Úvod \ Aktuality

Slezské zemské muzeum

Aktuality

články v této rubrice

 
28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

28. října bude volný vstup v našich areálech v Hrabyni a Darkovičkách

08.10.2014

Využijte příležitosti o státním svátku a prohlédněte si zdarma expozici a výstavy Národního památníku II. světové války v Hrabyni! Komentované prohlídky výstavy Češi ve Velké válce v 11:00 a 14:15, stálé expozice Doba zmaru a naděje v 15 hodin. Otevřen bude i symbolický hřbitov.

Přečíst celý článek  
Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

Slezské zemské muzeum vydalo nové pohlednice svých areálů

07.10.2014

Chcete mít památku na návštěvu Slezského zemského muzea? Pořiďte si naše nové pohlednice!

Přečíst celý článek  
Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli  i orla mořského

Na ornitologické vycházce Slezského zemského muzea lidé viděli i orla mořského

06.10.2014

Pětset ptáků více než čtyř desítek druhů pozorovali účastníci ornitologické vycházky u Dolního Benešova. V sobotu 4. října ji uspořádalo Slezské zemské muzeum společně s Českou společností ornitologickou v rámci Festivalu ptactva. Jde o tradiční kampaň společnosti Birdlife international, která upozorňuje na fenomén ptačího stěhování a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Na akci u štěrkovny v Dolním Benešově přišlo v chladném podzimním ránu 22 zájemců (včetně 13 dětí). Podle kurátora zoologické sbírky Slezského zemského muzea Mgr. Libora Prausse, který vycházku vedl, patřilo k největším zážitkům pozorování orla mořského, lovícího orlovce říčního a ťuhýka šedého - zejména prvně jmenované se ve volné přírodě podaří vidět jen vzácně. Při ukázce kroužkování ptáků byly odchyceny dvě sýkory koňadry, jeden brhlík lesní a jedna samice pěnice černohlavé. Všichni odcházeli z vycházky dobře naladěni a obohaceni o mnoho nových informací z ptačího života.

Přečíst celý článek  

Slezské zemské muzeum navštívili poslanci parlamentního výboru pro sociální politiku

02.10.2014

13 poslanců parlamentního výboru pro sociální politiku navštívilo 1. října Slezské zemské muzeum - v rámci třídenního výjezdního zasedání v Moravskoslezském kraji. Prohlédli si Historickou výstavní budovu a podle místopředsedy výboru, Opavana Miroslava Opálky byli nadšeni.

Přečíst celý článek  
V novodvorském arboretu si také letos můžete vyrobit  podzimní dekorace z dýní

V novodvorském arboretu si také letos můžete vyrobit podzimní dekorace z dýní

01.10.2014

Arboretum Nový Dvůr se v těchto dnech mění v opravdové "dýňové království". Právě tu totiž vrcholí přípravy na tradiční akci Vyřež/š si dýni, která patří v tomto areálu Slezského zemského muzea k nejoblíbenějším. Její návštěvnost roste každým rokem - loni na ni přišly na dva tisíce lidí. Letos se na ni můžete těšit už popáté - o víkendu 18. – 19. října.

Přečíst celý článek  
Výstava Supermarket Svět

Výstava Supermarket Svět

30.09.2014

Víte, kdo, kde a jak vyrobil věci, které denně používáme? Přijďte zvážit své oblečení a rozebrat mobil v nadživotní velikosti, který v sobě skrývá neobvyklá překvapení! Zaplaťte za čokoládu pěstiteli kakaovníku - a sledujte, kam se peníze cestou k němu ztrácejí..

Přečíst celý článek  
Jiří Kolář ve vzpomínkách Emanuela Křenka

Jiří Kolář ve vzpomínkách Emanuela Křenka

26.09.2014

Herce, fotografa a tvůrce mnoha kulturních pořadů Emanuela Křenka pojilo s významným básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem osobní přátelství. Vyprávět o něm bude na večeru v Památníku Petra Bezruče - 7. října od 17 hodin. Vzpomínkový večer proběhne v rámci doprovodného programu k výstavě „Vy troubo! Pro Jiřího Koláře“, na kterou si až do konce října můžete zajít do Galerie zámku v Hradci nad Moravicí.

Přečíst celý článek  

Literární večer k poctě básníka Jiřího Koláře

26.09.2014

"Vozejk a tyč" - tak se jmenuje večer zvukové poezie Pavla Novotného a Jaromíra Typlta. Zajít si na něj můžete 8. října v 17 hodin do Památníku Petra Bezruče v Opavě.

Přečíst celý článek  
Přednáška

Přednáška "Češi ve Velké válce 1914-1918"

23.09.2014

Přijďte na přednášku Mgr. Ondřeje Koláře, Ph.D. o dopadech války na civilní obyvatelstvo a život vojáků v armádě a legiích. Pořádáme ji v rámci Týdne knihoven ve středu 8. října v 17 hodin - v badatelně Knihovny Slezského zemského muzea na Tyršově 1 v Opavě.

Přečíst celý článek  

"Dobrodružství poznání" - přednáška o zakladatelích Slezského zemského muzea

22.09.2014

Na 25. října 2014 připadá dvousetleté výročí úmrtí Ernsta Mückusche von Buchberg (1740–1814), stavovského úředníka niského knížectví, později krajského hejtmana Opavského kraje a z toho titulu také ředitele opavského gymnázia, při kterém se na jaře 1814 začalo formovat tzv. Gymnazijní muzeum – předchůdce Slezského zemského muzea. Spolu se svým mladším bratrem, přírodovědcem Franzem Mückuschem von Buchberg, vtiskl muzeu specifický charakter, jímž se lišilo od soudobých muzeí střední Evropy.

Přečíst celý článek  
Pochod po linii čs. opevnění  bude v sobotu 20. září

Pochod po linii čs. opevnění bude v sobotu 20. září

15.09.2014

Nejen fanouškům vojenské historie je určen Pochod po linii čs. opevnění –tradiční akce tentokrát připadá na sobotu 20. září. Sraz je ve 13 hodin na parkovišti konečné autobusu č. 52 Paseky v Antošovicích. 7,5 km dlouhá trasa povede od pěchotního srubu Odra po pevnostní linii až k Aleji – hlavnímu expozičnímu objektu areálu čs. opevnění v Hlučíně – Darkovičkách.

Přečíst celý článek