Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Slezské zemské muzeum

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

 

Jedná se o tři osobnosti světa ilustrace, Arnošta Hanáka, Petra Modlitbu a Vlada Rimbalu, kteří zapůjčili svá díla k prezentaci. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout olejomalby, malby i kresby, na kterých je zachycena fauna a flóra jednotlivých období pravěku. „Obrazy zachycují pozoruhodný život pravěku nejen na souši, ale také pod hladinou moře. Nahlédneme tak do karbonských pralesů a močálů, spatříme podmořský křídový útes, setkáme se s dinosaury, srstnatými mamuty i nosorožci. Skutečnou raritou jsou výtvarné rekonstrukce prvního prokazatelného českého dinosaura, burianosaura, který je popsán podle fragmentů kostí končetiny. Kresby budou doplněny o paleontologické ukázky zkamenělin dávných druhů rostlin a zvířat ze sbírky Slezského zemského muzea," uvádí Mgr. Monika Szturcová, Ph.D., kurátorka výstavy. Dále hovoří o autorech: „Arnošt Hanák, rodák z Karviné, studoval u posledního Burianova žáka, malíře Juraje Gullára. Dosud vytvořil přes tisíc prací a jeho pravěké rekonstrukce se objevují například v časopise ABC. Petr Modlitba se malování věnuje již od 16 let. Jím vytvořené obrazové rekonstrukce bývají využívány nejen v muzeích, ale také odborných přírodovědných časopisech. Vlado Rimbala ilustroval asi dvě desítky článků v populárně-naučných časopisech a řadu knih, v současné době spolupracuje například s popularizátorem paleontologie Vladimírem Sochou, jehož knihy výtvarně doprovází."

Pokud jste milovníky pravěkého světa, navštivte Památník Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava), kde bude výstava umístěna od 25. 2. do 31. 12. 2022. Návštěvníkům bude výstava přístupna vždy od středy do soboty od 8-12 a od 13-16 hodin. Více na www.szm.cz.


Kontakt pro novináře:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, tel.: +420 733 376 234

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 28.02.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek  
Müllerův dům se otevírá veřejnosti

Müllerův dům se otevírá veřejnosti

12.06.2019

Slezské zemské muzeum úspěšně dokončilo náročnou rekonstrukci tzv. Müllerova domu s přilehlou zahradou, čímž došlo k rozšíření stávajícího expozičního areálu opavské Historické výstavní budovy.

Přečíst celý článek