Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace

Slezské zemské muzeum

Probíhající oprava suterénu Historické výstavní budovy nijak nenaruší přípravy nové výstavy

Historická výstavní budova Slezského zemského muzea je na několik týdnů uzavřena. Důvodem rozsáhlé sanace suterénu byl výskyt plísní, vlhkého zdiva a odpadávající omítka, což ohrožovalo nejen vystavené sbírkové předměty, ale především návštěvníky, kteří se v těchto prostorech pohybují. Během stavebních prací však nezahálejí ani kurátoři, kteří připravují výstavu Neklidné století!

 

K uzavření Historické výstavní budovy došlo v pondělí 13. července 2015 poté, co se vedení Slezského zemského muzea rozhodlo přistoupit k nezbytně nutným opravám v suterénu budovy. „Vzhledem ke stále intenzivnějšímu vzlínání vlhkosti do zdiva, odpadávání omítky a výskytu plísní jsme se rozhodli uzavřít Historickou výstavní budovu i v době prázdnin. Přestože nás toto opatření velmi mrzí, sanace suterénu je nezbytná, a to nejen s ohledem na zachování sbírkových předmětů, ale především z důvodu zvýšení komfortu pro naše návštěvníky,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.

K problémům s plísní, padající omítkou a zvýšené prašnosti docházelo v důsledku nedostatečného odizolování základů budovy. Firma O.K.D.C. Mont, s.r.o., která před třemi lety rekonstruovala Historickou výstavní budovu, je v konkursu. Oprava poškozených prostor je v tuto chvíli vyčíslena na zhruba 80.000 Kč bude uhrazena z finančních prostředků Slezského zemského muzea.

 

Stavební práce v Historické výstavní budově však nijak neohrozí novou zářijovou výstavu. Přestože podmínky pro práci nejsou ideální, kurátoři vyvíjejí maximální úsilí, aby vše stihli připravit včas. Výstavu s názvem Neklidné století představíme návštěvníkům již na začátku září letošního roku.

 

Historická výstavní budova bude uzavřena do 14. srpna 2015. Úpravy suterénu této budovy však nejsou jedinými pracemi, které jsou v tuto chvíli realizovány v areálech Slezského zemského muzea. V arboretu probíhají od července do září 2015 stavební práce na revitalizaci historického alpina z  30. let 20. století spočívající v obnově kamenných zídek a prvků a revitalizace vyhlídkové chaty nad skalkou. V Müllerově domě archeologové dokončují výzkum a připravují se na jeho rekonstrukci, která začne po ukončení soutěže na zhotovitele, pravděpodobně v září 2015.

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Poslední aktualizace článku: 31.07.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Probíhající oprava suterénu Historické výstavní budovy nijak nenaruší přípravy nové výstavy“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Komentované prohlídky v Národním památníku II. světové války

Komentované prohlídky v Národním památníku II. světové války

24.06.2015

Jak složitá byla národnostní a územní problematika okupovaného Slezska a Ostravska v letech nacistické okupace? Jaké důsledky mělo jedno z nejničivějších bombardování Moravské Ostravy v srpnu roku 1944? A co je nového v expozici Doba zmaru a naděje? To vše a mnohem více se dozvíte již tento víkend prostřednictvím komentovaných prohlídek v Národním památníku II. světové války!

Přečíst celý článek  
Vyhodnocení Slezské muzejní noci

Vyhodnocení Slezské muzejní noci

22.06.2015

V pátek 19. června 2015 se uskutečnil již šestý ročník návštěvnicky oblíbené akce s názvem Slezská muzejní noc. V rámci bohatého kulturního programu si návštěvníci mohli vychutnat netradiční atmosféru nočních muzeí a kulturních institucí ve Slezsku a blízkém okolí. Smyslem akce však nebyla pouze zábava, ale také rozšíření povědomí o činnosti paměťových a kulturních organizací. A jak to celé dopadlo?

