Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Sinusoidy opavského Mariana

Sinusoidy opavského Mariana

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Akce

Doba konání:
05.02.2020 - 05.02.2020

 

Z vršku Kylešovského kopce, dodnes jedné z nejlepších opavských adres, se desítkami oken dívá dolů do města impozantní objekt zvaný Marianum, v jehož „erbu" čteme dobročinnost, milosrdenství a nezištnost.
Mariánský ústav Kongregace dcer Božské lásky se v Opavě zabydlel již v roce 1870, a to jako vůbec první instituce svého druhu v českých zemích. Dlouhou dobu svého působení započal v třípokojovém bytě, aby se poté přemístil do domu někdejšího sirotčince. Ani ten však záhy potřebám charitních služeb nestačil. Časy se změnily až s počátkem 20. století, kdy si mohla Kongregace dovolit úvahy o novém, důstojném sídle ústavu.
Žádost o povolení k výstavbě budoucího Mariana v místě průsečíku nově vznikající ulice Roosveltovy a starší ulice Hradecké byla podána v červenci 1907 a po dnes neuvěřitelných devatenácti měsících byl dne 1. dubna 1909 nový Mariánský ústav otevřen (své prostory tu našel klášter se zázemím, ale také např. nemocnice, mateřská škola, penzionát, škola ručních prací, hospodyňská škola či domov pro přestárlé).
Spolu s Kongregací jako investorem a provozovatelem byli nepochybně hybnou silou výstavby její duchovní autoři, jejichž identifikace zaměstnává již několik generací uměleckých historiků. Těmi zatím posledními jsou PhDr. Dana Kouřilová a Mgr. Lucie Augustinková, Ph.D., které před chystanou opravou Mariana zpracovaly v roce 2015 podrobný stavebně-historický průzkum. Detailně analyzované reálie a podkladové materiály obohatil nečekaně, v příslovečných za pět minut dvanáct, dosud zcela neznámý soubor tematické plánové a technické dokumentace, nabídnutý k akvizičnímu výkupu Slezskému zemskému muzeu v Opavě.

K historii opavského Mariánského ústavu a výstavbě dnešního Mariana na Kylešovském kopci přednáší PhDr. Dana Kouřilová a Mgr. Lucie Augustinková, Ph.D. Informaci k akviziční činnosti umělecko-historického pracoviště Slezského zemského muzea a k stěžejním sbírkovým přírůstkům podá kurátorka Slezského zemského muzea PhDr. Eva Kolářová.

 

Přednáška se uskuteční ve středu 5. února 2020 v 17.15 hodin v Müllerově domě, Komenského 10, Opava. Vstup je z ulice Komenského přes zahradu Müllerova domu. Přednáška je zdarma.

 

Pozvánku ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Sinusoidy opavského Mariana“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Mezinárodní konference  

Mezinárodní konference "Státní hranice a pohraniční regiony ve střední Evropě 1914–1989“

08.04.2020 | Historická výstavní budova | Akce

AKCE JE ZRUŠENA! O novém termínu Vás budeme informovat.

Detail události 
Paul Gebauer – sedlák a malíř ze Sosnové 

Paul Gebauer – sedlák a malíř ze Sosnové

15.04.2020 | Historická výstavní budova | Akce

AKCE JE DOČASNĚ PŘERUŠENA! O případném náhradním programu Vás budeme informovat.

Detail události 
Vzpomínková akce Hlučín-Darkovičky 2020 

Vzpomínková akce Hlučín-Darkovičky 2020

30.05.2020 | Areál čs. opevnění | Akce

AKCE JE ZRUŠENA. O náhradním termínu vás budeme informovat.

Detail události