Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava \ Aktuality \ Koptské textilie Slezského zemského muzea

Historická výstavní budova Opava

Koptské textilie Slezského zemského muzea

Poznejte zručnost koptských tkalců na nové výstavě v Historické výstavní budově. Unikátní sbírka tkanin ze sbírky Slezského zemského muzea pochází z 3. až 12. století z území dnešního Egypta.

 

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea poprvé v úplnosti představuje sbírku 51 kusů koptských tkanin deponovaných na uměleckohistorickém pracovišti Slezského zemského muzea. Tyto dekorativní fragmenty koptských tunik a závěsných látek, tkané v gobelínové vazbě, byly vytvořeny mezi 3. až 12. stoletím našeho letopočtu na území dnešního Egypta prvními vyznavači křesťanství, narozenými v této oblasti, zvanými Kopty. Opavskou sbírku v první polovině výstavy (leden – květen) doprovodí koptské látky ze sbírek Muzea v Bruntále a Městského muzea Krnov. V její druhé polovině budou opavský textil doplňovat exponáty z textilních sbírek Severočeského muzea v Liberci, Moravské galerie v Brně a Germanisches Nationalmuseum v Norimberku, jež na výstavu poskytlo také fotografický materiál spolu s Českým egyptologickým ústavem. Na výstavě dále spolupracovali Vlastimil Drbal z Českého centra pro středomořskou archeologii v Praze a Renate Johanna Pillinger z Vídeňské univerzity. Repliky tunik vyrobila společnost Coptic M.E.

Výstava bude probíhat od 4. února do 4. září 2022 v Historické výstavní budově, Komenského 10, Opava.

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 01.02.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Koptské textilie Slezského zemského muzea“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Výstava Muzea ošetřovatelství je ukončena

Výstava Muzea ošetřovatelství je ukončena

13.09.2022

Výstava sbírky lékařských předmětů je ukončena.

Přečíst celý článek  
Vidím?

Vidím?

12.09.2022

Srdečně vás zveme na výstavu žáků ze třídy Anny Cevale ze ZUŠ Opava.

Přečíst celý článek  
Osobnosti na jedničku

Osobnosti na jedničku

27.07.2021

Srdečně vás zveme ke zhlédnutí exteriérové výstavy v Sadech u muzea, která vám přiblíží osobnosti spjaté s Rakouským Slezskem, které se narodily v roce končícím na číslo jedna.

Přečíst celý článek