Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace

Slezské zemské muzeum

Neklidné století – největší výstavní projekt Slezského zemského muzea začíná přesně za týden

Co se odehrávalo na území Slezska ve 20. století? Jak se proměňoval každodenní život obyvatel tohoto kraje? A kteří umělci se ve své tvorbě inspirovali slezskou krajinou? To vše a mnohem více vám přiblíží největší výstavní projekt Slezského zemského muzea s názvem Neklidné století.

 

Cyklus čtyř výstav, které spojuje jediné téma, je unikátním pokusem představit návštěvníkům období let 1900–1989 ve Slezsku z mnoha úhlů pohledu. „Život ve Slezsku byl v minulém století samozřejmě ovlivněn dvěma světovými válkami. Bylo to však také místo, kde se zrodila řada výjimečných osobností literárního i výtvarného umění. Cílem našich výstav není chronologický výčet událostí, ale komplexní pohled na život ve Slezsku v minulém století,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea. V Historické výstavní budově, Národním památníku II. světové války, Památníku Petra Bezruče a Domě umění v Opavě si tak návštěvníci mohou připomenout zásadní dějinné okamžiky, seznámit se s výtvarnou tvorbou slezských umělců nebo zjistit například to, jak se vyvíjela výstroj a výzbroj československé armády.

 

Výstavy nabídnou ke zhlédnutí stovky zajímavých exponátů především ze sbírek Slezského zemského muzea. Pro návštěvníky jsme také připravili opravdové lahůdky. Jednou z nich je vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky. „Jedná se o podobiznu kněžny Mechtildy Lichnovské z roku 1916. Obraz nám zapůjčili kolegové ze zámku v Hradci nad Moravicí, kde je trvale uschován. Jsme velmi vděční, že jsme toto vzácné dílo získali alespoň na 14 dnů, neboť světoznámá vídeňská galerie Albertina o něj rovněž projevila zájem, ale s žádostí neuspěla,“ dodává Ondřej Haničák, spoluautor výstavy. A odborná pracovnice Národního památkového ústavu Eva Kolářová jen potvrzuje jeho slova: „Jedná se o nejcennější artefakt zámeckých sbírek a z pozice jednoho z klíčových děl Kokoschkovy expresionistické portrétní tvorby také o nejfrekventovanější objekt žádostí o jeho zapůjčení k výstavám doma i v zahraničí. Svůj depozitář však opouští jen kvůli výjimečně prestižním projektům.

 

Obraz Oskara Kokoschky bude v Historické výstavní budově k vidění v termínu
1.–15. 9. 2015
. Nebude ale jediným unikátem, který v rámci projektu Neklidné století vystavíme. „Každý měsíc představíme návštěvníkům jeden výjimečný exponát, který se tematicky vztahuje k období 20. století ve Slezsku. Mnohé z nich budou vystaveny vůbec poprvé,“ prozrazuje Lenka Rychtářová, spoluautorka výstavy.

 

Vernisáž první výstavy se uskuteční 1. září 2015 v 17 hodin v Historické výstavní budově. Její součástí budou i dvě neméně důležité akce. „V rámci slavnostního zahájení výstavy Neklidné století podepíší představitelé statutárního města Opavy a Slezské univerzity memorandum o vzájemné spolupráci. Společně pak pokřtíme také katalog, který byl k této výstavě vydán,“ upřesňuje Jana Horáková.

 

K výstavám je připraven doprovodný program. Kromě edukačních programů se návštěvníci mohou těšit například na přednášku Evy Kolářové, odborné pracovnice Národního památkového ústavu, která se uskuteční 8. září 2015 v 17 hodin v Historické výstavní budově.

 

Termíny jednotlivých výstav:

  • Neklidné století, Historická výstavní budova, Komenského 10, Opava, k vidění
    od 2. 9. 2015 do 31. 1. 2016
  • Domov jménem Slezsko, Dům umění, Pekařská 12, Opava, k vidění od 4. 9.
    do 28. 10. 2015
  • Abeceda literatury, Památník Petra Bezruče, Ostrožná 35, Opava, k vidění
    od 16. 9. 2015 do 29. 2. 2016
  • Čas války, čas míru – Československá armáda 1918–1990, Národní památník II. světové války, Hrabyně, k vidění od 11. 9. do 30. 11. 2015

 

Výstavy byly připraveny v rámci výzkumného projektu Slezsko: Paměť – identita – region (DF11P01OVV018). Podrobnosti o výstavách jsou zveřejněny na stránkách www.szm.cz.

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

 

Kontakt pro média:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234

 

 

Partneři výstav:

logo Ministerstvo kultury00195.jpglogo Muzeum OKO


Mediální partneři:       

 

 

 


Poslední aktualizace článku: 25.08.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Neklidné století – největší výstavní projekt Slezského zemského muzea začíná přesně za týden“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

19.08.2015

Netopýři jsou s námi od pradávna, ale kolik toho o nich skutečně víme? Kolik existuje druhů netopýrů, čím se živí a kde žijí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek se dozvíte na akci s názvem Mezinárodní noc pro netopýry.

