Do tohoto kontextu plně zapadá osobnost skladatele a houslisty Carla Ditterse von Dittersdorfa, který prožil podstatnou část svého života v českých zemích, dále Johanna Antona Albrechtsbergra, který působil jako violoncellista na zámku Hradec nad Moravicí. Hudbu českého Slezska nesporně ovlivnili i piarističtí skladatelé, tvořící v nedaleké piaristické koleji v Bílé Vodě. Jedná se především o Carla Erasma či Antonína Brossmanna, rektora koleje a vynikajícího hudebního skladatele.Přepis jejich čtyř duchovních děl z muzikologické podsbírky Slezského zemského muzea stál na počátku projektu, který vyvrcholí 21. října v 18 hodin koncertem v kostele sv. Václava v Opavě. Slezské zemské muzeum ho pořádá spolu s opavskou Církevní konzervatoří – vystoupí na něm sólisté a sbor této školy, o instrumentální doprovod se postará barokní orchestr Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava. Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji v opavské Sluně, před koncertem pak v Domě umění v Opavě. Zbývá dodat, že Slezské zemské muzeum v rámci Roku české hudby vydá také publikaci Opava hudební autorů Karla Boženka a Petra Hanouska.
Czech Ensemble Baroque, ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období založil dirigent Roman Válek roku 1998. V současné době má ansámbl čtyři složky: orchestr, sbor, sólisty, vokální quintet a zasahuje do všech žánrů zejména baroka a klasicismu. Členy jsou profesionální instrumentalisté z ČR, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa, šéfdirigentem tělesa je Roman Válek. Od roku 2005 je soubor rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo, kde uvedl řadu českých i světových operních premiér, komorních i kantátových koncertů.
Roman Válek – úspěšný český dirigent, zakladatel a šéfdirigent Czech Ensemble Baroque. Jeho uměleckým krédem je přivést na česká pódia stěžejní díla renesanční, barokní a klasicistní literatury ve stylové interpretaci. O velké šíři repertoáru Romana Válka svědčí i spolupráce s dalšími významnými tělesy (Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní orchestr FOK, Pražský filharmonický sbor ad. významná hudební tělesa i operní domy. Jako sbormistr spolupracoval s dirigenty, jako J. Bělohlávek, G. Rožděstvěnský, G. Albrecht, G. Delogu, aj.Je zván na významné hudební festivaly u nás i v zahraničí.
Komorní sbor při Církevní konzervatoři Opava vznikl v roce 2003. Od počátku jej vede sbormistr Jiří Šikula, který dbá na intonační čistotu, zvukovou vyrovnanost a stylovou interpretaci skladeb daného období. Členy komorního sboru jsou studenti hlavního oboru sólový zpěv. Složení sboru se rok od roku proměňuje z důvodu odchodu a příchodu nových studentů. Církevní konzervatoř Opava je jedinou konzervatoří v České republice, která se zaměřuje na duchovní hudbu. Studium je čtyřleté nebo šestileté. V koncepci školy je zakotvena víceoborovost získaná spojením čtyř profesních zaměření: hra na varhany, hra na klavír, řízení sboru a sólový zpěv. Konzervatoř se specializuje na širokou oblast duchovní hudby, v České republice stále dosud málo provozované, kterou od svého vzniku provozuje a také propaguje na svých koncertech. Opavská konzervatoř se podílí na řadě kulturních akcí města Opavy, její hudební aktivity podporuje Magistrát města Opavy, organizuje Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena, výrazná je také kooperace se Slezským divadlem v Opavě, studenti pravidelně vystupují jako sólisté (v menších rolích) či jako sboroví zpěváci na operních, operetních i baletních inscenacích divadla. Stejně tak konzervatoř spolupracuje s předními hudebními osobnostmi, hudebními institucemi, pořádá kurzy a semináře, např. organizuje a pořádá kurzy gregoriánského chorálu, studenti koncertně vystupují na hudebních festivalech po celé České republice a spolupracují se slavnými dirigenty (Václav Luks, Robert Hugo, Roman Válek) a hudebními tělesy (Collegium 1704, Capella Regia Praha, Czech Ensemble Baroque) na Slovensku, ale i v Rakousku, Německu, Polsku a Francii. Při Církevní konzervatoři Opava pracují tři pěvecké sbory: komorní sbor, dívčí sbor a gregoriánská schola Bonifantes Opavienses.
___________________________________________
Poslední aktualizace článku: 23.10.2014
Vytisknout celý článek