Úvod \ Aktuality

Slezské zemské muzeum

Slezské zemské muzeum se připojí k Národnímu zahájení Dnů evropského dědictví v Opavě

První zářijový víkend bude v Opavě ve znamení Národního zahájení Dnů evropského dědictví. Bohatý historický a kulturní program je zároveň oslavou získání městských práv před 790 lety. Svými akcemi se k němu v sobotu 6. září připojí i nejstarší veřejné muzeum v Česku, které letos slaví dvousté výročí svého založení. Pro návštěvníky Dnů evropského dědictví připravilo dva samostatné programy – komentovanou procházku po opavských muzejních budovách a ukázky práce svých restaurátorů.

 

 

Poznejte Slezské zemské muzeum, tak jak ho dosud neznáte! Vydejte se s námi na procházku po budovách, které v minulosti sloužily k prezentaci muzejních sbírek. Některé z nich k tomuto účelu slouží dodnes, jako např. Historická výstavní budova či Památník Petra Bezruče, ale věděli jste, že se konaly výstavy i v prostorách Hlásky či Janottovy vily? Nebo kde se nacházelo první muzeum v Opavě? Začátek trasy bude na Dolním náměstí před kostelem sv. Vojtěcha, procházku ukončíme  v Historické výstavní budově, kde si můžete prohlédnout na výstavě Země a její muzeum i takové předměty, které byly v opavských muzeích prezentovány už v 19. století. Cestou se podíváme do prostor Paláce Razumovských a zjistíme, kde sídlilo Městské muzeum a Muzeum Matice opavské. 

Historická výstavní budova

 

Časy prohlídek: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00

Maximální počet účastníků: 15 osob.

Prohlídky jsou zdarma, je ale nutné vyzvednout si na ně časové vstupenky – v Městském informačním centru v Opavě budou k dispozici od čtvrtka 28. Srpna.

 

Slezské zemské muzeum spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů.  Mnohé z nich jsou staré stovky a tisíce let, mají –li  zůstat zachovány pro příští generace, je třeba o ně neustále pečovat. Na komentovaných prohlídkách v oddělení ochrany sbírkových předmětů v  objektu na Nádražním okruhu 33B vám názorně předvedeme ukázky činností z oboru konzervace a restaurování –uvidíte, jak se renovuje rám barokního obrazu nebo jak se odstraňují korozní vrstvy ultrazvukovou jehlou. O ukázkách práce restaurátorů čtěte více zde 

 Časy prohlídek 9:00,11:00,13:00,14:00,15:00,16:00

Maximální počet účastníků: 10

Účast zdarma, na prohlídky si zájemci musejí předem vyzvednout samostatné časové vstupenky - v Městském informačním centru budou k dispozici od čtvrtka 28. srpna.

odkaz na spot k Národnímu zahájení Dnů evropského dědictvína youtube ke shlédnutí zde

Poslední aktualizace článku: 25.08.2014

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezské zemské muzeum se připojí k Národnímu zahájení Dnů evropského dědictví v Opavě “ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Prohlédněte si areál československého opevnění Hlučín - Darkovičky za poloviční vstupné

Prohlédněte si areál československého opevnění Hlučín - Darkovičky za poloviční vstupné

26.08.2014

Areál československého opevnění Hlučín - Darkovičky patří k nejlépe dochovaným památkám tohoto druhu v Evropě. V sobotu 13. září jej Slezské zemské muzeum v rámci Dne technických památek zpřístupní za poloviční vstupné. Využijte této příležitosti!

Přečíst celý článek  

Přijďte se podívat, jak pracují naši restaurátoři!

25.08.2014

Rukama jim projdou každý rok stovky exponátů, na kterých se podepsala staletí, někdy i tisíciletí. Keramika, sklo, nábytek, sochy i šaty – ale taky třeba mučící nástroje nebo popravčí meč. Všechny tyto předměty dokládají život našich předků – podávají o něm autentické a ničím nenahraditelné svědectví. Naši restaurátoři se starají o to, aby toto cenné kulturní dědictví zůstalo zachováno nejen nám, ale i příštím generacím. A právě na jejich pracoviště – do oddělení ochrany sbírkových předmětů vás pozveme v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Opavě.

Přečíst celý článek  
 Literární archiv Památníku Petra Bezruče na webu Slezského zemského muzea

Literární archiv Památníku Petra Bezruče na webu Slezského zemského muzea

22.08.2014

Cennou sbírku pozůstalostí pětaosmdesáti literátů severní Moravy a Slezska spravuje Památník Petra Bezruče - zájemci teď jejich soupis najdou i na webu Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Arboretum Nový Dvůr  získalo 1. místo na Floře Olomouc

Arboretum Nový Dvůr získalo 1. místo na Floře Olomouc

21.08.2014

Novodvorské arboretum zaznamenalo skvělý úspěch na letní olomoucké Floře - získalo 1. místo za nejlépe řešenou expozici v rámci společné prezentace Unie botanických zahrad. Obstálo tak v konkurenci sedmi účastníků z celé republiky.

