Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Kytarová smršť

Kytarová smršť

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Akce

Doba konání:
05.05.2022 - 05.05.2022

 

Zveme vás na 7. ročník hudebního festivalu Základní umělecké školy Opava. 

Program

Od 9.00 hodin přehlídka žáků ZUŠ a studentů konzervatoří / Müllerův dům
Od 18.00 hodin slavnostní koncert pro veřejnost – vystoupí Kytarový orchestr ZUŠ Opava pod vedením Lenky Lebedové; Kytarový orchestr pedagogů hry na kytaru opavského regionu a studentů konzervatoří pod vedením Martina Ládra; VientoMarero duo (flétna Michaela Meca, kytara Jiří Meca) / hala Historické výstavní budovy

Festival se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2022 v Historické výstavní budově a Müllerově domě (Komenského 10, Opava).

___

O festivalu

Hudební festival Kytarová smršť se koná pravidelně. Na programu jsou sólová vystoupení žáků základních uměleckých škol a konzervatoří, vystoupení kytarových orchestrů, koncert kytarového mistra, společná závěrečná skladba a mistrovské třídy vedené pedagogy konzervatoří a koncertními mistry.
Festival Kytarová smršť se koná od roku 2014. Název má zdůraznit, že kytar je na festivalu opravdu hodně. Již během prvního ročníku, který se konal v krásném a akusticky výborném prostoru varhanního sálu Knihovny Petra Bezruče, se ukázalo, že by byla škoda ve festivalu nepokračovat a nevytvořit novou tradici. Prvního ročníku se kromě opavského školního orchestru divákům předvedl Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník a Kytarový soubor ZUŠ Havířov. Účastníci i hosté byli nadšeni, což pořadatele povzbudilo k tomu, aby zorganizovali další rok pokračování.
Festival se postupem času proměňoval. Ve druhém ročníku se přidaly sólové výstupy žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří. Další, 3. ročník, se v listopadu 2016 rozšířil natolik, že prostor sálu knihovny přestal být dostačující pro odpolední program, takže byl přesunut do sálu kulturního domu Na Rybníčku. V roce 2016 posluchačům poprvé zahrál učitelský a studentský kytarový orchestr složený z pedagogů ZUŠ našeho regionu a studentů ostravské a opavské konzervatoře, pod vedením dirigenta Rostislava Coufala, o rok později pak pod vedením dirigenta Martina Ládra.
V té době se už festival stal významnou událostí opavského kulturního života, přijížděli významní hosté, jako například kytarový virtuos Karol Samuelčík. Závěr festivalu vždy patří koncertnímu mistrovi, v roce 2016 absolventu bratislavské Akademie múzických umění Jiřímu Mecovi a třeba v roce 2019 právě slovenskému kytarovému virtuosovi Karolu Samuelčíkovi.
Akce končívá společným provedením závěrečné skladby, do něhož se zapojí všichni zúčastnění. Pro účastníky i posluchače je to mimořádný zážitek. Vždyť kde jinde je možné slyšet naživo hrát společně i 80 kytaristů, a to jak malé děti, tak pedagogy konzervatoří?
Ale aby toho nebylo málo, 6. ročník se ještě zdokonalil a opět rozšířil, tentokrát o mistrovské třídy, v nichž pedagogové konzervatoří a koncertní mistři předávají své zkušenosti malým kytaristům. Pro naše žáky je to obrovská motivace do další práce.
Organizátorkou přehlídky je Lenka Lebedová.

Další informace naleznete na https://www.zusopava.cz/festivaly/kytarova-smrst/.

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Kytarová smršť “ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Léto v muzeu pro děti 

Léto v muzeu pro děti

15.07.2022 | Historická výstavní budova | Akce

Přijďte k nám o prázdninách! Třeba s vaším příměstským táborem. Je třeba si termín předem zarezervovat na tel. 778 488 261 nebo přes e-mail: kubesova@szm.cz. V době od 1. 7. do 12. 7. čerpám dovolenou.

Detail události 
Indiánské léto 

Indiánské léto

06.08.2022 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

V Arboretu Nový Dvůr pořádáme již tradiční prázdninovou akci nejen pro děti.

Detail události 
Mezinárodní noc pro netopýry 

Mezinárodní noc pro netopýry

31.08.2022 | Historická výstavní budova | Akce

V letošním roce proběhne již 26. ročník této oblíbené akce, která návštěvníkům představí zajímavosti o životě a chování netopýrů.

Detail události