Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Slezské zemské muzeum

Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku mezi dvěma světovými válkami? Jak prožívali období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století? Koho řadíme mezi přední osobnosti tehdejší doby v našem regionu? A jakým směrem se ubíraly módní trendy v Československu?

 

 

Nejen na tyto otázky dostanete odpověď na dvou nových výstavách ve Slezském zemském muzeu, které jsme připravili v rámci letošních oslav stého výročí vzniku Československé republiky. Už za několik málo dní budou k vidění v Historické výstavní budově. „Jejich prostřednictvím bychom návštěvníkům rádi přiblížili nejen složitou národnostní a sociální problematiku Slezska a Ostravska, ale také průřez módními trendy tehdejšího Československa. Ačkoli tato dvě témata spolu na první pohled nemusejí souviset, autorům se podařilo je skvěle propojit a vytvořit zajímavé a návštěvnicky atraktivní výstavy,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.  

První výstava nese název Slezsko a Ostravsko 1918–1938 a zájemci se na ní seznámí se specifickými poměry v jednotlivých částech českého Slezska a Ostravska. Představí rovněž nelehký zápas o podobu státních hranic po rozpadu rakousko-uherské monarchie, stejně jako rozvoj kultury a volnočasových aktivit. „Éra první Československé republiky představuje dobu naplnění státoprávních a národně emancipačních snah českého národa. V žádném případě však nešlo o dobu ideální. Názorně nás o tom poučují dějiny československého Slezska a přilehlého průmyslového Ostravska, které díky specifické národnostní a sociální situaci umožňují jedinečný vhled do mnohovrstevnaté meziválečné reality,“ vysvětluje Ondřej Kolář, autor výstavy. Pozornost bude kromě jiného věnována také předním postavám politického a kulturního života tohoto regionu.

Dvacáté století je plné rychle po sobě jdoucích událostí, které se bezpodmínečně odrážely v každodenním životě jedince. A protože jedním ze spolehlivých ukazatelů společenského dění je i způsob odívání, výstava s názvem Móda osmiček: Trendy let 1918–1988 vám přiblíží souvislosti mezi politickou atmosférou, hospodářskými poměry, kulturně-společenských děním a vývojem módy. Představí také proměnlivost módních stylů v období trvání Československa, respektive v období let 1918–1988.Součástí výstavy bude i ukázka módních oděvů a doplňků, které byly Slezskému zemskému muzeu věnovány či zapůjčeny během sběrných dnů konaných v loňském roce,“ upřesňuje Martina Polomíková, autorka výstavy.

Vernisáž obou výstav, které vznikly za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, se uskuteční v úterý 20. března 2018 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, Komenského 10, Opava. K vidění budou do 4. listopadu 2018. Další zajímavosti včetně informací o připravovaných doprovodných kulturních a vzdělávacích programech najdete na www.szm.cz.

 

Partneři výstav:

logo Ministerstvo kultury    Logo 1918-2018   logo_výročí     logo MDPO  logo_railreklam

logo_bredalogo polarlogo ČrO bez frekvence 

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí, cieslarova@szm.cz, 733 376 234.

 

Poslední aktualizace článku: 09.03.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Víkend s Knihami džunglí

Víkend s Knihami džunglí

29.01.2019

Zveme malé i velké návštěvníky na sobotní odpoledne s Knihami džunglí.

Přečíst celý článek  
Za ptáky Gruzie a Arménie

Za ptáky Gruzie a Arménie

20.08.2018

Letos na jaře se náš muzejní preparátor Michal Jakubec vydal společně s přáteli-ornitology pozorovat ptačí faunu těchto u nás méně známých zemí.

Přečíst celý článek  
Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

17.08.2018

Mezinárodní noc pro netopýry (International Bat Night) se koná v České republice od roku 1998. V Opavě probíhá tato akce pravidelně od roku 2006 – letos tudíž proběhne v Historické výstavní budově již třináctý ročník. Pozitivním faktem je, že tato akce se těší zájmu veřejnosti, neboť v loňském roce jí navštívilo více než dvě stovky návštěvníků.

Přečíst celý článek  
Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

13.08.2018

Dovolte, abychom vás pozvali na další naši výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Přečíst celý článek  
Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

03.08.2018

Slezské zemské muzeum i tento rok připravilo pro své návštěvníky již tradiční akci s názvem Indiánské léto, která se uskuteční v našem nejrozsáhlejším expozičním areálu v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Slezská muzejní noc 2018

Slezská muzejní noc 2018

07.06.2018

V rámci letošního ročníku Slezské muzejní noci pro vás připravujeme netradiční a bohatý kulturní program.

Přečíst celý článek  
Kouzlo živých motýlů

Kouzlo živých motýlů

07.06.2018

Již dvanáctý ročník populární výstavy tropických motýlů se letos opět uskuteční v prostorách pěstebních skleníků Arboreta Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

07.06.2018

Kolektiv pracovníků Památníku Petra Bezruče zve na novou autorskou výstavu, na které můžete zhlédnout kramářské tisky ze sbírky Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

01.03.2018

Navštivte v březnu Památník Petra Bezruče. Připraveny pro vás budou nejen workshopy s jarní tematikou, ale také den věnovaný oslavám Mezinárodního dne žen.

Přečíst celý článek  
Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

27.02.2018

Tradice Velikonoc na ruském carském dvoře byla neodmyslitelně spjata se speciálními vajíčky vyrobenými ze zlata a drahých kamenů. Jejich tvůrcem nebyl nikdo jiný než slavný šperkařský mistr Carl Fabergé. Klenoty, zhotovené náročnou technologií s překvapením skrývajícím se uvnitř, patří i v současnosti k nejvyhledávanějším uměleckým kouskům na světě.

Přečíst celý článek