Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace

Slezské zemské muzeum

Slezské zemské muzeum vystaví tři nejvzácnější muzejní poklady

 

Slezské zemské muzeum vystaví tři nejvzácnější muzejní poklady

Tři nejstarší muzea vystaví společně své unikáty k 200. výročí založení Slezského zemského muzea

 

 

Tisková zpráva ze dne 4. 7. 2014

Mimořádná putovní výstava začíná ve Slezském zemském muzeu. Tři naše největší a nejstarší muzejní instituce – Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum – na ní představí nejcennější skvosty ze svých sbírek: hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority z Opavy-Kylešovic. Výstava Unikáty zemských muzeí poté zavítá také do Prahy a Brna. Lidé tak budou mít vůbec poprvé příležitost prohlédnout si na jednom místě nejcennější muzejní exponáty v zemi.
„Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic je jednou z ikon sbírek Národního muzea. Kamenná plastika, vytvořená před více než dvěma tisíci lety, opouští depozitář jen velmi zřídka při výjimečných příležitostech. Již od 5. srpna ji společně s Věstonickou venuší a meteority z Opavy-Kylešovic přivítáme v Nové budově Národního muzea," uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Unikátní plastika ze středočeské opuky s typickým nákrčníkem patří ke stěžejním památkám keltské Evropy. Byla vytvořena zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami vytvořenými mimo oblast antických civilizací. V roce 1995 dokonce na počest tohoto významného nálezu astronom Miloš Tichý pojmenoval jednu z planetek naší sluneční soustavy jménem Mšecké Žehrovice.

Moravské zemské muzeum je na Unikátech zemských muzeí zastoupeno Věstonickou venuší. 11 cm vysokou sošku nahé ženy nalezl tým známého archeologa Karla Absolona r. 1925 mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem ve zbytcích pradávného ohniště. Je fascinujícím dokladem umění tehdejšího člověka – podle odborníků je stará až 29 tisíc let a je vůbec nejstarší uměleckou ukázkou pravěké keramiky na světě. Také Věstonickou venuši zapůjčuje její domovské muzeum jen zcela výjimečně. „Loni byla v londýnském Britském muzeu na výstavě Umění doby ledové, před 6 lety byla vystavena ve Vídni," upřesňuje generální ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Také Slezské zemské muzeum přispělo světovým unikátem: meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích, které je staré přibližně 18 000 let. Vesmírnými kameny tehdejší lovci obložili své ohniště – na počátku minulého století je náhodou objevili dělníci. Žádné jiné pravěké sídliště na světě se podobným nálezem meteoritů pochlubit nemůže.

Výstava Unikáty zemských muzeí je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. Od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno, tedy sídelní města tří nejstarších muzejních institucí, které postupně do roku 2018 oslaví svá významná jubilea. Jako první si dvě stě let právě letos připomíná nejstarší veřejné muzeum v Česku – Slezské zemské muzeum, činné od roku 1814. Právě jeho návštěvníci proto budou mít příležitost prohlédnout si největší poklady zemských muzeí jako první. K vidění budou od 5. do 27. července v Historické výstavní budově SZM, skvostné architektonické památce z konce 19. století, která se v roce 2012 po generální opravě znovu otevřela veřejnosti. Slezské zemské muzeum loni za její rekonstrukci a novou stálou expozici Slezsko získalo národní cenu Gloria Musaealis, letos v květnu pak také čestné uznání v soutěži o Evropské muzeum roku, pořádané Radou Evropy. „Vernisáž jsme naplánovali na 4. července, protože tento den je v historii Slezského zemského muzea velmi důležitý," vysvětluje jeho ředitel Antonín Šimčík. „Právě 4. července roku 1815 totiž jeho zakladatelé, gymnazijní profesor Faustin Ens a opavský purkmistr Johann Joseph Schößler odeslali krajskému úřadu žádost o zřízení zemského muzea pro rakouské Slezsko. Byl to tedy první oficiální akt, který dokládá nejen to, že muzeum už v té době řadu měsíců pracovalo, ale i to, že jeho zakladatelé budovali instituci se zemskou působností."
Z Opavy se unikáty tří zemských muzeí přesunou do Prahy do Nové budovy Národního muzea, kde si je mohou lidé prohlédnout od 5. 8. do 27. 8. Poslední zastávkou putovní výstavy je Moravské zemské muzeum v Brně (5.–30. 9. 2014).


