Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Výstava Země a její pán byla prodloužena do 5.7. 2015

Výstava Země a její pán byla prodloužena do 5.7. 2015

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
12.11.2014 - 05.07.2015

 

Po unikátním rituálně zlomeném meči posledního Přemyslovce, ratibořského knížete Valentina Hrbatého, zesnulého v roce 1521, jsme Vám ukázali další jedinečný exponát - dukát opavského vévody Přemka I. (1366-1433).
Tuto unikátní minci, kterou Slezskému zemskému muzeu zapůjčilo Národní muzeum zhlédlo více než 700 návštěvníků.


Výstava Země a její pán však pokračuje, a to až do 5. července 2015


        Výstava Země a její pán je mimořádná svým nadregionálním přesahem – na 260 exponátů pochází nejen ze sbírek Slezského zemského muzea, ale také z mnoha dalších domácích i zahraničních institucí. Návštěvníci uvidí například portréty významných panovníků, mimo jiné Marie Terezie a Josefa II., knížat z Lichtenštejna (Karla I. a Karla Eusebia), vratislavského biskupa Filipa Gottharda Schaffgotsche, olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera, místodržitele řádu německých rytířů Jiřího Viléma z Elkershausenu, představitelů významných šlechtických rodů a mnoha dalších. Pozornost si zaslouží celá řada jiných pamětihodných předmětů, jako například prapor knížete Adama Václava Těšínského z roku 1605, středověká dlaždice s erbem knížete Přemysla II. pocházející z těšínského zámku nebo epitaf  Václava Vlčka z roku 1681. Do Historické výstavní budovy se také na celou dobu výstavy vrátil Opavany velmi oblíbený obraz – portrét rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Pochází z roku 1857 z dílny významného portrétisty vídeňského dvora Josefa Neugebauera.

 

Na výstavě Země a její pán jsou také prezentovány dosavadní výsledky průzkumu, který od léta probíhá v podzemí kostela sv. Ducha v Opavě. Podílí se na něm řada subjektů – opavský Konvent minoritů jako vlastník a správce tohoto historického objektu, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, Slezské zemské muzeum a statutární město Opava. Zapojeni jsou také odborníci z dalších vědeckých institucí (Slezská univerzita, Ústav dějin umění AV ČR, Zemský archiv v Opavě ad.). Technickou spolupráci zajišťuje firma GEO-CZ. Kostel byl od roku 1365 pohřebním místem opavských Přemyslovců a jedním z cílů výzkumu je zodpovědět otázku, zda a v jakém stavu se toto pohřebiště dochovalo. „Zatím jsme zdokumentovali kryptu v severní boční kapli, ve které se nacházejí pohřby uložené v bohatě zdobených barokních rakvích,“ rekapituluje ředitel ostravského územního pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. „Půdním radarem a průzkumnými vrty s mikrokamerou byla dále objevena dosud neznámá barokní krypta v presbytáři a identifikovány byly i další podzemní prostory.“ Je zřejmé, že kromě dosud neznámých barokních krypt se v kostele sv. Ducha dochovaly také starší pohřební komory; jejich možnou souvislost s pohřebištěm opavských vévodů prověří archeologické sondy. Ty mohou rovněž přinést nové poznatky ke stavebnímu vývoji kostela. Aktuální výsledky průzkumu budou průběžně exkluzivně zveřejňovány na výstavě Země a její pán.

 

Pro její návštěvníky připravuje Slezské zemské muzeum také poutavý katalog s popisem vystavených předmětů z pera slezských historiků, bohatý doprovodný program a sérii přednášek. Aktuální informace o výstavě zájemci naleznou na webu Slezského zemského muzea a na Facebooku.

Výběr předmětů prezentovaných na výstavě můžete nalézt také zde.

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Výstava Země a její pán byla prodloužena do 5.7. 2015“ na Facebook  
 

Fotogalerie k události

   

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Vyřež/š si svou dýni 

Vyřež/š si svou dýni

07.10.2023 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

7. a 8. října 2023 se opět uskuteční oblíbená akce v arboretu.

Detail události 
Slunovrat - Winter Edition 2023 

Slunovrat - Winter Edition 2023

03.11.2023 | Slezské zemské muzeum | Akce

3. a 4. 11. 2023

Detail události