Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Zemská obrazárna

Zemská obrazárna

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
10.09.2021 - 31.12.2021

 

Na rok 2021 připadá sté výročí převzetí uměleckoprůmyslového muzea v Opavě Zemí slezskou. K 1. lednu 1921 převzala Zemská správní komise toto muzeum do své správy a o rok později, 4. března 1922, proces pozemštění formálně stvrdilo Ministerstvo vnitra tím, že zrušilo nadaci, která chod muzea doposud garantovala. Z někdejšího Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla se tak stalo zemské muzeum.
Tento akt pozemštění, jejž v názvu Slezského zemského muzea dodnes připomíná právě slovo zemské, neznamenal jen administrativní zásah do jeho chodu. Vyvolal především celou řadu koncepčních otázek týkajících se proměny zaměření, struktury sbírek, rozšíření témat i počtu a vzdělání odborných pracovníků. Jednou z těchto otázek bylo, jakým způsobem výtvarné umění představovat veřejnosti v budoucnosti. Ani zemské muzeum totiž nerezignovalo na časové výstavy malířů, sochařů a grafiků – ale je to skutečně dostačující? Neměla by paralelně se zemským muzeem, které se bude nadále profilovat jako muzeum vlastivědné, existovat zemská galerie? Kupříkladu taková, o jakou se v meziválečném období usilovalo v Brně?

Pro jubilejní výstavu jsme zvolili právě tuto nikdy neuskutečněnou myšlenku: z uměleckohistorických sbírek Slezského zemského muzea jsme si jeden z takových výstavních souborů imaginární zemské obrazárny vytvořili. A zvolili jsme téma krajinomalby jako nejdynamičtějšího žánru malířství 19. století, proměňujícího se v rozpětí od klasicismu počátku 19. století přes romantický historismus, plenérismus, náladovou krajinomalbu konce století a impresionismus až po abstrakci let těsně před první světovou válkou. Náš malý výběr se tuto dynamiku pokouší vyjádřit. A pokud jsme do tohoto opravdu úzkého výběru zařadili také díla ze 17. a 18. století, mysleli jsme na ona formální východiska, která malíři století devatenáctého – vzdor všem inovativním tendencím – dokázali ocenit a tvůrčím způsobem využít.

 

Výstava probíhá od 10. září od 17 hodin do 31. prosince 2021 v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava).
 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Zemská obrazárna“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Autorské čtení: Roman Polách, Petr Stach a Kristýna Svidroňová 

Autorské čtení: Roman Polách, Petr Stach a Kristýna Svidroňová

17.02.2023 | Památník Petra Bezruče | Akce

Zahajujeme cyklus Literárních večerů v Památníku Petra Bezruče.

Detail události 
Můj svět 

Můj svět

07.03.2023 | Historická výstavní budova | Výstavy

Výstava snímků 15. ročníku celonárodní fotografické soutěže Můj svět.

Detail události 
Autorské čtení: Ondřej Hložek 

Autorské čtení: Ondřej Hložek

17.03.2023 | Památník Petra Bezruče | Akce

Cyklus Literárních večerů v Památníku Petra Bezruče.

Detail události 
Konference Archeologické bádání v českém Slezsku – minulost, současnost a budoucnost 

Konference Archeologické bádání v českém Slezsku – minulost, současnost a budoucnost

26.09.2023 | Historická výstavní budova | Akce

Slezské zemské muzeum, jako nejstarší archeologická instituce v českém Slezsku a současně nejstarší muzeum v České republice, si Vás dovoluje pozvat na konferenci "120 let nejen muzejní archeologie v českém Slezsku na téma Archeologické bádání v českém Slezsku – minulost, současnost a budoucnost."

Detail události