Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Slezská muzejní noc 2018

Slezské zemské muzeum

Slezská muzejní noc 2018

V rámci letošního ročníku Slezské muzejní noci pro vás připravujeme netradiční a bohatý kulturní program.

 

Brány Slezského zemského muzea se večer otevřou v Opavě v Historické výstavní budově, Památníku Petra Bezruče a v naší muzejní knihovně. Z mimoopavských areálů bude zpřístupněn Národní památník II. světové války a Arboretum Nový Dvůr, do kterých návštěvníky dopraví speciální bezplatné autobusové linky našeho partnera TQM – holding, s. r. o.

Navštívit budete moci také objekty partnerských institucí, které se k akci pravidelně připojují. Opavská kulturní organizace nabídne program v Obecním domě, Domě umění a v tzv. Švédské kapli. Ve Slezské nemocnici v Opavě můžete navštívit oblíbená muzea patologie a ošetřovatelství. A mimo Opavu se můžete zúčastnit programu ve Mlýnu Wesselsky v Odrách-Loučkách.

„V Historické výstavní budově bude Slezská muzejní noc oficiálně zahájena v 18 hodin, na což naváže vystoupení známého opavského rodáka, klavíristy a skladatele Dominika Fajkuse. Od 19.20 máme připravený koncert klasických i moderních skladeb ve virtuózním podání členů Slezského divadla v Opavě, který bude mít reprízu ve 20 hodin a 50 minut. Od 21.30 máme pro návštěvníky připravenou komentovanou prohlídku aktuální výstavy „Móda osmiček: trendy let 1918–1989" s kurátorkou Martinou Polomíkovou. Ve 21.50 vypukne v prostoru před výstavní budovou barokní ohňostroj, na který naváže přednáška našeho historika Ondřeje Koláře na téma „Slezsko v první republice". Po celou dobu konání akce bude navíc probíhat prezentace Eurocentra Ostrava, které bude mít ve svém stánku o evropských fondech připravené zábavné kvízy pro děti a dospělé," uvedl vedoucí výstavní budovy Michal Valeček.

A jak to bude vypadat v Národním památníku II. světové války, přiblíží vedoucí tohoto areálu Kamila Poláková: „V 18, 19, 20, 21 a 22 hodin máme pro návštěvníky připraveny komentované přehlídky vojáků v dobových uniformách z let 1918–1938, které představí historik Viktor Grossmann. V 19.30 a 20.30 proběhnou komentované prohlídky výstavy „Československá armáda 1918–1938(1945)". Jako bonus jsme pro naše návštěvníky navíc zařadili do programu populární výstupy na vyhlídku památníku, které se uskuteční v 19.45, 20.45 a 21.45. Ve 20.30 ještě proběhne komentovaná prohlídka symbolického hřbitova, která bude završena pietním aktem a zapálením svíček. Během celého večera bude mimo výše uvedené ještě vystupovat cimbálová muzika Tolar, budou k vidění rakousko-uherské a prvorepublikové uniformy a samozřejmě nebudou chybět ukázky výstroje a výzbroje československých legionářů. Dále bude vystavena věrná replika kanonu Krupp a automobil Praga RN."

V Památníku Petra Bezruče se mohou návštěvníci těšit na následující program: „Od 18 do 20 hodin se mohou návštěvníci vyfotit před památníkem v dobových kostýmech s vtipnými hláškami z kramářských písní. Od 18 do 21 máme připraveny výtvarné dílny pro děti a naše kurátorky budou v 18.30 a ve 20 hodin provádět aktuální výstavou o kramářských tiscích. Ve 21 hodin nakonec proběhne divadelní představení souboru Loutkový svět „Kramářské písničky se Strašfuňákem vážně i nevážně," uvedla muzejní edukátorka Eva Schwanová.

V arboretu v Novém Dvoře budou návštěvníkům k vidění hned dvě vystoupení skupiny AKADU. V 19.30 proběhne vlajková show a ve 21.30 ohňová show.

Muzejní knihovna nabídne výstavu významných publikací věnovaných československým prezidentům, které návštěvníkům okomentuje náš historik Kamil Rodan.

Tištěné programy získáte v jednotlivých areálech Slezského zemského muzea, v městském Turistickém informačním centru na Horním náměstí v Opavě, v objektech Opavské kulturní organizace (v Obecním domu a Domu umění), v Knihovně Petra Bezruče aj. Program ke stažení naleznete na webových stránkách muzea. V programu jsou také uvedeny odjezdy a příjezdy jednotlivých autobusových spojů, které návštěvníky bezplatně dovezou do mimoopavských expozičních areálů a odvezou zpět do Opavy.


Akce se uskuteční v pátek 8. června 2018 od 18 do 23 hodin.

 

Kontakt pro média:
Mgr. David Váhala, tiskový mluvčí, vahala@szm.cz, 733 376 234.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 07.06.2018

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Slezská muzejní noc 2018“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek