Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Aktuality, výstavy, programy

 
 

Aktuality

"Dobrodružství poznání" - přednáška o zakladatelích Slezského zemského muzea

Slezské zemské muzeum 23.09.2014

Na 25. října 2014 připadá dvousetleté výročí úmrtí Ernsta Mückusche von Buchberg (1740–1814), stavovského úředníka niského knížectví, později krajského hejtmana Opavského kraje a z toho titulu také ředitele opavského gymnázia, při kterém se na jaře 1814 začalo formovat tzv. Gymnazijní muzeum – předchůdce Slezského zemského muzea. Spolu se svým mladším bratrem, přírodovědcem Franzem Mückuschem von Buchberg, vtiskl muzeu specifický charakter, jímž se lišilo od soudobých muzeí střední Evropy.

Přečíst celý článek  

Přijďte na přednášku o architektuře pro lidi

Slezské zemské muzeum 10.09.2014

Architektura pro lidi - tak se jmenuje další z cyklu přednášek sdružení Za Opavu. Do Historické výstavní budovy na ni můžete přijít 23. září v 18 hodin. Poslechněte si zkušenosti praktikujícího architekta ing.Radima Václavíka prezentované na projektech ostravského ateliéru ATOS-6.

Přečíst celý článek  

Opavský průmysl z pohledu památkové péče

Slezské zemské muzeum 10.09.2014

7. října v 18 hodin pokračuje v Historické výstavní budově cyklus přednášek pořádaný sdružením Za Opavu.

Přečíst celý článek  
 Zobrazit starší aktuality 

Připravujeme

Přečíst celý článek
Výstava Země a její pán  

Výstava Země a její pán

Zajímáte se o historii Slezska? Pak byste si tuto výstavu rozhodně neměli nechat ujít. Dá vám například odpověď na otázku, které osobnosti a panovnické rody formovaly politické teritoriální celky (Opavsko, Krnovsko, Těšínsko, Nisko) existující na území pozdějšího Rakouského Slezska od středověku až do roku 1918. Věděli jste například, že u moci se tu vystřídali Piastovci, Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové, Hohenzollernové a Lichtenštejnové? Ukážeme vám, jaký odkaz tu zanechali nejen panovníci, ale i vysocí církevní představitelé, slezští vévodové a knížata, šlechta a reprezentanti měst a venkova. Prohlédnete si jejich významné listiny, obrazy, erby, pečeti, mince a mnoho dalších pozoruhodných památek.

 
Zobrazit další připravované události