Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Slezské zemské muzeum

Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku mezi dvěma světovými válkami? Jak prožívali období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století? Koho řadíme mezi přední osobnosti tehdejší doby v našem regionu? A jakým směrem se ubíraly módní trendy v Československu?

 

 

Nejen na tyto otázky dostanete odpověď na dvou nových výstavách ve Slezském zemském muzeu, které jsme připravili v rámci letošních oslav stého výročí vzniku Československé republiky. Už za několik málo dní budou k vidění v Historické výstavní budově. „Jejich prostřednictvím bychom návštěvníkům rádi přiblížili nejen složitou národnostní a sociální problematiku Slezska a Ostravska, ale také průřez módními trendy tehdejšího Československa. Ačkoli tato dvě témata spolu na první pohled nemusejí souviset, autorům se podařilo je skvěle propojit a vytvořit zajímavé a návštěvnicky atraktivní výstavy,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.  

První výstava nese název Slezsko a Ostravsko 1918–1938 a zájemci se na ní seznámí se specifickými poměry v jednotlivých částech českého Slezska a Ostravska. Představí rovněž nelehký zápas o podobu státních hranic po rozpadu rakousko-uherské monarchie, stejně jako rozvoj kultury a volnočasových aktivit. „Éra první Československé republiky představuje dobu naplnění státoprávních a národně emancipačních snah českého národa. V žádném případě však nešlo o dobu ideální. Názorně nás o tom poučují dějiny československého Slezska a přilehlého průmyslového Ostravska, které díky specifické národnostní a sociální situaci umožňují jedinečný vhled do mnohovrstevnaté meziválečné reality,“ vysvětluje Ondřej Kolář, autor výstavy. Pozornost bude kromě jiného věnována také předním postavám politického a kulturního života tohoto regionu.

Dvacáté století je plné rychle po sobě jdoucích událostí, které se bezpodmínečně odrážely v každodenním životě jedince. A protože jedním ze spolehlivých ukazatelů společenského dění je i způsob odívání, výstava s názvem Móda osmiček: Trendy let 1918–1988 vám přiblíží souvislosti mezi politickou atmosférou, hospodářskými poměry, kulturně-společenských děním a vývojem módy. Představí také proměnlivost módních stylů v období trvání Československa, respektive v období let 1918–1988.Součástí výstavy bude i ukázka módních oděvů a doplňků, které byly Slezskému zemskému muzeu věnovány či zapůjčeny během sběrných dnů konaných v loňském roce,“ upřesňuje Martina Polomíková, autorka výstavy.

Vernisáž obou výstav, které vznikly za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, se uskuteční v úterý 20. března 2018 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, Komenského 10, Opava. K vidění budou do 4. listopadu 2018. Další zajímavosti včetně informací o připravovaných doprovodných kulturních a vzdělávacích programech najdete na www.szm.cz.

 

Partneři výstav:

logo Ministerstvo kultury    Logo 1918-2018   logo_výročí     logo MDPO  logo_railreklam

logo_bredalogo polarlogo ČrO bez frekvence



 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

 

Poslední aktualizace článku: 09.03.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek