Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace

Slezské zemské muzeum

Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil

Tři výstavy, literárněvědná konference, besedy, výšlap na Lysou horu a zcela unikátní vydání Slezských písní. To vše připravilo Slezské zemské muzeum – Památník Petra Bezruče u příležitosti 150. výročí narození opavského rodáka a slezského barda Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče.

 

Výstavy prezentují jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 19. a 20. století z naprosto odlišných úhlů pohledu. První s titulem Petr Bezruč v hudbě a umění představí návštěvníkům hudební a výtvarná díla, která byla inspirována Bezručovou tvorbou. Bude k vidění v Památníku Petra Bezruče a její vernisáž se uskuteční 5. září  v 17 hodin. Ve stejný den, ale v 18 hodin, zpřístupníme druhou výstavu, kterou můžete navštívit v opavském Obecním domě. Nese název Slezské  angažmá a její autoři vám přiblíží, co burcuje umělce dnešních dní a jak se to promítá v jejich tvorbě. O týden později, 12. září v 17 hodin, slavnostně zahájíme výstavu s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil. Poslední a největší výstavní projekt věnovaný tomuto básníkovi vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. Jeho prostřednictvím se vrátíme do 2. poloviny 19. století a budeme pátrat po osudech Petra Bezruče.

 

V rámci poslední zmiňované výstavy budete mít rovněž možnost zhlédnout 81 originálních ilustrací, které výtvarně doprovázejí nové vydání sbírky Slezské písně. Toto jediné Bezručovo dílo se po mnoha letech totiž dočkalo zcela unikátního vydání. Každá báseň sbírky je ilustrována jiným výtvarníkem. V jedné knize básní se Bezručovy verše snoubí s tvorbou 81 současných výtvarných umělců. Některé z básní se tak vůbec poprvé za celou dobu své existence dočkaly výtvarného ztvárnění. Zároveň se sbírka básní stala přehlídkou současného výtvarného umění.  Pro spolupráci byli osloveni převážně umělci, kteří se primárně nezaměřují na tvorbu ilustrací. Všechny ilustrace vznikly jako nová originální výtvarná zpracování jednotlivých básní a v každé z nich se odráží ojedinělý výtvarný přístup daného umělce. Publikace vznikla s podporu Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. Její křest bude součástí vernisáže výstavy Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil.

 

K výstavám je připraven  bohatý doprovodný kulturně vzdělávací program. Kromě tradičního pietního aktu dne 15. září na městském hřbitově v Opavě se můžete vydat hned 16. září například na „literatúru“ a vystoupat společně s námi na jedno z oblíbených Bezručových míst, kterým bezpochyby byla Lysá hora. Připraveny jsou také literární besedy v opavském Obecním domě nebo literárněvědná konference určená pro širokou veřejnost. Všechny akce se konají v rámci festivalu Bezručova Opava.

 

Další podrobnosti k výstavám a doprovodným akcím včetně časových harmonogramů
a termínů najdete na www.szm.cz.

 

Tisková informace ke stažení zde.

 

Partneři:

ministerstvo_kultury  logo AV ČR logo_nadace landeklogo OKO

 

logo_FF OUlogo_PB_150. výročí narození

 

Poslední aktualizace článku: 18.08.2017

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Zakončete prázdniny ve Slezském zemském muzeu

Zakončete prázdniny ve Slezském zemském muzeu

14.08.2017

Závěr letošních prázdnin pomalu klepe na dveře. Zbývající volné dny si děti a jejich rodiče mohou zpříjemnit například návštěvou Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Arboretum Nový Dvůr se promění v indiánskou osadu

Arboretum Nový Dvůr se promění v indiánskou osadu

07.08.2017

Chcete zažít jedinečnou atmosféru Divokého západu? Poznat zblízka život indiánů a seznámit se s jejich kulturou, zvyky a tradicemi? Vyzkoušet si, jak lovili nebo v čem bydleli?

Přečíst celý článek  
Co se stalo v Liptani?

Co se stalo v Liptani?

25.07.2017

Liptaň – malá vesnice ležící necelých 50 km severně od Opavy se ještě před začátkem II. světové války stala místem několikanásobné vraždy neozbrojených československých občanů. Dodnes si zdejší obyvatelé připomínají tuto smutnou událost a historici se snaží najít odpovědi na spoustu nezodpovězených otázek. Lze však po téměř 80 letech ještě vypátrat nové informace?

Přečíst celý článek  
Křehká krása – porcelán od Jana II. z Lichtenštejna

Křehká krása – porcelán od Jana II. z Lichtenštejna

12.07.2017

V čem byl porcelán pro knížete Jana II. z Lichtenštejna zajímavý? Proč daroval do muzejních sbírek porcelánové předměty z konce 18. století, které se v jeho rodině předávaly z generace na generaci? A čím je mezi dochovanými a nyní také vystavenými exponáty zastoupena nejstarší evropská porcelánka?

Přečíst celý článek  
Kníže Jan II. z Lichtenštejna jako sběratel umění italské renesance

Kníže Jan II. z Lichtenštejna jako sběratel umění italské renesance

22.06.2017

Na jakou hlavní uměleckou oblast zaměřoval svůj sběratelský zájem kníže Jan II. z Lichtenštejna? Vybíral si vzácné předměty sám, nebo dal na rady významných světových odborníků? A proč se rozhodl některé z nich věnovat dnešnímu Slezskému zemskému muzeu?

Přečíst celý článek  
Akvaristika pro začátečníky

Akvaristika pro začátečníky

16.06.2017

Víte, jak správně vybrat akvárium? Jaký postup musíte dodržet, abyste získali obraz krásného vodního světa u vás doma? A kolik času byste měli tomuto koníčku věnovat?

Přečíst celý článek  
I tátové mají své dny

I tátové mají své dny

13.06.2017

Třetí neděle v červnu je v mnoha zemích, včetně České republiky, dnem, kdy si připomínáme svátek otců. Slezské zemské muzeum se proto letos poprvé připojí k oslavám otcovství netradičním kulturním programem.

Přečíst celý článek  
Staňte se spoluautory nové výstavy

Staňte se spoluautory nové výstavy

09.06.2017

Máte ve svém šatníku nepotřebné značkové oděvy, oblečení ze zakázkového krejčovství a jiné módní doplňky z let 1918–1988? Je vám líto je vyhodit, ale již je nevynosíte? Chcete zanechat odkaz vašich předků dalším generacím? Pak právě pro vás je určena naše výzva.

Přečíst celý článek  
Přírodou s Ludvíkem Kuncem

Přírodou s Ludvíkem Kuncem

07.06.2017

Výstava zoologa, výtvarníka a publicisty Ludvíka Kunce představí unikátní akvarely zobrazující téma zvířat a krajiny.

Přečíst celý článek  
Odpočiňte si v přírodě

Odpočiňte si v přírodě

06.06.2017

Zkuste na chvíli opustit ruch města a vydejte se do přírody. V Arboretu Nový Dvůr si můžete vychutnat nejen krásnou procházku mezi rozkvetlými keři rododendronů, ale načerpat také inspiraci k výzdobě vašich oken či balkónů.

Přečíst celý článek