Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války

Slezské zemské muzeum

Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války

Rodák ze Štítiny – Heliodor Píka a jeho vojenská činnost v Rumunsku jsou tématem nové výstavy Slezského zemského muzea, která bude k vidění od 3. srpna v prostorách národního Památníku II. světové války v Hrabyni. Výstava vůbec poprvé připomene důležitou oblast vztahů mezi ČSR a Rumunskem, zasazenou do rámce celoživotní činnosti Heliodora Píky jako významného vojenského diplomata a vlastence.

 

Tisková informace ze dne 24. července 2012

Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku
Památník II. světové války
3. 8. – 30. 11. 2012
Vernisáž 2. 8. 2012 v 17.00 hod.

 

TZ - Heliodor Píka 1

Heliodor Píka byl od roku 1932 do roku 1937 vojenským atašé v Rumunsku s akreditací pro Turecko. V době vyhrocené ekonomické i politické situace v Evropě, ve 30. letech 20. století, byla tato funkce velmi významná, protože dobré vztahy uvnitř Malé dohody (Československo, Rumunsku a Jugoslávie) měly zásadní význam. Jeho činnost popisuje Jana Horáková, vedoucí Památníku II. světové války a autorka výstavy: „V době nástupu fašismu v Německu a Itálii nabývalo území Rumunska strategického významu. Heliodor Píka měl za úkol seznamovat se s důležitými lidmi z vojenských, politických a hospodářských kruhů. S představiteli armády projednával důležité vojenské a politické otázky – především vzhledem ke vzrůstajícím sympatiím řady států k nacistickému Německu."

Na začátku II. světové války Píka vytvořil na Balkáně vojenskou odbočku čs. odboje s krycím názvem DORA, která organizačně patřila do struktury československé zpravodajské služby s centrem v Londýně. Poté, co se v Rumunsku dostala k moci fašistická Železná garda, odcestoval Heliodor Píka do Turecka a později do Sovětského svazu. Po jeho napadení Německem věnoval jako náčelník čs. vojenské mise obrovské úsilí budování čs. vojenské jednotky, staral se o její materiální vybavení, pomáhal organizovat partyzánské skupiny.

Za dobu své činnosti zachránil stovky Čechoslováků ze sovětských pracovních táborů.

Přesto byl konec jeho života tragický. 27. prosince 1948 byl obžalován z vojenské zrady, zločinu zneužití úřední moci a zločinu neoznámení trestných podniků. Popraven byl 21. června 1949. V květnu 1968 Vyšší vojenský soud v Příbrami povolil obnovu procesu a zrušil v celém rozsahu rozsudek Státního soudu v Praze z 28. ledna 1949. Rozsudkem stejného soudu z 13. prosince 1968 byl gen. Heliodor Píka posmrtně zproštěn viny.

Na výstavě budou k vidění jak fotografie, tak dokumenty, ale také soubor rumunských vyznamenání, která generál Píka obdržel, alba fotografií, která dostal při svých návštěvách v Rumunsku v letech 1946 – 1947 a mnoho dalšího. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 2. srpna 2012 v 17.00 hodin za účasti českého velvyslance v Rumunsku Jiřího Šitlera. Součástí vernisáže bude rovněž vystoupení operní pěvkyně Táni Janošové.

 

Kontakt pro média:
Romana Talačová, manažerka pro média, e-mail: talacova(at)szmo.cz, tel: 533 622 999, mobil: 733 376 234

 

Ke stažení:
Heliodor Píka - Tisková informace ze dne 24. července 2012
Heliodor Píka se spolupracovníky na zahradě čs. vojenské mise v roce 1941. Fotoarchiv SZM
Heliodor Píka se spolupracovníky na zahradě čs. vojenské mise v roce 1941. Fotoarchiv SZM


Poslední aktualizace článku: 25.07.2012

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Vilém Borůvka a Indie

Vilém Borůvka a Indie

04.12.2017

Mezinárodně uznávaný muzejní preparátor Vilém Borůvka zasvětil celý svůj profesní život práci ve Slezském zemském muzeu. Na svých zahraničních cestách pořídil bezpočet fotografií, jež zachycují pozoruhodnou přírodu nejen v Evropě, ale i na dalších světových kontinentech.

Přečíst celý článek  
Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

Archeologický výzkum Müllerova domu v Opavě

29.11.2017

Müllerův dům byl od středověku součástí areálu opavského hradu a je jedinou připomínkou někdejšího hradního sídla, které bylo později přestavěno na zámek. Díky archeologickému průzkumu ale víme, že historie tohoto místa je ještě starší.

Přečíst celý článek  
Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

Vychází nová publikace o Ludmile Hořké

28.11.2017

Život a dílo spisovatelky, publicistky a sběratelky lidové slovesnosti Ludmily Hořké je předmětem druhého svazku nové ediční řady (O)hlasy žen v české kultuře, která je věnována ženám, jež zanechaly významnou stopu v naší kulturní historii.

Přečíst celý článek  
Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

Adventní akce ve Slezském zemském muzeu

23.11.2017

Malování baněk, vánoční dílnička s mikulášskou nadílkou, představení loutkového divadla, koncerty nebo adventní programy pro rodiny s dětmi. Zpříjemněte si adventní čas návštěvou Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války

20.11.2017

Již za pár dnů se na několik měsíců uzavře pro veřejnost jeden z areálů Slezského zemského muzea – Národní památník II. světové války. Nenechte si ujít poslední příležitost navštívit zajímavé výstavy a akce, které jsme pro vás ještě připravili.

Přečíst celý článek  
Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

Kdo se stane vítězem recitační soutěže Stužkonoska modrá?

13.11.2017

Umění mezilidské komunikace dodnes patří k důležitým dovednostem člověka. V řadě profesí je doslova vyžadována. A tak jednou z cest, která vede ke zdokonalování mluveného projevu, je i průprava k přednesu uměleckého textu prózy i poezie.

Přečíst celý článek  
Křty nových publikací Slezského zemského muzea

Křty nových publikací Slezského zemského muzea

13.11.2017

Co má společného městys Litultovice s Andělínem Grobelným? Téměř nic. Spojuje je pouze skutečnost, že se jedná o témata dvou nových knih, které v letošním roce vydává Slezské zemské muzeum.

Přečíst celý článek  
Příběhy královských šperků

Příběhy královských šperků

08.11.2017

Majestátnost královských rodů zdůrazňuje nejen jejich historie, tituly nebo majetek, ale i honosné šperky. Každá vévodkyně, princezna či královna se pyšní nádhernými diadémy, náramky a prsteny, které se stávají ozdobou rodinných i státních událostí. Krása a lesk těchto šperků nenechají ani dnes nikoho na pochybách, že se i svět kouzelných pohádek stává za určitých okolností realitou.

Přečíst celý článek  
Leopold Parma mezi přáteli

Leopold Parma mezi přáteli

06.11.2017

Pracoval jako učitel v obecné škole. Nikdy nestudoval malířství. A přesto se z něj stal uznávaný umělec, který ve své tvorbě zobrazoval především beskydskou krajinu.

Přečíst celý článek  
Pancéřová legenda - šikovatel Kurt Knispel

Pancéřová legenda - šikovatel Kurt Knispel

31.10.2017

Postava největšího tankového esa všech dob, šikovatele Kurta Knispela, zajímá jak historiky v České republice, tak badatele ve světě již mnoho let. Tento rodák z malé vesnice Salisov u Zlatých Hor ve Slezsku byl totiž znám svým odporem k německé válečné mašinérii, přesto patřil k nejvýkonnějším vojákům německého Wehrmachtu.

Přečíst celý článek