Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Slezská muzejní noc 2018

Slezské zemské muzeum

Slezská muzejní noc 2018

V rámci letošního ročníku Slezské muzejní noci pro vás připravujeme netradiční a bohatý kulturní program.

 

Brány Slezského zemského muzea se večer otevřou v Opavě v Historické výstavní budově, Památníku Petra Bezruče a v naší muzejní knihovně. Z mimoopavských areálů bude zpřístupněn Národní památník II. světové války a Arboretum Nový Dvůr, do kterých návštěvníky dopraví speciální bezplatné autobusové linky našeho partnera TQM – holding, s. r. o.

Navštívit budete moci také objekty partnerských institucí, které se k akci pravidelně připojují. Opavská kulturní organizace nabídne program v Obecním domě, Domě umění a v tzv. Švédské kapli. Ve Slezské nemocnici v Opavě můžete navštívit oblíbená muzea patologie a ošetřovatelství. A mimo Opavu se můžete zúčastnit programu ve Mlýnu Wesselsky v Odrách-Loučkách.

„V Historické výstavní budově bude Slezská muzejní noc oficiálně zahájena v 18 hodin, na což naváže vystoupení známého opavského rodáka, klavíristy a skladatele Dominika Fajkuse. Od 19.20 máme připravený koncert klasických i moderních skladeb ve virtuózním podání členů Slezského divadla v Opavě, který bude mít reprízu ve 20 hodin a 50 minut. Od 21.30 máme pro návštěvníky připravenou komentovanou prohlídku aktuální výstavy „Móda osmiček: trendy let 1918–1989" s kurátorkou Martinou Polomíkovou. Ve 21.50 vypukne v prostoru před výstavní budovou barokní ohňostroj, na který naváže přednáška našeho historika Ondřeje Koláře na téma „Slezsko v první republice". Po celou dobu konání akce bude navíc probíhat prezentace Eurocentra Ostrava, které bude mít ve svém stánku o evropských fondech připravené zábavné kvízy pro děti a dospělé," uvedl vedoucí výstavní budovy Michal Valeček.

A jak to bude vypadat v Národním památníku II. světové války, přiblíží vedoucí tohoto areálu Kamila Poláková: „V 18, 19, 20, 21 a 22 hodin máme pro návštěvníky připraveny komentované přehlídky vojáků v dobových uniformách z let 1918–1938, které představí historik Viktor Grossmann. V 19.30 a 20.30 proběhnou komentované prohlídky výstavy „Československá armáda 1918–1938(1945)". Jako bonus jsme pro naše návštěvníky navíc zařadili do programu populární výstupy na vyhlídku památníku, které se uskuteční v 19.45, 20.45 a 21.45. Ve 20.30 ještě proběhne komentovaná prohlídka symbolického hřbitova, která bude završena pietním aktem a zapálením svíček. Během celého večera bude mimo výše uvedené ještě vystupovat cimbálová muzika Tolar, budou k vidění rakousko-uherské a prvorepublikové uniformy a samozřejmě nebudou chybět ukázky výstroje a výzbroje československých legionářů. Dále bude vystavena věrná replika kanonu Krupp a automobil Praga RN."

V Památníku Petra Bezruče se mohou návštěvníci těšit na následující program: „Od 18 do 20 hodin se mohou návštěvníci vyfotit před památníkem v dobových kostýmech s vtipnými hláškami z kramářských písní. Od 18 do 21 máme připraveny výtvarné dílny pro děti a naše kurátorky budou v 18.30 a ve 20 hodin provádět aktuální výstavou o kramářských tiscích. Ve 21 hodin nakonec proběhne divadelní představení souboru Loutkový svět „Kramářské písničky se Strašfuňákem vážně i nevážně," uvedla muzejní edukátorka Eva Schwanová.

V arboretu v Novém Dvoře budou návštěvníkům k vidění hned dvě vystoupení skupiny AKADU. V 19.30 proběhne vlajková show a ve 21.30 ohňová show.

