Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ V letošním roce uplynulo 120 let od otevření Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea

Slezské zemské muzeum

V letošním roce uplynulo 120 let od otevření Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea

Historická výstavní budova, postavena pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě z podnětu Obchodní a živnostenské komory, zdobí Opavu již od roku 1895. Právě před 120 lety byla dokončena její stavba, která je dílem slavných vídeňských architektů – Johanna Scheiringera a Franze Kachlera.

 

U příležitosti kulatého výročí jsme pro návštěvníky připravili nejedno kulturní překvapení. Za chloubu Historické výstavní budovy byly řadu let považovány varhany Antonína Hruzka. „V roce 2012 byly varhany z důvodu rozsáhlé rekonstrukce budovy demontovány a uloženy do depozitáře muzikologického oddělení našeho muzea. Velice mě těší, že právě v letošním roce je pod odborným dohledem vracíme zpět na místo, odkud budou dělat radost našim návštěvníkům,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.

 

Restaurátoři měli s varhanami spoustu práce. „Tento tzv. varhanní pozitiv má jeden manuál s krátkou oktávou a šest rejstříků v rámci zásuvkové vzdušnice s mechanickou trakturou. Je poháněn pomocí elektrického ventilátoru, který byl instalován namísto původních dvou klínových měchů s ručním pohonem při restaurování nástroje v roce 1991. Při restaurování jsme společně s varhanářem Václavem Smolkou museli nejprve celý nástroj kompletně vyčistit a opravit defekty vzniklé v průběhu uplynulých dvaceti let. Dále byly provedeny opravy měchu, vzduchového kanálu i samotné píšťalové vzdušnice. Nakonec byla upravena intonace píšťal pro daný prostor a celý nástroj byl naladěn,“ upřesňuje Martin Polášek, restaurátor Slezského zemského muzea.

 

Přímo v Historické výstavní budově je rovněž nainstalována nová výstava věnující se historii tohoto objektu. „V roce 1895 se nejen opavským návštěvníkům poprvé otevřely dveře instituce nesoucí jméno Muzeum císaře Františka Josefa pro umění a řemesla. Jedním z hlavních cílů muzea bylo nejen shromažďovat hodnotná díla na jednom místě, ale též inspirovat k následování umu starých mistrů. Proto pořádali různé fotografické, sochařské nebo grafické kurzy, a tím podporovali umělecké řemeslo. Výstava nabídne návštěvníkům sondu do minulosti výstavní budovy i muzea, které pod tímto názvem fungovalo až do roku 1921 a v jehož stopách pak pokračovalo dnešní Slezské zemské muzeum,“ dodává Barbora Honková, kurátorka výstavy.

 

Výstava s názvem Franz Josef Muzeum bude k vidění od 27. října 2015 do 4. ledna 2016. Ke zhlédnutí budou například nerealizované soutěžní architektonické návrhy nebo kolekce uměleckého skla z darů knížete Lichtenštejna, které věnoval muzeu stejně jako pozemek, na němž byla budova muzea vystavěna.

 

Oslavte výročí společně s námi! V pondělí 9. listopadu 2015 v 17 hodin vystoupí v Historické výstavní budově Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity pod vedením Josefa Kostřiby. Sborový zpěv bude doprovázen hrou na zrestaurované varhany. Součástí akce bude představení reinstalace varhan a ohlédnutí se do doby vzniku Historické výstavní budovy.

Vstupné zdarma.

Více na www.szm.cz

 

 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

 

Poslední aktualizace článku: 27.10.2015

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ V letošním roce uplynulo 120 let od otevření Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek