Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace

Slezské zemské muzeum

Koncert Hudební skladatelé ve Slezsku

Už tradičně se roky končící čtyřkou, ve kterých si připomínáme výročí velkých českých skladatelů, označují v naší kulturní oblasti tzv. Rokem české hudby. Do jeho letošních oslav se zapojilo i muzikologické pracoviště Slezského zemského muzea projektem „Hudební skladatelé působící v českém Slezsku ve sbírkách Slezského zemského muzea“. Záměrem je oživit skladby zapomenutých skladatelů, kteří působili v českém Slezsku a ve svých dílech, napsaných pro tuto lokalitu, zanechali trvalé hodnoty .

 

Do tohoto kontextu plně zapadá osobnost skladatele a houslisty Carla Ditterse von Dittersdorfa, který prožil podstatnou část svého života v českých zemích, dále Johanna Antona Albrechtsbergra, který působil jako violoncellista na zámku Hradec nad Moravicí. Hudbu českého Slezska nesporně ovlivnili i piarističtí skladatelé, tvořící v nedaleké piaristické koleji v Bílé Vodě. Jedná se především o Carla Erasma či Antonína Brossmanna, rektora koleje a vynikajícího hudebního skladatele.Přepis jejich čtyř duchovních děl z muzikologické podsbírky Slezského zemského muzea stál na počátku projektu, který vyvrcholí 21. října v 18 hodin koncertem v kostele sv. Václava v Opavě. Slezské zemské muzeum ho pořádá spolu s opavskou Církevní konzervatoří – vystoupí na něm sólisté a sbor této školy,  o instrumentální doprovod se postará barokní orchestr Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka. Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava. Vstupenky jsou v předprodeji v opavské Sluně, před koncertem pak v Domě umění v Opavě.

Zbývá dodat, že Slezské zemské muzeum v rámci Roku české hudby vydá také publikaci Opava hudební autorů Karla Boženka a Petra Hanouska.

 

Czech Ensemble Baroque, ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období založil dirigent Roman Válek roku 1998. V současné době má ansámbl čtyři složky: orchestr, sbor, sólisty, vokální quintet a zasahuje do všech žánrů zejména baroka a klasicismu. Členy jsou profesionální instrumentalisté z ČR, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa, šéfdirigentem tělesa je Roman Válek. Od roku 2005 je soubor rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo, kde uvedl řadu českých i světových operních premiér, komorních i kantátových koncertů.

 

Roman Válek – úspěšný český dirigent, zakladatel a šéfdirigent Czech Ensemble Baroque. Jeho uměleckým krédem je přivést na česká pódia stěžejní díla renesanční, barokní a klasicistní literatury ve stylové interpretaci. O velké šíři repertoáru Romana Válka svědčí i spolupráce s dalšími významnými tělesy (Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní orchestr FOK, Pražský filharmonický sbor  ad. významná hudební tělesa i operní domy.  Jako sbormistr spolupracoval s dirigenty, jako J. Bělohlávek, G. Rožděstvěnský, G. Albrecht, G. Delogu, aj.Je zván na významné hudební festivaly  u nás i v zahraničí.

 

Kontakt pro novináře :

Mgr. Pavla Dluhoschová

manažerka pro média

 Slezské zemské muzeum
Silesian Museum
korespondence (post address): Nádražní okruh 31, 746 01  Opava
kancelář/pracoviště (office): Nádražní okruh 31, Opava
tel.: +420 553 622 999; mobil: +420 606 634 438
e-mail: dluhoschova@szm.cz; web: www.szm.cz

 

TZ ke stažení zde

 

 

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 09.10.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Koncert Hudební skladatelé ve Slezsku“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fajne léto v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Fajne léto v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

25.06.2014

Areál československého opevnění Hlučín–Darkovičky Slezského zemského muzea se i v letošním roce zapojí do Fajneho léta. Poslední červnovou sobotu si mohou návštěvníci areálu užít bohatý program připravený ve spolupráci s Agenturou pro regionální rozvoj.

Přečíst celý článek  

Vyhodnocení Slezské muzejní noci 2014

21.06.2014

Čtrnáct institucí, které zpřístupnily dohromady dvacet jedna objektů a areálů. Taková byla letošní Slezská muzejní noc, oblíbená akce, v rámci které si mohli návštěvníci prohlédnout různorodé muzejní expozice a užít si bohatý doprovodný program v netradičních večerních a nočních hodinách. Jubilejní pátý ročník se uskutečnil v pátek 20. června s podtitulem "Země s nejstarší muzejní tradicí", jenž odkazoval na dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku. Tu reprezentuje Slezské zemské muzeum, nejstarší veřejné muzeum v České republice.

Přečíst celý článek  
Podlehněte Kouzlu živých motýlů v Arboretu Nový Dvůr

Podlehněte Kouzlu živých motýlů v Arboretu Nový Dvůr

26.05.2014

Arboretum Nový Dvůr Slezského zemského muzea otvírá oblíbenou výstavu, která potěší všechny návštěvníky. Zavítejte v červnu do skleníku a nechte se unášet krásou živých motýlů.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum se účastnilo finále soutěže o nejlepší evropské muzeum roku

Slezské zemské muzeum se účastnilo finále soutěže o nejlepší evropské muzeum roku

21.05.2014

V estonském Tallinnu se uskutečnila konference nejlepších evropských muzeí. Mezi finalisty klání o cenu EMYA – European Museum of the Year Award 2014 nechybělo ani Slezské zemské muzeum.

Přečíst celý článek  
Vzpomínková akce v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Vzpomínková akce v Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

19.05.2014

V roce 2014 uplyne již 69 let od ukončení druhé světové války a 76 let od vyhlášení květnové mobilizace roku 1938. Slezské zemské muzeum, Krajské vojenské velitelství Ostrava a Město Hlučín k připomenutí těchto dvou významných událostí naší historie připravilo vzpomínkovou akci.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

Slezské zemské muzeum slaví 200 let, slavte s námi

25.04.2014

Dvě staletí své existence si v letošním roce připomíná Slezské zemské muzeum. 1. května 1814 bylo zpřístupněno první veřejné muzeum na území dnešní České republiky, v jehož tradici Slezské zemské muzeum pokračuje. SZM proto k připomenutí svého významného jubilea připravilo celou řadu výstav, koncertů a akcí. Zapojte se i Vy do oslav jubilea, které právě začínají.

Přečíst celý článek  
Vítání jara v Arboretu Nový Dvůr

Vítání jara v Arboretu Nový Dvůr

09.04.2014

Arboretum Nový Dvůr zve na první akci roku 2014. Přijďte společně s námi přivítat letošní brzké jaro a strávit příjemný den v krásné rozkvétající přírodě.

Přečíst celý článek