Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války

Slezské zemské muzeum

Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války

Rodák ze Štítiny – Heliodor Píka a jeho vojenská činnost v Rumunsku jsou tématem nové výstavy Slezského zemského muzea, která bude k vidění od 3. srpna v prostorách národního Památníku II. světové války v Hrabyni. Výstava vůbec poprvé připomene důležitou oblast vztahů mezi ČSR a Rumunskem, zasazenou do rámce celoživotní činnosti Heliodora Píky jako významného vojenského diplomata a vlastence.

 

Tisková informace ze dne 24. července 2012

Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku
Památník II. světové války
3. 8. – 30. 11. 2012
Vernisáž 2. 8. 2012 v 17.00 hod.

 

TZ - Heliodor Píka 1

Heliodor Píka byl od roku 1932 do roku 1937 vojenským atašé v Rumunsku s akreditací pro Turecko. V době vyhrocené ekonomické i politické situace v Evropě, ve 30. letech 20. století, byla tato funkce velmi významná, protože dobré vztahy uvnitř Malé dohody (Československo, Rumunsku a Jugoslávie) měly zásadní význam. Jeho činnost popisuje Jana Horáková, vedoucí Památníku II. světové války a autorka výstavy: „V době nástupu fašismu v Německu a Itálii nabývalo území Rumunska strategického významu. Heliodor Píka měl za úkol seznamovat se s důležitými lidmi z vojenských, politických a hospodářských kruhů. S představiteli armády projednával důležité vojenské a politické otázky – především vzhledem ke vzrůstajícím sympatiím řady států k nacistickému Německu."

Na začátku II. světové války Píka vytvořil na Balkáně vojenskou odbočku čs. odboje s krycím názvem DORA, která organizačně patřila do struktury československé zpravodajské služby s centrem v Londýně. Poté, co se v Rumunsku dostala k moci fašistická Železná garda, odcestoval Heliodor Píka do Turecka a později do Sovětského svazu. Po jeho napadení Německem věnoval jako náčelník čs. vojenské mise obrovské úsilí budování čs. vojenské jednotky, staral se o její materiální vybavení, pomáhal organizovat partyzánské skupiny.

Za dobu své činnosti zachránil stovky Čechoslováků ze sovětských pracovních táborů.

Přesto byl konec jeho života tragický. 27. prosince 1948 byl obžalován z vojenské zrady, zločinu zneužití úřední moci a zločinu neoznámení trestných podniků. Popraven byl 21. června 1949. V květnu 1968 Vyšší vojenský soud v Příbrami povolil obnovu procesu a zrušil v celém rozsahu rozsudek Státního soudu v Praze z 28. ledna 1949. Rozsudkem stejného soudu z 13. prosince 1968 byl gen. Heliodor Píka posmrtně zproštěn viny.

Na výstavě budou k vidění jak fotografie, tak dokumenty, ale také soubor rumunských vyznamenání, která generál Píka obdržel, alba fotografií, která dostal při svých návštěvách v Rumunsku v letech 1946 – 1947 a mnoho dalšího. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 2. srpna 2012 v 17.00 hodin za účasti českého velvyslance v Rumunsku Jiřího Šitlera. Součástí vernisáže bude rovněž vystoupení operní pěvkyně Táni Janošové.

 

Kontakt pro média:
Romana Talačová, manažerka pro média, e-mail: talacova(at)szmo.cz, tel: 533 622 999, mobil: 733 376 234

 

Ke stažení:
Heliodor Píka - Tisková informace ze dne 24. července 2012
Heliodor Píka se spolupracovníky na zahradě čs. vojenské mise v roce 1941. Fotoarchiv SZM
Heliodor Píka se spolupracovníky na zahradě čs. vojenské mise v roce 1941. Fotoarchiv SZM


Poslední aktualizace článku: 25.07.2012

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Heliodor Píka – vojenský atašé v Rumunsku Památník II. světové války“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Ostravské gestapo a osudy jeho konfidentů

Ostravské gestapo a osudy jeho konfidentů

24.10.2017

Kde sídlila služebna německé tajné policie v letech 1939–1945 v Ostravě? O jak propracovanou instituci se jednalo? Kolik nevinných lidí bylo zatčeno? A proč je tato organizace považována za ojedinělý úkaz v dějinách města Ostravy?