Muzejní knihovna nabídne výstavu významných publikací věnovaných československým prezidentům, které návštěvníkům okomentuje náš historik Kamil Rodan.

Tištěné programy získáte v jednotlivých areálech Slezského zemského muzea, v městském Turistickém informačním centru na Horním náměstí v Opavě, v objektech Opavské kulturní organizace (v Obecním domu a Domu umění), v Knihovně Petra Bezruče aj. Program ke stažení naleznete na webových stránkách muzea. V programu jsou také uvedeny odjezdy a příjezdy jednotlivých autobusových spojů, které návštěvníky bezplatně dovezou do mimoopavských expozičních areálů a odvezou zpět do Opavy.


Akce se uskuteční v pátek 8. června 2018 od 18 do 23 hodin.

 

Kontakt pro média:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, 733 376 234.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 07.06.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezská muzejní noc 2018“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Víkend s Knihami džunglí

Víkend s Knihami džunglí

29.01.2019

Zveme malé i velké návštěvníky na sobotní odpoledne s Knihami džunglí.

Přečíst celý článek  
Za ptáky Gruzie a Arménie

Za ptáky Gruzie a Arménie

20.08.2018

Letos na jaře se náš muzejní preparátor Michal Jakubec vydal společně s přáteli-ornitology pozorovat ptačí faunu těchto u nás méně známých zemí.

Přečíst celý článek  
Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

Mezinárodní noc pro netopýry ve Slezském zemském muzeu

17.08.2018

Mezinárodní noc pro netopýry (International Bat Night) se koná v České republice od roku 1998. V Opavě probíhá tato akce pravidelně od roku 2006 – letos tudíž proběhne v Historické výstavní budově již třináctý ročník. Pozitivním faktem je, že tato akce se těší zájmu veřejnosti, neboť v loňském roce jí navštívilo více než dvě stovky návštěvníků.

Přečíst celý článek  
Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

Elegie moderny. Knižní kultura let 1958–1968

13.08.2018

Dovolte, abychom vás pozvali na další naši výstavu uspořádanou u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Přečíst celý článek  
Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

Indiánské léto v Arboretu Nový Dvůr

03.08.2018

Slezské zemské muzeum i tento rok připravilo pro své návštěvníky již tradiční akci s názvem Indiánské léto, která se uskuteční v našem nejrozsáhlejším expozičním areálu v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Kouzlo živých motýlů

Kouzlo živých motýlů

07.06.2018

Již dvanáctý ročník populární výstavy tropických motýlů se letos opět uskuteční v prostorách pěstebních skleníků Arboreta Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

Výstava kramářských tisků v Památníku Petra Bezruče

07.06.2018

Kolektiv pracovníků Památníku Petra Bezruče zve na novou autorskou výstavu, na které můžete zhlédnout kramářské tisky ze sbírky Slezského zemského muzea.

Přečíst celý článek  
Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

Sté výročí vzniku Československa ve světle meziválečného období a módních trendů

09.03.2018

Jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku mezi dvěma světovými válkami? Jak prožívali období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století? Koho řadíme mezi přední osobnosti tehdejší doby v našem regionu? A jakým směrem se ubíraly módní trendy v Československu?

Přečíst celý článek  
Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

Slavnosti jara v Památníku Petra Bezruče

01.03.2018

Navštivte v březnu Památník Petra Bezruče. Připraveny pro vás budou nejen workshopy s jarní tematikou, ale také den věnovaný oslavám Mezinárodního dne žen.

Přečíst celý článek  
Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

27.02.2018

Tradice Velikonoc na ruském carském dvoře byla neodmyslitelně spjata se speciálními vajíčky vyrobenými ze zlata a drahých kamenů. Jejich tvůrcem nebyl nikdo jiný než slavný šperkařský mistr Carl Fabergé. Klenoty, zhotovené náročnou technologií s překvapením skrývajícím se uvnitř, patří i v současnosti k nejvyhledávanějším uměleckým kouskům na světě.

Přečíst celý článek