Národní památník II. světové války Hrabyně

Komentovaná prohlídka výstavy Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat

Slezské zemské muzeum zve do Národního památníku II. světové války na komentovanou prohlídku. První letní den budou mít návštěvníci památníku možnost prohlédnout si s odborným komentářem výstavu Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat.

 

Výstava prezentuje část života generála Heliodora Píky od 30. let 20. století až do roku 1949. V letech 1932 – 1937 byl vojenským atašé v Rumunsku s akreditací i pro Turecko, během II. světové války založil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec čs. vlády i jako náčelník československé mise v SSSR. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl z armády propuštěn a později uvězněn. 27. prosince 1948 byl obžalován z vojenské zrady, zločinu zneužití úřední moci a zločinu neoznámení trestních podniků. V tajném soudním procesu pak byl v lednu 1949 odsouzen k trestu smrti provazem a 21. června 1949 oběšen. Výstava je věnována 65. výročí této justiční vraždy a ukrývá i řadu vzácností, např. torzo osobní zbraně generála Píky.

Komentovaná prohlídka začíná v sobotu 21. června v 15.00 hodin, návštěvníky provede Mgr. Jana Horáková, kurátorka pozůstalosti po gen. H. Píkovi.

 

Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat

komentovaná prohlídka

Národní památník II. světové války

21. 6. 2014

15.00 hodin

Poslední aktualizace článku: 13.06.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Komentovaná prohlídka výstavy Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Slezské zemské muzeum uctilo Den vítězství

Slezské zemské muzeum uctilo Den vítězství

09.05.2014

Den vítězství - den státního svátku, který připomíná ukončení největšího válečného konfliktu novodobých dějin, druhou světovou válku. K uctění obětí z řad nejen vojáků ale i civilního obyvatelstva se již tradičně připojil Národní památník II. světové války Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Komentovaná prohlídka výstavy Češi ve Velké válce

Komentovaná prohlídka výstavy Češi ve Velké válce

02.04.2014

Slezské zemské muzeum zve na komentovanou prohlídku. Návštěvníci Národního památníku II. světové války si mohou prohlédnout výstavu Češi ve Velké válce a od průvodce zjistit řadu zajímavých informací o samotné výstavě i době, kterou prezentuje.

Přečíst celý článek  
Víkend plný historie v Národním památníku II. světové války

Víkend plný historie v Národním památníku II. světové války

13.11.2013

Návštěvníci Národního památníku II. světové války si mohou o víkendu užít dva dny plné historie. V sobotu je pro ně připravena přednáška o období první republiky a v neděli komentovaná prohlídka, která představí domácí odboj na konci II. světové války.

Přečíst celý článek  
Státní svátek v Národním památníku II. světové války

Státní svátek v Národním památníku II. světové války

23.10.2013

S koncem října přichází nejvýznamnější ze státních svátků - Den vzniku samostatného československého státu. Na oslavu tohoto významného dne historie České republiky Slezské zemské muzeum nabízí ojedinělou prohlídku Národního památníku II. světové války v Hrabyni, navíc pro tento den bez vstupného.

Přečíst celý článek  
Dny NATO - Výstava Válečná korespondence

Dny NATO - Výstava Válečná korespondence

20.09.2013

Dny NATO v Ostravě – svátek pro obdivovatele letadel a vojenské techniky – jsou tady. Už podruhé se jich účastní také Slezské zemské muzeum.

Přečíst celý článek  

Přednáška v Památníku II. světové války

23.10.2012

Vážení návštěvníci, v neděli 28. října 2012 se v 15.00 hodin uskuteční v Památníku II. světové války přednáška s názvem Úloha čs. zahraniční vlády v československém odboji proti fašismu. Přednáška přiblíží mimo jiné okolnosti formování politického vedení československého zahraničního odboje v letech II. světové války a hlavní aspekty diplomatických jednání vedoucích k postupnému uznání exilové vlády nejvýznamnějšími spojeneckými státy. Přednášet bude Jana Horáková, vedoucí Památníku II. světové války.

Přečíst celý článek  

Změna termínu výstavy

03.10.2012

Vážení návštěvníci, začátek výstavy Šlechta ve službách Masarykovy republiky se z technických důvodů přesouvá na úterý 9. října 2012. Děkujeme za pochopení.

Přečíst celý článek  

Uzavření Památníku II. světové války v Hrabyni 11.6.2012

08.06.2012

Z provozních důvodů bude Památník druhé světové války v Hrabyni v pondělí 11.6.2012 uzavřen. Návštěvníkům se tímto omlouváme a děkujeme za pochopení.

Přečíst celý článek