Přečíst celý článek  
Arboretum Nový Dvůr se na dva dny promění v indiánskou osadu

Arboretum Nový Dvůr se na dva dny promění v indiánskou osadu

13.08.2015

Jak žili indiáni? V čem bydleli? A jaké používali zbraně? To a mnoho dalšího se dozvíte, pokud zavítáte do Arboreta Nový Dvůr na tradiční akci s názvem Indiánské léto.

Přečíst celý článek  
Ve Slezském zemském muzeu právě vrcholí přípravy největšího letošního výstavního projektu

Ve Slezském zemském muzeu právě vrcholí přípravy největšího letošního výstavního projektu

06.08.2015

Stovky sbírkových předmětů projdou rukama kurátorů Slezského zemského muzea, kteří v těchto dnech dokončují přípravy největšího výstavního projektu v letošním roce. Cyklus čtyř výstav, které spojuje jediné téma, je unikátním pokusem představit návštěvníkům období let 1900–1989 ve Slezsku z mnoha úhlů pohledu.

Přečíst celý článek  
Probíhající oprava suterénu Historické výstavní budovy nijak nenaruší přípravy nové výstavy

Probíhající oprava suterénu Historické výstavní budovy nijak nenaruší přípravy nové výstavy

31.07.2015

Historická výstavní budova Slezského zemského muzea je na několik týdnů uzavřena. Důvodem rozsáhlé sanace suterénu byl výskyt plísní, vlhkého zdiva a odpadávající omítka, což ohrožovalo nejen vystavené sbírkové předměty, ale především návštěvníky, kteří se v těchto prostorech pohybují. Během stavebních prací však nezahálejí ani kurátoři, kteří připravují výstavu Neklidné století!

Přečíst celý článek  
Komentované prohlídky v Národním památníku II. světové války

Komentované prohlídky v Národním památníku II. světové války

24.06.2015

Jak složitá byla národnostní a územní problematika okupovaného Slezska a Ostravska v letech nacistické okupace? Jaké důsledky mělo jedno z nejničivějších bombardování Moravské Ostravy v srpnu roku 1944? A co je nového v expozici Doba zmaru a naděje? To vše a mnohem více se dozvíte již tento víkend prostřednictvím komentovaných prohlídek v Národním památníku II. světové války!

Přečíst celý článek  
Vyhodnocení Slezské muzejní noci

Vyhodnocení Slezské muzejní noci

22.06.2015

V pátek 19. června 2015 se uskutečnil již šestý ročník návštěvnicky oblíbené akce s názvem Slezská muzejní noc. V rámci bohatého kulturního programu si návštěvníci mohli vychutnat netradiční atmosféru nočních muzeí a kulturních institucí ve Slezsku a blízkém okolí. Smyslem akce však nebyla pouze zábava, ale také rozšíření povědomí o činnosti paměťových a kulturních organizací. A jak to celé dopadlo?

Přečíst celý článek  
Slezská muzejní noc se blíží!

Slezská muzejní noc se blíží!

10.06.2015

Máte rádi dobrodružství a návštěva muzea v noci vám připadá zajímavá? Neváhejte a navštivte oblíbenou akci s názvem Slezská muzejní noc. Ti z vás, kteří ji navštěvujete pravidelně, již tušíte, co se během letošního šestého ročníku bude dít. Nováčkům prozradíme, že se mohou těšit na bohatý program, který jsme připravili ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi ze Slezska a blízkého okolí.

Přečíst celý článek  
Objevte kouzlo živých motýlů

Objevte kouzlo živých motýlů

27.05.2015

Zavítejte v červnu do skleníku v Arboretu Nový Dvůr a nechte se unášet krásou živých motýlů. Budete žasnout nad jejich pestrobarevnými křídly a kuklami. Exotickou atmosféru dalekých krajů si můžete vychutnat v průběhu celého následujícího měsíce!

Přečíst celý článek  
Den dětí ve Slezském zemském muzeu

Den dětí ve Slezském zemském muzeu

22.05.2015

Oslavte netradičně svátek dětí návštěvou Slezského zemského muzea. Pro naše malé návštěvníky jsme společně s partnery připravili bohatý program plný her a zábavy hned ve třech našich expozičních budovách a areálech – v Národním památníku II. světové války, v Historické výstavní budově a v Památníku Petra Bezruče.

Přečíst celý článek  
Blíží se týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

Blíží se týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

20.05.2015

Slezské zemské muzeum se v letošním roce poprvé zapojilo do projektu s názvem „Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby“. V týdnu od 25. do 31. května 2015 jsme proto připravili pro návštěvníky atraktivní programy zaměřené na umění.

Přečíst celý článek