Pětiletý projekt oslav 200. výročí muzejnictví v České republice připomene veřejnosti význam paměťových institucí – a také důležitost uchování a prezentace kulturního dědictví. Jeho součástí bude řada výstav a doprovodných programů, které přiblíží historii a význam muzejnictví v naší zemi.
Na projektu se společně podílejí Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum. Více informací naleznete na adrese http://www.200letmuzejnictvi.cz/

 

Kontakty:

Slezské zemské muzeum
Pavla Dluhoschová
Manažerka pro média
Tel./Fax: +420 553 622 999
Mobil +420 606 634 438
E-mail: dluhoschova@szm.cz

Národní muzeum
Mgr. Tereza Petáková
Oddělení vnějších vztahů
Tel.: +420 224 497 352
Mobil: +420 724 412 255
E-mail: tereza_petakova@nm.cz

Moravské zemské muzeum
Mgr. Eva Pánková
Public relations
Tel.: +420 533 435 273
Mobil: +420 606 738 098
E-mail: epankova@mzm.cz

 

 

TZ ke stažení 

Věstonická venuše

Kamenná hlava kelta ze Mšeckých Žehrovic

meteority z Opavy - Kylešovic

 

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 04.07.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezské zemské muzeum vystaví tři nejvzácnější muzejní poklady“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fajne léto v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Fajne léto v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

25.06.2014

Areál československého opevnění Hlučín–Darkovičky Slezského zemského muzea se i v letošním roce zapojí do Fajneho léta. Poslední červnovou sobotu si mohou návštěvníci areálu užít bohatý program připravený ve spolupráci s Agenturou pro regionální rozvoj.

Přečíst celý článek  

Vyhodnocení Slezské muzejní noci 2014

21.06.2014

Čtrnáct institucí, které zpřístupnily dohromady dvacet jedna objektů a areálů. Taková byla letošní Slezská muzejní noc, oblíbená akce, v rámci které si mohli návštěvníci prohlédnout různorodé muzejní expozice a užít si bohatý doprovodný program v netradičních večerních a nočních hodinách. Jubilejní pátý ročník se uskutečnil v pátek 20. června s podtitulem "Země s nejstarší muzejní tradicí", jenž odkazoval na dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku. Tu reprezentuje Slezské zemské muzeum, nejstarší veřejné muzeum v České republice.

Přečíst celý článek  
Podlehněte Kouzlu živých motýlů v Arboretu Nový Dvůr

Podlehněte Kouzlu živých motýlů v Arboretu Nový Dvůr

26.05.2014

Arboretum Nový Dvůr Slezského zemského muzea otvírá oblíbenou výstavu, která potěší všechny návštěvníky. Zavítejte v červnu do skleníku a nechte se unášet krásou živých motýlů.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum se účastnilo finále soutěže o nejlepší evropské muzeum roku

Slezské zemské muzeum se účastnilo finále soutěže o nejlepší evropské muzeum roku

21.05.2014

V estonském Tallinnu se uskutečnila konference nejlepších evropských muzeí. Mezi finalisty klání o cenu EMYA – European Museum of the Year Award 2014 nechybělo ani Slezské zemské muzeum.

Přečíst celý článek  
Vzpomínková akce v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Vzpomínková akce v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

19.05.2014

V roce 2014 uplyne již 69 let od ukončení druhé světové války a 76 let od vyhlášení květnové mobilizace roku 1938. Slezské zemské muzeum, Krajské vojenské velitelství Ostrava a Město Hlučín k připomenutí těchto dvou významných událostí naší historie připravilo vzpomínkovou akci.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

25.04.2014

Dvě staletí své existence si v letošním roce připomíná Slezské zemské muzeum. 1. května 1814 bylo zpřístupněno první veřejné muzeum na území dnešní České republiky, v jehož tradici Slezské zemské muzeum pokračuje. SZM proto k připomenutí svého významného jubilea připravilo celou řadu výstav, koncertů a akcí. Zapojte se i Vy do oslav jubilea, které právě začínají.

Přečíst celý článek  
Vítání jara v Arboretu Nový Dvůr

Vítání jara v Arboretu Nový Dvůr

09.04.2014

Arboretum Nový Dvůr zve na první akci roku 2014. Přijďte společně s námi přivítat letošní brzké jaro a strávit příjemný den v krásné rozkvétající přírodě.

Přečíst celý článek  
Návštěva ministra kultury Daniela Hermana ve Slezském zemském muzeu

Návštěva ministra kultury Daniela Hermana ve Slezském zemském muzeu

19.03.2014

Slezské zemské muzeum navštívil o víkendu při své návštěvě Moravskoslezského kraje ministr kultury České republiky Daniel Herman.

Přečíst celý článek