Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Konference Na cestě k vytvoření nového socialistického člověka

Konference Na cestě k vytvoření nového socialistického člověka

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Akce

Doba konání:
10.09.2019 - 10.09.2019

 

Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Slezské zemské muzeum, oddělení historického výzkumu – Slezský ústav vás srdečně zvou na konferenci u příležitosti 70. výročí postátnění (nejen) zemských muzeí v Československu.

 

Konference se uskuteční v úterý 10. září 2019 od 13 do 17 hodin v Müllerově domě v Opavě (vstup přes Historickou výstavní budovu, Komenského 10, Opava). Z důvodu omezené prostorové kapacity Müllerova domu, prosíme zájemce o potvrzení účasti s předstihem na e-mail: sopak@szm.cz, načež vám bude zaslán podrobnější harmonogram konference s anotacemi příspěvků a dalšími organizačními informacemi.

 

Program konference naleznete ZDE.

 

Konference se bude konat v prostorách nově rekonstruovaného Müllerova domu v areálu Slezského zemského muzea a je koncipována jako připomínka důležitého administrativního aktu – převzetí muzeí v Praze, Brně a Opavě do státní správy. Se sumárním pohledem na situaci centrálních muzeí po roce 1948 vystoupí na konferenci Tomáš Kavka, vedoucí oddělení novodobých českých dějin Národního muzea v Praze. Peripetie zemského muzea v Brně ve sledované době představí v širší perspektivě Otakar Kirsch (Ústav archeologie a muzeologie FF Masarykovy univerzity v Brně), Pavol Tišliar (Ústav archeologie a muzeologie FF Masarykovy univerzity v Brně) se ve svém příspěvku naopak zaměří na hlavní problémy procesu postátnění muzeí na Slovensku. Že konferenci nepůjde pouze o centrální muzea, nýbrž o podání širšího pohledu na dobovou situaci československého muzejnictví, dokládají ohlášené příspěvky Tomáše Zapletala (Archiv Masarykovy univerzity v Brně), který se bude zabývat situací uměleckoprůmyslových muzeí, zvláště pak brněnského muzea tohoto typu, a Pavla Douši (Národní zemědělské muzeum – Muzeum českého venkova Kačina), jenž posluchače seznámí s vývojem Svazu českých muzeí v rozmezí let 1945 a 1953 s ohledem k návrhu muzejního zákona a soudobým trendům (vzorná budovatelská výstava, muzeum socialistického typu apod.) Pavel Šopák (Slezské zemské muzeum) upozorní na specifický vztah arbitra procesu postátnění muzeí Zdeňka Nejedlého ke Slezsku, jež se stala motivací k postátnění muzea v bývalém hlavním městě československého Slezska – Opavě. Konference také upozorní na situaci regionálních muzeí v poúnorovém Československu, čehož se bude týkat vystoupení Petra Beránka (Muzeum Vysočiny Třebíč – Muzeum řemesel Moravské Budějovice); jeho příspěvek věnovaný muzeím ve Znojmě a Moravských Budějovicích bude sledovat prosazení konceptu regionálního muzea ve smyslu propagandistického nástroje, kompatibilního specifickým politickým poměrům panujícím v Československu v padesátých letech minulého století.

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Konference Na cestě k vytvoření nového socialistického člověka“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Poslušně hlásím! (Vojákem po Mnichově) 

Poslušně hlásím! (Vojákem po Mnichově)

10.07.2019 | Národní památník II. světové války | Akce

Zveme všechny děti na letní edukační aktivity do Národního památníku II. světové války.

Detail události 
Poutníci cestou, necestou 

Poutníci cestou, necestou

22.07.2019 | Historická výstavní budova | Akce

Zveme všechny děti od 7 do 12 let na letní edukační aktivity.

Detail události 
Konference Na cestě k vytvoření nového socialistického člověka 

Konference Na cestě k vytvoření nového socialistického člověka

10.09.2019 | Historická výstavní budova | Akce

Zveme vás na konferenci k 70. výročí postátnění (nejen) zemských muzeí v Československu.

Detail události 
Vědecká konference  

Vědecká konference "Rok 1939 jako mezník v dějinách střední Evropy"

25.09.2019 | Národní památník II. světové války | Akce

Konference se zájemcům pokusí přiblížit mezníky roku 1939 s jejich příčinami a důsledky z různých perspektiv.

Detail události