Srub Petra Bezruče Ostravice

Historie

Srub Petra Bezruče spravuje, stejně jako Památník Petra Bezruče v Opavě, Slezské zemské muzeum. Jedná se o instalovaný objekt, u nějž je důraz kladen na zachování autentické atmosféry srubu z doby, kdy v něm Petr Bezruč pobýval.         

Petr Bezruč (1867–1958, vlastním jménem Vladimír Vašek) patří k nejvýznamnějším představitelům české poezie přelomu 19. a 20. století. Do literatury vstoupil svou jedinou sbírkou Slezské písně. Výjimečné verše nemají svým stylem v české literatuře obdobu, stejně jako Bezručův exaltovaný způsob tvorby. Autor je literárními historiky řazen do generace tzv. anarchistických buřičů, jeho dílo je ovlivněno symbolismem a Českou modernou.         

Fojtství ve Starých Hamrech (dnes Ostravice) Petr Bezruč zakoupil společně se svým přítelem, básníkem Otakarem Bystřinou. Bezručovi se místo líbilo hlavně proto, že nedaleko domu tekla Ostravice. Bezruč miloval vodu a nikdy neodolal příležitosti se v ledové řece vykoupat.       

Básníci si vybudovali ze starého fojtství letovisko. Po Bystřinově smrti však došlo k rozdělení společného vlastnictví. Petru Bezručovi připadla stodola někdejšího fojtství, část zahrady, paseka a les. S pomocí přátel nechal na počátku 30. let 20. století přebudovat stodolu dle vlastního návrhu na obytný srub, který zde stojí ve stejné podobě dodnes.         

Expozice srubu Petra Bezruče, který muzeum získalo v roce 1958 jako součást dědictví po Petru Bezručovi, prezentuje autentické prostředí letního obydlí básníka, dotýká se jeho životních příběhů a kraje Beskyd, kraje, jehož osud zachytil ve svých Slezských písních. Jeho prohlídku Vám obohatí tištěný průvodce, který je k zapůjčení při koupi vstupenek.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 15.07.2021

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Historie“ na Facebook