Toto prohlášení bylo považováno na hitlerovskou propagandu. Moskva z masakru obvinila nacisty, ovšem po téměř půl století, 13. dubna 1990, přiznal tehdejší ruský prezident Michail Gorbačov pravdu o katyňském masakru.
Polští důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení. Poláci byli internováni v ruském Kozelsku a Ostaškově a v ukrajinském Starobelsku. V dubnu až květnu 1940 byli převezeni do táborů sovětské tajné policie NKVD, odkud byli deportováni k místům hromadných poprav. Celkem bylo zastřeleno 15 000 polských důstojníků a asi 7000 dalších obětí, převážně lékařů, intelektuálů a policistů. Rozhodnutí k jednomu z nejmasovějších zločinů druhé světové války z března 1940 podepsali sovětský vůdce Josif Stalin, šéf sovětské diplomacie Vjačeslav Molotov a další členové tehdejšího moskevského vedení. Seznamy zajatců připravil Lavrentij Berija, tehdejší šéf ministerstva vnitra. Důvodem k likvidaci polských důstojníků prý byla Stalinova touha po odplatě za porážku Rudé armády v roce 1920, kdy Poláci zabránili postupu bolševiků na východ, a Stalinovo rozhodnutí zbavit polský národ jeho intelektuální elity.
Tuto dodnes živou událost, jež byla ještě umocněna tragickou nehodou polského vládního letounu, ve kterém 10. 4. 2010 zahynul prezident Polské republiky Lech Aleksander Kaczyński s manželkou a dalších více než 90 lidí patřících k elitě národa, připomene výstava Památníku II. světové války "Katyň - paměť polského národa", kterou připravujeme ve spolupráci s Dokumentačním centrem Kongresu Poláků v České republice.
Doba konání: 19. 5. - 15. 6. 2010
NOTE: Místo konání: Památník II. světové války
Poslední aktualizace článku: 29.11.2021
Vytisknout celý článek