Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Slezská muzejní noc 2018

Slezské zemské muzeum

Slezská muzejní noc 2018

V rámci letošního ročníku Slezské muzejní noci pro vás připravujeme netradiční a bohatý kulturní program.

 

Brány Slezského zemského muzea se večer otevřou v Opavě v Historické výstavní budově, Památníku Petra Bezruče a v naší muzejní knihovně. Z mimoopavských areálů bude zpřístupněn Národní památník II. světové války a Arboretum Nový Dvůr, do kterých návštěvníky dopraví speciální bezplatné autobusové linky našeho partnera TQM – holding, s. r. o.

Navštívit budete moci také objekty partnerských institucí, které se k akci pravidelně připojují. Opavská kulturní organizace nabídne program v Obecním domě, Domě umění a v tzv. Švédské kapli. Ve Slezské nemocnici v Opavě můžete navštívit oblíbená muzea patologie a ošetřovatelství. A mimo Opavu se můžete zúčastnit programu ve Mlýnu Wesselsky v Odrách-Loučkách.

„V Historické výstavní budově bude Slezská muzejní noc oficiálně zahájena v 18 hodin, na což naváže vystoupení známého opavského rodáka, klavíristy a skladatele Dominika Fajkuse. Od 19.20 máme připravený koncert klasických i moderních skladeb ve virtuózním podání členů Slezského divadla v Opavě, který bude mít reprízu ve 20 hodin a 50 minut. Od 21.30 máme pro návštěvníky připravenou komentovanou prohlídku aktuální výstavy „Móda osmiček: trendy let 1918–1989" s kurátorkou Martinou Polomíkovou. Ve 21.50 vypukne v prostoru před výstavní budovou barokní ohňostroj, na který naváže přednáška našeho historika Ondřeje Koláře na téma „Slezsko v první republice". Po celou dobu konání akce bude navíc probíhat prezentace Eurocentra Ostrava, které bude mít ve svém stánku o evropských fondech připravené zábavné kvízy pro děti a dospělé," uvedl vedoucí výstavní budovy Michal Valeček.

A jak to bude vypadat v Národním památníku II. světové války, přiblíží vedoucí tohoto areálu Kamila Poláková: „V 18, 19, 20, 21 a 22 hodin máme pro návštěvníky připraveny komentované přehlídky vojáků v dobových uniformách z let 1918–1938, které představí historik Viktor Grossmann. V 19.30 a 20.30 proběhnou komentované prohlídky výstavy „Československá armáda 1918–1938(1945)". Jako bonus jsme pro naše návštěvníky navíc zařadili do programu populární výstupy na vyhlídku památníku, které se uskuteční v 19.45, 20.45 a 21.45. Ve 20.30 ještě proběhne komentovaná prohlídka symbolického hřbitova, která bude završena pietním aktem a zapálením svíček. Během celého večera bude mimo výše uvedené ještě vystupovat cimbálová muzika Tolar, budou k vidění rakousko-uherské a prvorepublikové uniformy a samozřejmě nebudou chybět ukázky výstroje a výzbroje československých legionářů. Dále bude vystavena věrná replika kanonu Krupp a automobil Praga RN."

V Památníku Petra Bezruče se mohou návštěvníci těšit na následující program: „Od 18 do 20 hodin se mohou návštěvníci vyfotit před památníkem v dobových kostýmech s vtipnými hláškami z kramářských písní. Od 18 do 21 máme připraveny výtvarné dílny pro děti a naše kurátorky budou v 18.30 a ve 20 hodin provádět aktuální výstavou o kramářských tiscích. Ve 21 hodin nakonec proběhne divadelní představení souboru Loutkový svět „Kramářské písničky se Strašfuňákem vážně i nevážně," uvedla muzejní edukátorka Eva Schwanová.

V arboretu v Novém Dvoře budou návštěvníkům k vidění hned dvě vystoupení skupiny AKADU. V 19.30 proběhne vlajková show a ve 21.30 ohňová show.

Muzejní knihovna nabídne výstavu významných publikací věnovaných československým prezidentům, které návštěvníkům okomentuje náš historik Kamil Rodan.

Tištěné programy získáte v jednotlivých areálech Slezského zemského muzea, v městském Turistickém informačním centru na Horním náměstí v Opavě, v objektech Opavské kulturní organizace (v Obecním domu a Domu umění), v Knihovně Petra Bezruče aj. Program ke stažení naleznete na webových stránkách muzea. V programu jsou také uvedeny odjezdy a příjezdy jednotlivých autobusových spojů, které návštěvníky bezplatně dovezou do mimoopavských expozičních areálů a odvezou zpět do Opavy.


Akce se uskuteční v pátek 8. června 2018 od 18 do 23 hodin.

 

Kontakt pro média:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, 733 376 234.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 07.06.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezská muzejní noc 2018“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek  
Müllerův dům se otevírá veřejnosti

Müllerův dům se otevírá veřejnosti

12.06.2019

Slezské zemské muzeum úspěšně dokončilo náročnou rekonstrukci tzv. Müllerova domu s přilehlou zahradou, čímž došlo k rozšíření stávajícího expozičního areálu opavské Historické výstavní budovy.

Přečíst celý článek  
Víkend s Knihami džunglí

Víkend s Knihami džunglí

29.01.2019

Zveme malé i velké návštěvníky na sobotní odpoledne s Knihami džunglí.

Přečíst celý článek  
Za ptáky Gruzie a Arménie

Za ptáky Gruzie a Arménie

20.08.2018

Letos na jaře se náš muzejní preparátor Michal Jakubec vydal společně s přáteli-ornitology pozorovat ptačí faunu těchto u nás méně známých zemí.

Přečíst celý článek  
Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

17.08.2018

Mezinárodní noc pro netopýry (International Bat Night) se koná v České republice od roku 1998. V Opavě probíhá tato akce pravidelně od roku 2006 – letos tudíž proběhne v Historické výstavní budově již třináctý ročník. Pozitivním faktem je, že tato akce se těší zájmu veřejnosti, neboť v loňském roce jí navštívilo více než dvě stovky návštěvníků.

Přečíst celý článek  
Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

13.08.2018

Dovolte, abychom vás pozvali na další naši výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Přečíst celý článek