Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Slezské zemské muzeum

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

 

Návštěvníci tak mohou poznat značnou část egyptské historie a seznámit se s etnicko-náboženskou skupinou Koptů, z jejichž starověkých dílen prezentované látky pocházejí. Jedná se například o dekorativní části tapiserií tkaných gobelínovou vazbou či části tunik. Ty se po mnoha staletích objevují v celé své kráse díky paní Mandy Burridge z britského Essexu, která po přezkoumání původních fragmentů navrhla a ušila kopie tunik tak, jak nejspíše vypadaly v dobách, kdy je nosili jejich původní majitelé. Denisa Hradilová, autorka výstavy, k tomu dodává: „U nás se tomuto tématu téměř nikdo nevěnuje, jelikož z historického hlediska se zde textil s těmito druhy dekorací neprodukoval. Proto jsem oslovila paní Burridge, která má s výrobou obdobných textilií bohaté zkušenosti. Výroba tunik trvala od října roku 2021 do začátku ledna 2022. Byla bohužel opožděna kvůli pandemii covidu. Nakonec však můžeme návštěvníkům ukázat skvěle zpracované tuniky." Výstava bude v polovině svého trvání obměněna, aby nedošlo k poškození vystavených exponátů. Návštěvníci budou moci postupně zhlédnout koptské látky zapůjčené například z Germanisches Nationalmusea v Norimberku, Muzea v Bruntále či Městského muzea v Krnově.

Pokud chcete zjistit, jak se měnily koptské textilie v průběhu věků či kdo byli samotní Koptové, navštivte tuto jedinečnou výstavu do 4. září 2022 v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava), přístupné od úterý do neděle vždy od 9-12 a od 13-17 hodin. Více informací na www.szm.cz.


Kontakt pro novináře:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, tel.: +420 733 376 234

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 28.02.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek  
Müllerův dům se otevírá veřejnosti

Müllerův dům se otevírá veřejnosti

12.06.2019

Slezské zemské muzeum úspěšně dokončilo náročnou rekonstrukci tzv. Müllerova domu s přilehlou zahradou, čímž došlo k rozšíření stávajícího expozičního areálu opavské Historické výstavní budovy.

Přečíst celý článek