Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava \ Doprovodné programy pro školy a veřejnost

Památník Petra Bezruče Opava

Doprovodné programy pro školy a veřejnost

Muzejní pedagožka:
Bc. et Bc. Eva Schwanová, tel. 553 625 024, mobil 778 527 815, e-mail: schwanova@szm.cz

Vstupné pro návštěvníky edukačních programů činí 10 Kč na osobu.

Otevírací dobu Památníku Petra Bezruče naleznete ZDE.

 

Článek - Muzeem Vás provede zlatovlasá princezna

 

ŽIVOT A DÍLO PETRA BEZRUČE

V rámci edukačního programu se žáci seznámí s nejdůležitějšími okamžiky Bezručova života a jeho literární tvorbou. Součástí programu je také poslech nahrávky rozhovoru Petra Bezruče s jeho sekretářkou Zdenkou Tomáškovou.

Program je pojat jako komentovaná prohlídka a nabízí 2 varianty:
     ♦ základní verze – vhodná pro žáky ZŠ
     ♦ rozšířená verze – vhodná pro SŠ a VŠ

Novinkou je provádění školních skupin v dobovém kostýmu (představuje Dodu Demlovou – jednu z Bezručových múz). Součástí programu jsou i pracovní listy, které si žáci a studenti odnášejí po jejich vyplnění s sebou. Po předchozí domluvě lze prohlídku doplnit o četbu básní z básnické sbírky Slezské písně nebo přednes básně Stužkonoska modrá.
Časová náročnost: 45/90 minut (dle zvolené verze prohlídky)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POJĎTE S NÁMI DO MUZEA

Cílem edukačního programu je seznámit děti s pojmem „muzeum", jeho významem pro jednotlivce i společnost. Děti budou během programu seznámeny s jednotlivými profesemi (kurátor, archeolog, etnograf, zoolog, paleontolog). Budou jim vysvětleny pojmy jako expozice, výstava, výstavní prostory, sbírkový předmět, depozitář a vernisáž. Děti budou mít možnost orientovat se v expozici, rozvíjet myšlení, vzájemně spolupracovat, esteticky vnímat a poznávat hodnoty minulosti.

Během edukačního programu se jim představí loutka princezny zlatovlásky, která se stane průvodkyní tajuplným světem muzea. Děti se tak hravou formou mohou seznámit s netradičním prostředím, v němž se historie prolíná se současností i budoucností.

PRO KOHO: děti z MŠ, 1. a 2. třída ZŠ
Časová náročnost: 60 minut

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SEMINÁŘ PRO ČEŠTINÁŘE

Každé první pondělí v měsíci v době od 14 do 15 hod. se v prostorách PPB koná seminář pro pedagogické pracovníky vyučující český jazyk a literaturu. Cílem semináře je seznámit pedagogy s edukační činností PPB, navázat spolupráci s vyučujícími, získat zpětnou vazbu a zdůraznit vzájemné propojení mezi školou a muzeem na vzdělávací bázi. Na seminář je nutno se předem objednat (stačí v uvedený den do 12 hod.). Maximální počet posluchačů je deset osob. Účast na akci je zdarma.

Časová náročnost: 60 minut

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POHÁDKOVÉ ČTENÍ "BĚŽÍ LIŠKA K TÁBORU"

Edukační program pro děti, kde si poslechnou nejenom říkadla, ale i nejznámější a nejoblíbenější dětské lidové písničky.
Součástí programu je pohybová a výtvarná dílna.

PRO KOHO: žáci 1. - 3. ročníku ZŠ
Časová náročnost: 60 min.

 

Doprovodný edukační program k výstavě "Toulky muzejního fotografa"


TOULKY MUZEJNÍHO FOTOGRAFA

Kdo byl Rudolf Chodura, čím byl spjat s Opavou, jaké byly jeho životní a profesní křižovatky? Edukační program představuje opavského fotografa jako jednu z klíčových osobností zabývající se fotografickou dokumentací ve Slezském zemském muzeu. Prostřednictvím lektorovaného výkladu se žáci a studenti seznámí s výstavou a prohlédnou si fotografie. Součástí programu je pracovní list, zastavení se u vybraných exponátů, literární a výtvarná dílna.

PRO KOHO: žáky 5.-9. tříd ZŠ a studenty SŠ
Časová náročnost: 45/90 minut

 

Pro veřejnost


WORKSHOP "ČTENÍ PRO NEJMENŠÍ"

V rámci sobotních workshopů mají rodiče (prarodiče, atd.) s dětmi možnost zaposlouchat se do čtení knížky „Běží liška k Táboru a jiná říkadla". Akce je vhodná pro děti od 2 – 5 let v doprovodu dospělého.

Termíny konání: 11. 2. / 25. 2. 2017 (nutná předchozí rezervace vybraného termínu)
Doba konání: 10.00 - 12.00 hodin nebo 14.00 - 16.00 hodin
Vstupné: 20,- Kč
 

WORKSHOP "VELIKONOCE A LIDOVÉ ZVYKY"

V rámci sobotních workshopů mají rodiče s dětmi, senioři a další zájemci dozvědět se třeba i nové informace o slavení velikonoc. Velikonoční svátky i s předchozím postním obdobím byly ozdobeny celou řadou lidových dekorací. Ty měly nejčastěji symbolický význam a byly vázány na dávné obyčeje. Dozvíme se, co to jsou např. líta, mojičky, pučálka, jidášky atd.
Zkusíme si vyrobit líta – k tomu je nutné přinést si pár větviček břízy, vrby jívy a vrcholek smrčku, 1-2 vyfouknutá vejce.

Termíny konání: 18. 3. / 25. 3. / 1. 4. / 9. 4. 2017 (nutná předchozí rezervace vybraného termínu)
Doba konání: 14.00 - 16.00 hodin
Vstupné: 20,- Kč


Prosíme zájemce o včasnou rezervaci termínu vybraného programu u muzejní pedagožky Bc. et Bc. Evy Schwanové, tel.: 553 625 024, mob.: 778 527 815, e-mail: schwanova@szm.cz.

 

 

Aktuální edukační programy v Památníku Petra Bezruče si můžete stáhnout ZDE


 

Poslední aktualizace článku: 09.02.2017

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Doprovodné programy pro školy a veřejnost“ na Facebook      

Fotogalerie ke článku