Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Ohlédnutí za rokem 2014 ve Slezském zemském muzeu

Slezské zemské muzeum

Ohlédnutí za rokem 2014 ve Slezském zemském muzeu

Slezské zemské muzeum společně s Moravským zemským muzeem a Národním muzeem v letech 2014 až 2018 slaví významná jubilea, dvě stě let své existence. Při této příležitosti vytvořily společný projekt s názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. Jeho cílem je nejen oslava jednotlivých výročí, ale také připomenutí významu muzejnictví, tradic i historie paměťových institucí i důležitost jejich činnosti. Společný projekt tří muzeí - Projekt Strážci paměti. 200 let muzejnictví v České republice byl zahájen unikátní výstavou Unikáty zemských muzeí. Slezské zemské muzeum si v loňském roce připomnělo dvě staletí své existence. 1. května 1814 bylo zpřístupněno první veřejné muzeum na území dnešní České republiky, v jehož tradici Slezské zemské muzeum pokračuje. Slezské zemské muzeum proto k připomenutí svého významného jubilea v roce 2014 připravilo celou řadu výstav, koncertů a akcí. Oslavy započaly na přelomu dubna a května a pokračovaly až do konce roku 2014.

 

„Když jsme v roce 2009 začínali s oživením Slezského zemského muzea, velmi jsme si přáli, abychom do jubilejního roku dokázali pro naše návštěvníky zlepšit alespoň něco málo. Jsem proto velmi rád, že dnes může ve zrekonstruované Historické výstavní budově návštěvníky přivítat unikátní zemská expozice Slezsko, oceněná národní cenou Gloria Musaealis, expozice Doba zmaru a naděje v Národním památníku II. světové války, skleníková expozice, zookoutek a revitalizovaný park v Arboretu v Novém Dvoře a mnoho dalšího. Zásadním počinem je i příprava šestisvazkového díla o slezském kulturním dědictví či unikátní publikace Příroda Slezska. Pevně věřím, že programem, který jsme připravili pro jubilejní rok, zaujmeme a potěšíme naše tradiční i nové návštěvníky," uvedl ředitel SZM Antonín Šimčík v předvečer jubilea.

U příležitosti oslav tak SZM připravilo dvě hlavní výstavy projektu a to výstavu Země a její muzeum a Země a její pán, která trvá až do 29. března 2015. Historii muzea kromě výstavy Země a její pán v Historické výstavní budově ukázaly také výstavy v Památníku Petra Bezruče, v Arboretu Nový Dvůr, v Národním památníku II. světové války či v Areálu čs. opevnění Hlučíně-Darkovičkách.

Slezské zemské muzeum získalo cenu Nominace EMYA 2014 – European Museum of the Year Award 2014 za vybudování unikátní dynamické Expozice Slezsko.  Nominace na cenu EMYA je tak dalším z řady úspěchů, které si Slezské zemské muzeum vydobylo od roku 2009.

„Rok 2009 byl pro Slezské zemské muzeum zlomový, neboť započal proces transformace, který proměnil muzeum v moderní konkurenceschopnou instituci. Díky vizi a píli získalo SZM už dvakrát národní cenu Gloria Musaealis a nyní se mu dostalo uznání i od zahraničních odborníků. Nominace nás těší o to víc, že přišla v době, kdy naše muzeum slavilo 200 let své existence, krásnější dar jsme si k tomuto výročí nemohli přát," uvedl ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

Dalším úspěchem Slezského zemského muzea je také zajisté první umístění Arboreta Nový Dvůr na Floře Olomouc. Novodvorské arboretum zaznamenalo skvělý úspěch na letní olomoucké Floře - získalo 1. místo za nejlépe řešenou expozici v rámci společné prezentace Unie botanických zahrad. Obstálo tak v konkurenci sedmi účastníků z celé republiky.

Během roku 2014 také nezaostávala ani publikační činnost Slezského zemského muzea. V posledních měsících roku vydalo SZM publikace k hlavním výstavám Země a její muzeum, od kolektivu autorů Jiřího Šíla a Jany Koudelové,  Země a její pán od Ilony Matejko – Peterka a kolektivu a publikaci u příležitosti 200. výročí založení Slezského zemského muzea: Museum Silesiae. Jedná se o navazující sérii publikací, které SZM od roku 2011 vydává o historii a kulturním dědictví Českého Slezska v rámci projektu Slezsko: Paměť - identita - region.

 

Ohlédnutí za lety 2009 – 2014

 

V prosinci roku 2008 jmenoval ministr kultury Václav Jehlička ředitelem muzea vítěze výběrového řízení Antonína Šimčíka.

Od roku 2009 tak prochází Slezské zemské muzeum zásadní transformací a modernizací, v souladu se schválenou Koncepcí rozvoje SZM 2009–2014. Celé spektrum vnitřních opatření a inovací přineslo postupně výrazné zvýšení efektivity práce. Podařilo se tak připravit řadu nových výstavních projektů, vydat mimořádné publikace a k těm nejviditelnějším změnám náleží zásadní zlepšení zabezpečení infrastruktury a zvýšení komfortu pro návštěvníky. Symbolem těchto změn je bezesporu rekonstrukce Historické výstavní budovy. Rok a půl trvající akce přišla na 97 milionů korun, financována byla z rozhodující části evropskými dotacemi. Architektonické památce z konce 19. století vrátila její někdejší krásu a muzeum tak získalo důstojný stánek pro prezentaci svých fondů na úrovni třetího tisíciletí.

