Úvod \ Aktuality

Slezské zemské muzeum

Aktuality

články v této rubrice

 

Zemřel Doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc.

21.11.2014

S lítostí oznamujeme, že v sobotu 15. 11. 2014 zemřel dlouholetý pracovník Slezského zemského muzea a bývalý vedoucí Památníku Petra Bezruče literární historik a jeden z největších znalců Bezručova díla Doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc. Poslední rozloučení proběhne v pátek 21. 11. 2014 v chrámu Páně Sv. Ducha v Opavě ve 13 hodin.

Přečíst celý článek  
Výsledky fotografické soutěže SLEZSKO PŘES OBJEKTIV

Výsledky fotografické soutěže SLEZSKO PŘES OBJEKTIV

21.11.2014

Koncem října 2014 skončila fotografická soutěž Slezského zemského muzea Slezsko přes objektiv. Výsledky fotosoutěže budou známy do konce roku. Porota během 14 dní vybere vítězné fotografie v jednotlivých kategoriích. Vítězové si mohou odnést zajímavé ceny mezi kterými nebudou chybět digitální fotoaparáty nebo balíčky regionálních produktů. Sledujte náš facebook a webové stránky, kde budeme průběžně zveřejňovat informace.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum vystavuje unikátní meč posledního Přemyslovce

Slezské zemské muzeum vystavuje unikátní meč posledního Přemyslovce

19.11.2014

Země a její pán – tak se jmenuje jedna ze stěžejních výstav, kterou Slezské zemské muzeum uzavírá svůj jubilejní rok. V Historické výstavní budově v Opavě byla slavnostně zahájena v úterý 11. listopadu a potrvá až do 23. března roku 2015. Podle slov její autorky Ilony Matejko-Peterka se výstava zaměřuje zejména na fenomén správy Slezska od středověku až do roku 1918 a je návštěvnicky mimořádně atraktivní: „Ukazuje, jaký odkaz tu zanechaly nejen významné panovnické rody, ale i aristokracie, církevní představitelé a také reprezentanti měst a venkova. Lidé si mohou prohlédnout mnoho pozoruhodných památek.“ Hranice Rakouského Slezska se mírně odlišovaly od současného českého Slezska. Jeho součástí byla i dnešní polská část Těšínska a naopak v něm chybělo Hlučínsko. Od středověku do roku 1918 se tu u moci vystřídaly významné evropské dynastie: Piastovci, Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové, Hohenzollernové a Lichtenštejnové.

Přečíst celý článek  
28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

08.10.2014

Využijte příležitosti o státním svátku a prohlédněte si zdarma expozici a výstavy Národního památníku II. světové války v Hrabyni! Komentované prohlídky výstavy Češi ve Velké válce v 11:00 a 14:15, stálé expozice Doba zmaru a naděje v 15 hodin. Otevřen bude i symbolický hřbitov.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

07.10.2014

Chcete mít památku na návštěvu Slezského zemského muzea? Pořiďte si naše nové pohlednice!

Přečíst celý článek  
Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli  i orla mořského

Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli i orla mořského

06.10.2014

Pětset ptáků více než čtyř desítek druhů pozorovali účastníci ornitologické vycházky u Dolního Benešova. V sobotu 4. října ji uspořádalo Slezské zemské muzeum společně s Českou společností ornitologickou v rámci Festivalu ptactva. Jde o tradiční kampaň společnosti Birdlife international, která upozorňuje na fenomén ptačího stěhování a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Na akci u štěrkovny v Dolním Benešově přišlo v chladném podzimním ránu 22 zájemců (včetně 13 dětí). Podle kurátora zoologické sbírky Slezského zemského muzea Mgr. Libora Prausse, který vycházku vedl, patřilo k největším zážitkům pozorování orla mořského, lovícího orlovce říčního a ťuhýka šedého - zejména prvně jmenované se ve volné přírodě podaří vidět jen vzácně. Při ukázce kroužkování ptáků byly odchyceny dvě sýkory koňadry, jeden brhlík lesní a jedna samice pěnice černohlavé. Všichni odcházeli z vycházky dobře naladěni a obohaceni o mnoho nových informací z ptačího života.

Přečíst celý článek  

Slezské zemské muzeum navštívili poslanci parlamentního výboru pro sociální politiku

02.10.2014

13 poslanců parlamentního výboru pro sociální politiku navštívilo 1. října Slezské zemské muzeum - v rámci třídenního výjezdního zasedání v Moravskoslezském kraji. Prohlédli si Historickou výstavní budovu a podle místopředsedy výboru, Opavana Miroslava Opálky byli nadšeni.

Přečíst celý článek  
V novodvorském arboretu si také letos můžete vyrobit  podzimní dekorace z dýní

V novodvorském arboretu si také letos můžete vyrobit podzimní dekorace z dýní

01.10.2014

Arboretum Nový Dvůr se v těchto dnech mění v opravdové "dýňové království". Právě tu totiž vrcholí přípravy na tradiční akci Vyřež/š si dýni, která patří v tomto areálu Slezského zemského muzea k nejoblíbenějším. Její návštěvnost roste každým rokem - loni na ni přišly na dva tisíce lidí. Letos se na ni můžete těšit už popáté - o víkendu 18. – 19. října.

Přečíst celý článek  
Výstava Supermarket Svět

Výstava Supermarket Svět

30.09.2014

Víte, kdo, kde a jak vyrobil věci, které denně používáme? Přijďte zvážit své oblečení a rozebrat mobil v nadživotní velikosti, který v sobě skrývá neobvyklá překvapení! Zaplaťte za čokoládu pěstiteli kakaovníku - a sledujte, kam se peníze cestou k němu ztrácejí..

Přečíst celý článek  
Jiří Kolář ve vzpomínkách Emanuela Křenka

Jiří Kolář ve vzpomínkách Emanuela Křenka

26.09.2014

Herce, fotografa a tvůrce mnoha kulturních pořadů Emanuela Křenka pojilo s významným básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem osobní přátelství. Vyprávět o něm bude na večeru v Památníku Petra Bezruče - 7. října od 17 hodin. Vzpomínkový večer proběhne v rámci doprovodného programu k výstavě „Vy troubo! Pro Jiřího Koláře“, na kterou si až do konce října můžete zajít do Galerie zámku v Hradci nad Moravicí.

Přečíst celý článek  

Literární večer k poctě básníka Jiřího Koláře

26.09.2014

"Vozejk a tyč" - tak se jmenuje večer zvukové poezie Pavla Novotného a Jaromíra Typlta. Zajít si na něj můžete 8. října v 17 hodin do Památníku Petra Bezruče v Opavě.

Přečíst celý článek