Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

Slezské zemské muzeum

Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

Kolektiv pracovníků Památníku Petra Bezruče zve na novou autorskou výstavu, na které můžete zhlédnout kramářské tisky ze sbírky Slezského zemského muzea.

 

„Základem naší sbírky jsou kramářské tisky pocházející ze sběrů tří významných vlastivědných pracovníků – Vincence Praska, Joži Vochaly a Jaroslava Ludvíka Mikoláše. Převážná část tisků pochází z těšínské části Slezska a náš fond obsahuje celkem 860 muzejních sbírkových předmětů, převážně z 19. století. Ač ve fondu můžeme nalézt i světské kramářské tisky, tak většinu tvoří tisky náboženské," uvedla kurátorka památníku dr. Martina Dragonová.

Vzhledem k tomu, že fond kramářských tisků je relativně rozsáhlý, tak bylo nakonec vybráno kolem dvou set tisků, které doplňují trojrozměrné exponáty vážící se k tématu výstavy. K tomu dr. Dragonová uvádí: „Návštěvníci na výstavě mimo vlastních tisků uvidí např. křížky, růžence, poutní obrázky a obrazy s náboženskou tematikou, a také klekátko, které si mohou vyzkoušet."

Mezi náboženskými tisky převládají zejména písně, ale velké zastoupení mají také modlitby (např. příležitostné a růžencové modlitby nebo pobožnosti křížové cesty) a zastoupena jsou i rozjímání, kázání, hodinky či litanie. Zajímavým subžánrem jsou různé pověrečné texty (např. Kristova délka, schody, zámky atd.). Světská témata jsou ve fondu zastoupena prostřednictvím písní (např. milostných, vojenských, o mordech, o senzačních událostech atd.) a knížek lidového čtení. „Dva konkrétní texty kramářských tisků si návštěvníci mohou přečíst v letáku k výstavě. Pro dětské návštěvníky výstavy máme k dispozici pexeso s obrázky našich kramářských tisků, razítka s náboženskými motivy a tematickou omalovánku," sdělila dále kurátorka výstavy Martina Dragonová.

K výstavě je připraven i doprovodný program, kterého se mohou návštěvníci zúčastnit v rámci Mezinárodního dne dětí (3. 6. 2018 od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin) a v rámci Slezské muzejní noci (8. 6. od 18 do 23 hodin). Autorky navíc připravily přednášku „Poslechněte věci neslýchané", která se uskuteční v památníku dne 11. 7. od 17.30. „Přednáška seznámí posluchače s kramářskými tisky jakožto populární četbou našich předků a také s tím, o čem kramářské písně informovaly, jak se šířily a proč se těšily oblibě až do 20. století. Po přednášce bude následovat komentovaná prohlídka výstavy," uvedla na závěr Martina Dragonová.

 

Výstava „Radůj se, duše má, a buď veselá aneb kramářské tisky z Památníku Petra Bezruče" je pro veřejnost otevřena do 5. 8. 2018 v těchto dnech:

PO, ST, PÁ: pro předem objednané návštěvníky
ÚT: 8−12 hod., 13−16 hod.
ČT: 10−12 hod., 13−18 hod.
SO, NE, svátky: zavřeno

 

Kontakt na kurátorku Památníku Petra Bezruče a hlavní autorku výstavy:
Mgr. Martina Dragonová, Ph.D., dragonova@szm.cz, 734 559 947.

Kontakt pro média:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, 733 376 234.

 

Tisková zpráva ke stáhnutí ZDE.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 07.06.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Víkend s Knihami džunglí

Víkend s Knihami džunglí

29.01.2019

Zveme malé i velké návštěvníky na sobotní odpoledne s Knihami džunglí.

Přečíst celý článek  
Za ptáky Gruzie a Arménie

Za ptáky Gruzie a Arménie

20.08.2018

Letos na jaře se náš muzejní preparátor Michal Jakubec vydal společně s přáteli-ornitology pozorovat ptačí faunu těchto u nás méně známých zemí.

Přečíst celý článek  
Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

17.08.2018

Mezinárodní noc pro netopýry (International Bat Night) se koná v České republice od roku 1998. V Opavě probíhá tato akce pravidelně od roku 2006 – letos tudíž proběhne v Historické výstavní budově již třináctý ročník. Pozitivním faktem je, že tato akce se těší zájmu veřejnosti, neboť v loňském roce jí navštívilo více než dvě stovky návštěvníků.

Přečíst celý článek  
Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

13.08.2018

Dovolte, abychom vás pozvali na další naši výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Přečíst celý článek  
Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

03.08.2018

Slezské zemské muzeum i tento rok připravilo pro své návštěvníky již tradiční akci s názvem Indiánské léto, která se uskuteční v našem nejrozsáhlejším expozičním areálu v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Slezská muzejní noc 2018

Slezská muzejní noc 2018

07.06.2018

V rámci letošního ročníku Slezské muzejní noci pro vás připravujeme netradiční a bohatý kulturní program.

Přečíst celý článek  
Kouzlo živých motýlů

Kouzlo živých motýlů

07.06.2018

Již dvanáctý ročník populární výstavy tropických motýlů se letos opět uskuteční v prostorách pěstebních skleníků Arboreta Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

09.03.2018

Jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku mezi dvěma světovými válkami? Jak prožívali období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století? Koho řadíme mezi přední osobnosti tehdejší doby v našem regionu? A jakým směrem se ubíraly módní trendy v Československu?

Přečíst celý článek  
Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

01.03.2018

Navštivte v březnu Památník Petra Bezruče. Připraveny pro vás budou nejen workshopy s jarní tematikou, ale také den věnovaný oslavám Mezinárodního dne žen.

Přečíst celý článek  
Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

27.02.2018

Tradice Velikonoc na ruském carském dvoře byla neodmyslitelně spjata se speciálními vajíčky vyrobenými ze zlata a drahých kamenů. Jejich tvůrcem nebyl nikdo jiný než slavný šperkařský mistr Carl Fabergé. Klenoty, zhotovené náročnou technologií s překvapením skrývajícím se uvnitř, patří i v současnosti k nejvyhledávanějším uměleckým kouskům na světě.

Přečíst celý článek