Nová expozice Slezsko, otevřená spolu s rekonstruovanou Historickou výstavní budovou v roce 2012, vychází z dynamické koncepce. Sbírkové předměty se v ní průběžně mění a poskytují tak návštěvníkům příležitost seznámit se s širokým spektrem témat, která se vztahují k přírodnímu i kulturnímu bohatství Slezska. Toto pojetí je novátorské i v kontextu celého českého muzejnictví – muzeum za expozici a projekt rekonstrukce výstavní budovy obdrželo národní cenu Gloria musaealis, v roce 2014 pak získalo i nominaci v nejprestižnější evropské soutěži o Evropské muzeum roku (European Museum of the Year Award).

Úspěšně se podařilo dokončit také rekonstrukci Národního památníku II. sv. války instalací expozice Doba zmaru a naděje (2009–2010). I tato expozice byla oceněna národní cenou Gloria musaealis a těší se zasloužené pozornosti návštěvníků. Historickým mezníkem se stala i adaptace Janottovy vily na sídlo knihovny.

Od ledna 2013 tak jsou statisíce knih uloženy v bezpečných depozitářích, přičemž moderní zázemí bylo vytvořeno rovněž pro badatele a zaměstnance. Vedle toho se zdařily i rekonstrukce a opravy mnoha dalších objektů – paláce Razumovských, Památníku Petra Bezruče, Muzeologického centra, skleníkové expozice a jiných objektů v Arboretu Nový Dvůr i jinde.

Jubilejní rok tak Slezské zemské muzeum uzavřelo s týmem, který v průběhu posledních šesti let dosáhl mimořádných výsledků, s výrazně modernizovanou infrastrukturou, významnými partnery, vysokou návštěvností a se slibnými vyhlídkami na další rozvoj. Svědčí o tom i fakt, že v roce 2008 byla roční návštěvnost muzea cca 60 000 návštěvníků a v loňském roce Slezské zemské muzeum navštívilo téměř 120 000 návštěvníků.

Co čeká Slezské zemské muzeum v roce 2015

 

V únoru 2015 budeme mít možnost zhlédnout jedinečnou slezskou památku – dukát Přemka Opavského, zapůjčený na pouhých 7 dnů ze sbírky Národního muzea. Výjimečné představení tohoto unikátu je součástí zemské výstavy Země a její pán, která je instalována v Historické výstavní budově. Autoři zde připravili reprezentativní kolekci památek připomínajících historii správy ve Slezsku. Díky velké vstřícnosti řady partnerských subjektů z tuzemska i zahraničí má návštěvník možnost poznat mnoho nového. Jak je tomu u zemských výstav zvykem, i tentokrát výstavu doprovází výpravný vědecký katalog, který nejen přibližuje jednotlivé exponáty, ale současně uchová informace o kulturním bohatství Slezska pro další generace. Projekt zemských výstav, který je součástí připomínání muzejního jubilea, bude letos pokračovat závěrečnou výstavou Neklidné století. Poprvé se pokusíme propojit společným tématem čtyři expoziční areály – Historickou výstavní budovu, Arboretum Nový Dvůr, Národní památník II. sv. války a Památník Petra Bezruče. Upozorníme na dramatické události i nečekané souvislosti, jejichž doklady jsou uchovány ve sbírkách řady muzeí. Připomeneme budování republiky i katastrofu 2. sv. války, proměny přírody a krajiny i sílu lidské solidarity, instalujeme pomník Lidické děti Marie Uchytilové.

V letošním roce opět uspořádáme již po šesté Slezskou muzejní noc, ve které s námi spolupracuje na 20 dalších kulturních institucí.

V novém roce budeme nadále spolupracovat i na společném projektu tří nejstarších muzeí České republiky 200 let muzejnictví. Strážci paměti. Tematicky budou společné aktivity zaměřeny na rozšíření služeb pro návštěvníky se speciálními potřebami. Pro velký úspěch v loňském roce bude výstava Unikáty zemských muzeí opět k vidění i letos a to u našich slovenských sousedů v Bratislavě.

Hodláme i nadále pokračovat na zlepšování muzejní infrastruktury. Vedle výstavby centrálního depozitáře bude zahájena také rekonstrukce tzv. Müllerova domu a přilehlé zahrady navazující na Historickou výstavní budovu. Připravujeme projekt smart muzea DOV 2020 – expozice SZM v Dolní oblasti Vítkovice za 50 mil euro, do kterého se zapojilo kromě SZM také DOV, Moravskoslezský kraj, několik škol, včetně univerzity. V neposlední řadě také dotaci z IROP v létě 2015 na expoziční skleník J. G. Mendela v Arboretu Nový Dvůr s unikátní muzejní expozicí přírodnin.

Jsem přesvědčen, že – byť drobnými krůčky – postupně dosáhneme standardu moderního evropského muzea, které svými službami potěší co nejvíce návštěvníků.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

TZ ke stažení zde.

Kontakt pro novináře:

 

Mag. Leszek Jodlinski M.A., vedoucí oddělení OMK (ENG/D/PL)

Slezské zemské muzeum

tel.: +420 553 622 999; mobil: +420 603 868 183

e-mail: jodlinski@szm.cz

 

Ing. Štenclová Jana, DiS., manažerka pro marketing (CZ)

Slezské zemské muzeum

tel.: +420 553 622 999 mobil: +420 733 376 234

e-mail: stenclova@szm.cz

Poslední aktualizace článku: 15.01.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Ohlédnutí za rokem 2014 ve Slezském zemském muzeu“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek