Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi

Slezské zemské muzeum

Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi

Na dně moří a oceánů se skrývají nejen úchvatné přírodní scenérie, ale i řada zajímavých předmětů, které se životem pod vodou původně nijak nesouvisely. Jedním z nich jsou kupříkladu vraky lodí, jejichž cesta skončila dříve, než posádka zamýšlela…

 

Tak tomu bylo i v případě velké obchodní lodi Gagliana Grossa o nosnosti 750 tun, která na podzim roku 1583 ztroskotala u ostrůvku Gnalić na východním pobřeží Jadranu. Na palubě vezla náklad z domovských Benátek do Istanbulu. Většina zboží směřovala na dvůr sultána Murada III., který po nedávném požáru harému očekával mimo jiné zásilku skla na jeho obnovu. Té se však nedočkal… Pohnutý příběh této lodi a jejího nákladu je mimořádným zdrojem informací o rozvinutých obchodních stycích napříč Evropou. „Předměty z lodi jsou zrcadlem pozdně renesanční Evropy. Zajímavá je také jejich různorodost: nacházíme suroviny, poloprodukty i hotové výrobky. Samotný vrak lodi je z odborného hlediska nesmírně cenný, v benátském archivu jsme dohledali mimo jiné i smlouvu na objednání dubového dřeva pro výrobu této lodi,” přibližuje doc. Irena Radić Rossi, vedoucí výzkumu a týmu Adrias. Archeologičtí potápěči vyzvedli z této lokality již více než 20 000 předmětů, které společně s dochovanými archivními záznamy řadí tuto oblast mezi světově velmi významnou. „Odborníci tvrdí, že neexistuje podvodní archeologická lokalita, která by přinesla více informací o kulturních a hospodářských dějinách Mediteránu. Pro posluchače bude jistě zajímavé i obrazově bohatě dokumentované seznámení se způsoby, jakými výzkum v pětadvacetimetrové hloubce vlastně probíhá,“ dodává Matěj Martinčák, člen výzkumného týmu Adrias a pracovník SZM.

 

Co tedy víme o historii této lodi, osudech posádky a zboží? Co lze pomocí nejmodernější technologie ještě z vraku a dalších nálezů zjistit?  Našlo se v útrobách lodi i zboží ze Slezska? Jak vypadal pozdně renesanční námořní obchod? To vše a mnoho dalšího se dozvíte na přednášce Matěje Martinčáka.

 

Akce se koná ve středu 21. února 2018 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

Poslední aktualizace článku: 14.02.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Gnalić - podmořský výzkum vraku renesanční lodi“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Rozloučení s Petrem Bezručem

Rozloučení s Petrem Bezručem

07.02.2018

Literární dílna, interaktivní cesta básníkovým životem, workshopy nebo komentované prohlídky výstavy. To vše je připraveno pro návštěvníky v rámci závěrečného dvoudenního doprovodného kulturního programu k výstavě Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil.

Přečíst celý článek  
Československo-lichtenštejnské vztahy od roku 1918 do současnosti

Československo-lichtenštejnské vztahy od roku 1918 do současnosti

24.01.2018

Lichtenštejni, kteří pobývali v českých zemích už od 1. poloviny 12. století, patří k jedněm z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů. Jak zásadní však byla změna v jejich společenském postavení po vzniku Československa? Co pro ně znamenaly události v únoru 1948? A jaké jsou současné vztahy obou zemí?

Přečíst celý článek  
Ptactvo Opavy

Ptactvo Opavy

11.01.2018

Které vzácné druhy ptáků se vyskytují na území Opavy? Kdy je nejvhodnější doba k jejich pozorování? Jak můžeme přispět k ochraně ohrožených ptačích druhů? A čím jsou ptáci lidstvu prospěšní?

Přečíst celý článek  
Afrika bez safari

Afrika bez safari

08.01.2018

V Africe najdeme nejvíce volně žijících divokých zvířat, jejichž život je ovlivněn nejen tvrdými zákony přírody, ale i lidskou činností. Nespoutaná krása zvířecí říše v africkém safari láká do této destinace ročně miliony turistů. Víte však, že se na tomto území vyskytuje také řada vzácných botanických pokladů?

Přečíst celý článek  
Vilém Borůvka a Indie

Vilém Borůvka a Indie

04.12.2017

Mezinárodně uznávaný muzejní preparátor Vilém Borůvka zasvětil celý svůj profesní život práci ve Slezském zemském muzeu. Na svých zahraničních cestách pořídil bezpočet fotografií, jež zachycují pozoruhodnou přírodu nejen v Evropě, ale i na dalších světových kontinentech.

Přečíst celý článek  
Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

29.11.2017

Müllerův dům byl od středověku součástí areálu opavského hradu a je jedinou připomínkou někdejšího hradního sídla, které bylo později přestavěno na zámek. Díky archeologickému průzkumu ale víme, že historie tohoto místa je ještě starší.

Přečíst celý článek  
Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

28.11.2017

Život a dílo spisovatelky, publicistky a sběratelky lidové slovesnosti Ludmily Hořké je předmětem druhého svazku nové ediční řady (O)hlasy žen v české kultuře, která je věnována ženám, jež zanechaly významnou stopu v naší kulturní historii.

Přečíst celý článek  
Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

23.11.2017

Malování baněk, vánoční dílnička s mikulášskou nadílkou, představení loutkového divadla, koncerty nebo adventní programy pro rodiny s dětmi. Zpříjemněte si adventní čas návštěvou Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

20.11.2017

Již za pár dnů se na několik měsíců uzavře pro veřejnost jeden z areálů Slezského zemského muzea – Národní památník II. světové války. Nenechte si ujít poslední příležitost navštívit zajímavé výstavy a akce, které jsme pro vás ještě připravili.

Přečíst celý článek  
Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

13.11.2017

Umění mezilidské komunikace dodnes patří k důležitým dovednostem člověka. V řadě profesí je doslova vyžadována. A tak jednou z cest, která vede ke zdokonalování mluveného projevu, je i průprava k přednesu uměleckého textu prózy i poezie.

Přečíst celý článek