Přečíst celý článek  
Slezská muzejní noc se blíží!

Slezská muzejní noc se blíží!

10.06.2015

Máte rádi dobrodružství a návštěva muzea v noci vám připadá zajímavá? Neváhejte a navštivte oblíbenou akci s názvem Slezská muzejní noc. Ti z vás, kteří ji navštěvujete pravidelně, již tušíte, co se během letošního šestého ročníku bude dít. Nováčkům prozradíme, že se mohou těšit na bohatý program, který jsme připravili ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi ze Slezska a blízkého okolí.

Přečíst celý článek  
Objevte kouzlo živých motýlů

Objevte kouzlo živých motýlů

27.05.2015

Zavítejte v červnu do skleníku v Arboretu Nový Dvůr a nechte se unášet krásou živých motýlů. Budete žasnout nad jejich pestrobarevnými křídly a kuklami. Exotickou atmosféru dalekých krajů si můžete vychutnat v průběhu celého následujícího měsíce!

Přečíst celý článek  
Den dětí ve Slezském zemském muzeu

Den dětí ve Slezském zemském muzeu

22.05.2015

Oslavte netradičně svátek dětí návštěvou Slezského zemského muzea. Pro naše malé návštěvníky jsme společně s partnery připravili bohatý program plný her a zábavy hned ve třech našich expozičních budovách a areálech – v Národním památníku II. světové války, v Historické výstavní budově a v Památníku Petra Bezruče.

Přečíst celý článek  
Blíží se týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

Blíží se týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

20.05.2015

Slezské zemské muzeum se v letošním roce poprvé zapojilo do projektu s názvem „Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby“. V týdnu od 25. do 31. května 2015 jsme proto připravili pro návštěvníky atraktivní programy zaměřené na umění.

Přečíst celý článek  
Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. navštívil Slezské zemské muzeum

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. navštívil Slezské zemské muzeum

19.05.2015

Historická výstavní budova přivítala v úterý 19. května 2015 dalšího významného hosta. V rámci svého dvoudenního pobytu v Opavě ji navštívil lichtenštejnský kníže a vévoda opavský a krnovský Hans Adam II.

Přečíst celý článek  
Unikáty tří největších českých muzeí míří do Bratislavy

Unikáty tří největších českých muzeí míří do Bratislavy

04.05.2015

Nejvzácnější sbírkové předměty tří největších českých muzeí putují na výstavu k našim sousedům na Slovensko. Poprvé v historii tak slovenští návštěvníci uvidí na jednom místě nejvzácnější skvosty nejen tří nejstarších českých muzeí, ale také poklad ze sbírek Slovenského národního muzea.

Přečíst celý článek  
Připomeňte si ve Slezském zemském muzeu 70. výročí osvobození Opavy a ukončení II. světové války

Připomeňte si ve Slezském zemském muzeu 70. výročí osvobození Opavy a ukončení II. světové války

22.04.2015

Webové kalendárium, které den po dni sleduje průběh ostravsko-opavské operace, ale i osudy „obyčejných“ vojáků a civilistů, spustilo Slezské zemské muzeum na svých oficiálních facebookových stránkách již před více než měsícem. V rámci oslav 70. výročí ukončení II. světové války jsme však připravili i další akce, kterými návštěvníkům připomeneme tuto významnou historickou událost!

Přečíst celý článek  
Přivítejte s námi jaro v Arboretu Nový Dvůr

Přivítejte s námi jaro v Arboretu Nový Dvůr

17.04.2015

Vůně rozkvetlých rostlin. Zpěv ptáků. Nádherně zbarvené květy rododendronů. Tvoření výrobků z proutí nebo ochutnávka regionálních potravin. Probuďte všechny své smysly ze zimního spánku a přivítejte společně s námi letošní jaro v Arboretu Nový Dvůr. Tradiční víkendová akce je zde pro vás!

Přečíst celý článek