literární pozůstalost. Slavnostní křest knihy, která vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, se uskuteční v úterý 5. prosince 2017 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, Komenského 10, Opava. Součástí akce bude také vystoupení folklórního souboru Bejatka ze Štítiny. Další informace najdete na www.szm.cz.

 

 

Tisková informace ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

Poslední aktualizace článku: 28.11.2017

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Vychází nová publikace o Ludmile Hořké“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Ptactvo Opavy

Ptactvo Opavy

11.01.2018

Které vzácné druhy ptáků se vyskytují na území Opavy? Kdy je nejvhodnější doba k jejich pozorování? Jak můžeme přispět k ochraně ohrožených ptačích druhů? A čím jsou ptáci lidstvu prospěšní?

Přečíst celý článek  
Afrika bez safari

Afrika bez safari

08.01.2018

V Africe najdeme nejvíce volně žijících divokých zvířat, jejichž život je ovlivněn nejen tvrdými zákony přírody, ale i lidskou činností. Nespoutaná krása zvířecí říše v africkém safari láká do této destinace ročně miliony turistů. Víte však, že se na tomto území vyskytuje také řada vzácných botanických pokladů?

Přečíst celý článek  
Vilém Borůvka a Indie

Vilém Borůvka a Indie

04.12.2017

Mezinárodně uznávaný muzejní preparátor Vilém Borůvka zasvětil celý svůj profesní život práci ve Slezském zemském muzeu. Na svých zahraničních cestách pořídil bezpočet fotografií, jež zachycují pozoruhodnou přírodu nejen v Evropě, ale i na dalších světových kontinentech.

Přečíst celý článek  
Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

29.11.2017

Müllerův dům byl od středověku součástí areálu opavského hradu a je jedinou připomínkou někdejšího hradního sídla, které bylo později přestavěno na zámek. Díky archeologickému průzkumu ale víme, že historie tohoto místa je ještě starší.

Přečíst celý článek  
Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

23.11.2017

Malování baněk, vánoční dílnička s mikulášskou nadílkou, představení loutkového divadla, koncerty nebo adventní programy pro rodiny s dětmi. Zpříjemněte si adventní čas návštěvou Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

20.11.2017

Již za pár dnů se na několik měsíců uzavře pro veřejnost jeden z areálů Slezského zemského muzea – Národní památník II. světové války. Nenechte si ujít poslední příležitost navštívit zajímavé výstavy a akce, které jsme pro vás ještě připravili.

Přečíst celý článek  
Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

13.11.2017

Umění mezilidské komunikace dodnes patří k důležitým dovednostem člověka. V řadě profesí je doslova vyžadována. A tak jednou z cest, která vede ke zdokonalování mluveného projevu, je i průprava k přednesu uměleckého textu prózy i poezie.

Přečíst celý článek  
Křty nových publikací Slezského zemského muzea

Křty nových publikací Slezského zemského muzea

13.11.2017

Co má společného městys Litultovice s Andělínem Grobelným? Téměř nic. Spojuje je pouze skutečnost, že se jedná o témata dvou nových knih, které v letošním roce vydává Slezské zemské muzeum.

Přečíst celý článek  
Příběhy královských šperků

Příběhy královských šperků

08.11.2017

Majestátnost královských rodů zdůrazňuje nejen jejich historie, tituly nebo majetek, ale i honosné šperky. Každá vévodkyně, princezna či královna se pyšní nádhernými diadémy, náramky a prsteny, které se stávají ozdobou rodinných i státních událostí. Krása a lesk těchto šperků nenechají ani dnes nikoho na pochybách, že se i svět kouzelných pohádek stává za určitých okolností realitou.

Přečíst celý článek  
Leopold Parma mezi přáteli

Leopold Parma mezi přáteli

06.11.2017

Pracoval jako učitel v obecné škole. Nikdy nestudoval malířství. A přesto se z něj stal uznávaný umělec, který ve své tvorbě zobrazoval především beskydskou krajinu.

Přečíst celý článek