Úvod \ Aktuality

Slezské zemské muzeum

Aktuality

články v této rubrice

 

Historickou výstavní budovu navštívilo už 80 000 návštěvníků.

17.12.2014

V letošním jubilejním roce, kdy Slezské zemské muzeum slaví 200 let od svého založení a trhá tabulky návštěvnosti si prohlídlo Historickou výstavní budovu SZM už více než 80 000 návštěvníků. Tím jubilejním 80 000. v pořadí se stala paní Lenka Hrušková z Opavy, která jako poděkování získala dvě celoroční vstupenky do všech expozičních areálů Slezského zemského muzea. Srdečně blahopřejeme a těšíme se na další návštěvníky.

Přečíst celý článek  

Vyhodnocení fotosoutěže Slezsko přes objektiv

16.12.2014

Koncem podzimu 2014 skončila fotografická soutěž Slezského zemského muzea v rámci projektu 200 let muzejnictví „Slezsko přes objektiv“, které se zúčastnili mladí fotografové a představili nám své kreativní umění.

Přečíst celý článek  

Omezení provozu Památníku Petra Bezruče

04.12.2014

Vážení návštěvníci a badatelé, sdělujeme Vám, že z provozních důvodů je Památník Petra Bezruče Slezského zemského muzea až do odvolání přístupný pouze po předchozím objednání.

Přečíst celý článek  
Unikátní meč posledního Přemyslovce je k vidění již pouze do neděle 7. prosince!

Unikátní meč posledního Přemyslovce je k vidění již pouze do neděle 7. prosince!

03.12.2014

Výstavu Země a její pán v Historické výstavní budově navštívilo od 12. listopadu již více než 1200 návštěvníků! Nenechte si ani Vy ujít mimořádnou příležitost vidět jeden ze dvou unikátů, který výstava mimo jiné nabízí a tím je rituálně zlomený meč posledního Přemyslovce, ratibořského knížete Valentina Hrbatého, zesnulého v roce 1521. Tento unikát je k vidění už pouze do neděle 7. prosince.

Přečíst celý článek  

V Historické výstavní budově bude otevřeno i o Vánocích!

24.11.2014

Máme pro Vás tip, jak netradičně prožít Vánoční svátky. V Historické výstavní budově bude otevřeno i o Vánocích, a to každý den kromě 24. 12. 2014 a 1. 1. 2015. 31. 12. 2014 bude otevřeno od 9. 00 - 16.00 hodin. TĚŠÍME SE NA VÁS!

Přečíst celý článek  
Sběrové dny pro výstavu

Sběrové dny pro výstavu "Neklidné století"

24.11.2014

Do sběrových dnů, konaných o víkendu 22. a 23. listopadu, se zapojilo téměř 30 osob z Opavy a okolí.

Přečíst celý článek  

Zemřel Doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc.

21.11.2014

S lítostí oznamujeme, že v sobotu 15. 11. 2014 zemřel dlouholetý pracovník Slezského zemského muzea a bývalý vedoucí Památníku Petra Bezruče literární historik a jeden z největších znalců Bezručova díla Doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc. Poslední rozloučení proběhne v pátek 21. 11. 2014 v chrámu Páně Sv. Ducha v Opavě ve 13 hodin.

Přečíst celý článek  
Výsledky fotografické soutěže SLEZSKO PŘES OBJEKTIV

Výsledky fotografické soutěže SLEZSKO PŘES OBJEKTIV

21.11.2014

Koncem října 2014 skončila fotografická soutěž Slezského zemského muzea Slezsko přes objektiv. Výsledky fotosoutěže budou známy do konce roku. Porota během 14 dní vybere vítězné fotografie v jednotlivých kategoriích. Vítězové si mohou odnést zajímavé ceny mezi kterými nebudou chybět digitální fotoaparáty nebo balíčky regionálních produktů. Sledujte náš facebook a webové stránky, kde budeme průběžně zveřejňovat informace.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum vystavuje unikátní meč posledního Přemyslovce

Slezské zemské muzeum vystavuje unikátní meč posledního Přemyslovce

19.11.2014

Země a její pán – tak se jmenuje jedna ze stěžejních výstav, kterou Slezské zemské muzeum uzavírá svůj jubilejní rok. V Historické výstavní budově v Opavě byla slavnostně zahájena v úterý 11. listopadu a potrvá až do 23. března roku 2015. Podle slov její autorky Ilony Matejko-Peterka se výstava zaměřuje zejména na fenomén správy Slezska od středověku až do roku 1918 a je návštěvnicky mimořádně atraktivní: „Ukazuje, jaký odkaz tu zanechaly nejen významné panovnické rody, ale i aristokracie, církevní představitelé a také reprezentanti měst a venkova. Lidé si mohou prohlédnout mnoho pozoruhodných památek.“ Hranice Rakouského Slezska se mírně odlišovaly od současného českého Slezska. Jeho součástí byla i dnešní polská část Těšínska a naopak v něm chybělo Hlučínsko. Od středověku do roku 1918 se tu u moci vystřídaly významné evropské dynastie: Piastovci, Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové, Hohenzollernové a Lichtenštejnové.

Přečíst celý článek  
28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

08.10.2014

Využijte příležitosti o státním svátku a prohlédněte si zdarma expozici a výstavy Národního památníku II. světové války v Hrabyni! Komentované prohlídky výstavy Češi ve Velké válce v 11:00 a 14:15, stálé expozice Doba zmaru a naděje v 15 hodin. Otevřen bude i symbolický hřbitov.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

07.10.2014

Chcete mít památku na návštěvu Slezského zemského muzea? Pořiďte si naše nové pohlednice!

Přečíst celý článek  
Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli  i orla mořského

Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli i orla mořského

06.10.2014

Pětset ptáků více než čtyř desítek druhů pozorovali účastníci ornitologické vycházky u Dolního Benešova. V sobotu 4. října ji uspořádalo Slezské zemské muzeum společně s Českou společností ornitologickou v rámci Festivalu ptactva. Jde o tradiční kampaň společnosti Birdlife international, která upozorňuje na fenomén ptačího stěhování a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Na akci u štěrkovny v Dolním Benešově přišlo v chladném podzimním ránu 22 zájemců (včetně 13 dětí). Podle kurátora zoologické sbírky Slezského zemského muzea Mgr. Libora Prausse, který vycházku vedl, patřilo k největším zážitkům pozorování orla mořského, lovícího orlovce říčního a ťuhýka šedého - zejména prvně jmenované se ve volné přírodě podaří vidět jen vzácně. Při ukázce kroužkování ptáků byly odchyceny dvě sýkory koňadry, jeden brhlík lesní a jedna samice pěnice černohlavé. Všichni odcházeli z vycházky dobře naladěni a obohaceni o mnoho nových informací z ptačího života.

Přečíst celý článek