Přečíst celý článek  
Zemřel preparátor Slezského zemského muzea Vilém Borůvka

Zemřel preparátor Slezského zemského muzea Vilém Borůvka

19.08.2014

Neuvěřitelných třiašedesát let - od svých osmnácti - pracoval Vilém Borůvka ve Slezském zemském muzeu. Věnoval se odbornému mapování, sběrům a preparaci savců i ptáků. Procestoval téměř všechny části světa, často ve svém volnu a na vlastní náklady. Díky bohatému zoologickému materiálu, který ze svých cest přivezl, se Slezské zemské muzeum pyšní jednou z největších sbírek cizokrajných obratlovců v České republice. 81letý nestor českých muzejníků pracoval doslova do posledního dechu – 18. srpna ráno přišel do své laboratoře ve Slezském zemském muzeu v Opavě naposledy.

Přečíst celý článek  
I vaše stará žehlička může být muzejním exponátem

I vaše stará žehlička může být muzejním exponátem

14.08.2014

"Staňte se hrdinou železného týdne"- tak se jmenuje tradiční roadshow, která má podpořit osvětu v recyklaci nepoužívaných elektrospotřebičů. Od 5. až do 28. září bude mít postupně své stanoviště před branami 12 muzeí v různých krajích České republiky. Od 12. do 14. září vždy od 9 do 19 hodin mohou lidé přinášet své vysloužilé elektrospotřebiče do mobilního recyklatoria také v Opavě - na stanoviště před Historickou výstavní budovou.

Přečíst celý článek  

Přijďte na přednášku o soudobé architektuře!

05.08.2014

V Historické výstavní budově bude 12. srpna od 18 hodin přednášet ing.arch. Karin Grohmannová z CCEA (Centre for Central European architecture). CCEA je mezinárodní tým architektů, urbanistů, krajinářů a mnoha dalších odborníků - grafiků, inženýrů, sociologů, umělců, historiků umění a architektury. Na této platformě se zaměřují na současné město a jeho veřejný prostor. Ve spolupráci s dalšími organizacemi ve střední Evropě a samosprávou měst a obcí pomáhají odkrývat jeho možnosti.

Přečíst celý článek  

Lidé Slezského zemského muzea v České televizi

30.07.2014

„Největším bohatstvím Slezského zemského muzea jsou jeho lidé“ - z této pravdy vychází televizní spot, ve kterém účinkují naši zaměstnanci a který vysílá Česká televize. Dvakrát týdně ho po Událostech v regionech v srpnu a v září uvidí diváci ostravského a brněnského studia. Budete tak mít příležitost poznat Slezské zemské muzeum jinak, než jste dosud zvyklí – prostřednictvím tváří lidí, kteří v něm pracují - o jednom z nich ale bohužel už musíme mluvit v minulém čase. Čtyři z našich kolegů jsme požádali o malou neformální vizitku - je mezi nimi i 81-tiletý preparátor Vilém Borůvka, který nás 18. srpna 2014 náhle opustil - příznačně uprostřed své práce....

Přečíst celý článek  
Zapojte se u nás do Mezinárodní noci pro netopýry!

Zapojte se u nás do Mezinárodní noci pro netopýry!

30.07.2014

Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na jejich ochranu. Před dvěma lety se řady jejích organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit, jakými jsou Egypt, Sýrie a Jižní Amerika - celkem se k ní dnes připojuje na 40 států z celého světa. "Netopýří noc" je oblíbená i mezi návštěvníky Slezského zemského muzea - letos na ni můžete přijít 29. srpna do Historické výstavní budovy v Opavě. Do 25. srpna nám můžete posílat i svá výtvarná dílka s netopýří tematikou - ta nejzdařilejší pak u nás během akce vystavíme.

Přečíst celý článek  

Putování po moravsko-slezském pomezí

29.07.2014

Putujte s námi po moravsko-slezském pomezí! V sobotu 16. srpna ve 12 hodin se setkáme u bývalé Alfrédovy chaty na úpatí Jelenky v Hrubém Jeseníku.

Přečíst celý článek  

Unikáty si prohlédlo téměř 11 000 lidí, Historická výstavní budova přivítala už 70 000 návštěvníků!

28.07.2014

Dva rekordy pokořila Historická výstavní budova Slezského zemského muzea. Navštívilo ji už více než 70 000 návštěvníků a rekordní zájem vzbudila jedinečná výstava Unikáty zemských muzeí.

Přečíst celý článek