Přečíst celý článek  
Den vzniku samostatného československého státu

Den vzniku samostatného československého státu

19.10.2017

Téměř před sto lety vznikl samostatný stát Čechů a Slováků – Československo. Tento významný den si můžete připomenout také v Národním památníku II. světové války.

Přečíst celý článek  
Mezinárodní den archeologie ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní den archeologie ve Slezském zemském muzeu

10.10.2017

Jak složitá je práce archeologů? Co všechno musejí během svého bádání zdokumentovat? Kolik archeologických oborů existuje? A jaké archeologické metody a postupy archeologové uplatňují při práci?

Přečíst celý článek  
Korunovace britských králů v 19. a 20. století

Korunovace britských králů v 19. a 20. století

05.10.2017

Posvátný prostor Westminsterského opatství, v jehož útrobách se od roku 1066 konají korunovace panovníků ostrovního království, v sobě skrývá nejedno tajemství. Není proto divu, že se v těchto mystikou protknutých místech dějí zejména během posvátného obřadu posvěcení běžnému smrtelníkovi jen těžko pochopitelné věci

Přečíst celý článek  
Putování po Slezsku s E. W. Braunem

Putování po Slezsku s E. W. Braunem

03.10.2017

Historik umění, památkář, muzejník, redaktor odborných časopisů, populizátor starého i současného umění, vysokoškolský pedagog, znalec keramiky i zlatnictví, interpret starého i moderního umění – tím vším byl Edmund Wilhelm Braun, od jehož úmrtí letos uplynulo již 60 let.

Přečíst celý článek  
Češi na sočské frontě

Češi na sočské frontě

27.09.2017

V průběhu první světové války se na sočské frontě na hranicích dnešní Itálie a Slovinska odehrálo celkem 11 krvavých bitev. V mnoha z nich bojovali také vojáci z českých zemí. Co dnes víme o jejich osudu? Kdo mezi ně patřil? V jakých jednotkách bojovali? A kolik z nich se už nevrátilo domů?

Přečíst celý článek  
Oslavte s námi Mezinárodní den seniorů

Oslavte s námi Mezinárodní den seniorů

25.09.2017

Mezinárodní den seniorů má ve světě dlouholetou tradici. Slezské zemské muzeum se letos opět připojilo k řadě kulturních, vzdělávacích, zdravotnických a dalších institucí, které na začátku října nezapomínají na aktivní seniory a jejich rodiny.

Přečíst celý článek  
Nový preparát slona indického ve Slezském zemském muzeu

Nový preparát slona indického ve Slezském zemském muzeu

21.09.2017

Na konci loňského roku byl ve Slezském zemském muzeu odhalen unikátní dermoplastický preparát slona indického – jediný svého druhu v České republice. Letos jej doplní druhý, poněkud menší, ale neméně zajímavý.

Přečíst celý článek  
Vyřež/š si svou dýni v Arboretu Nový Dvůr

Vyřež/š si svou dýni v Arboretu Nový Dvůr

18.09.2017

Hledáte inspiraci, jak vyrobit originální dýňové strašidlo na vaši zahrádku či za okna vašich domovů? Rádi byste vyzkoušeli slané a sladké dýňové speciality? Chcete zažít neopakovatelnou atmosféru halloweenského lampionového průvodu?

Přečíst celý článek  
Pochod po linii čs. opevnění MO-S 33 Kozmice až  MO-S 19 Alej

Pochod po linii čs. opevnění MO-S 33 Kozmice až MO-S 19 Alej

14.09.2017

Další ročník tradičního pochodu po linii čs. opevnění bude připraven pro všechny milovníky vojenských pevností a historie.

Přečíst celý článek