Úvod \ Aktuality \ Zemřela etnografka Zdena Vachová

Slezské zemské muzeum

Zemřela etnografka Zdena Vachová

S velkou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí naší dlouholeté odborné pracovnice a kurátorky PhDr. Zdeny Vachové, která zemřela 25. 7. 2021 ve věku 99 let.

 

Zdena Vachová, roz. Bužková, se narodila 22. 6. 1922 v Místku. Po skončení II. světové války studovala na Univerzitě Karlově etnografii, sociologii a filozofii a svou dizertační práci zasvětila výzkumu národnostních poměrů na Hlučínsku.

Po úspěšném zakončení studia přijala nabídku ředitele Slezského muzea v Opavě Dr. Karla Černohorského a nastoupila do muzea v roce 1949 jako vědecká pracovnice. Její práce nebyla jednoduchá, neboť muzeum stále fungovalo v poválečném provizoriu a jeho pracovníci se snažili obnovit jeho činnost. Dr. Vachová vybudovala odborné národopisné pracoviště, které se zaměřilo na dokumentaci lidové kultury Slezska a severovýchodní Moravy.

Dr. Vachová při práci v terénu shromáždila velké množství předmětů, které významně obohatily naší muzejní sbírku. Podílela se s Dr. Evou Klimešovou a Dr. Adolfem Turkem na realizaci první poválečné stálé expozice, která byla otevřena v rekonstruované opavské výstavní budově v roce 1955. Během svého působení ve Slezském muzeu připravila celou řadu výstav, které prezentovaly shromážděný sbírkový materiál, a těšily se zájmu jak veřejnosti, tak odborných kruhů.

Paní doktorka byla také velmi publikačně činná, přispívala do celé řady odborných periodik, přičemž se věnovala nejen etnografii, ale i muzeologii.

Při svém odchodu do důchodu v roce 1984 předávala svým nástupcům vzorové muzejní národopisné pracoviště a i poté se věnovala své odborné a publikační práci.

Čest její památce – nikdy nezapomeneme!

 


Život a dílo paní doktorky Zdeny Vachové připomene naše etnografka PhDr. Miroslava Suchánková v nejbližším vydání Časopisu Slezského zemského muzea (řada B – vědy historické).

Foto: Dr. Vachová uvádí jednu ze svých výstav v opavské výstavní budově.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 03.12.2021

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Zemřela etnografka Zdena Vachová“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
První poválečné Vánoce v roce 1945

První poválečné Vánoce v roce 1945

07.11.2025

Rozloučení s návštěvnickou sezónou v Národním památníku II. světové války v Hrabyni.

Přečíst celý článek  
Archeologické expedice Slezského zemského muzea do Rumunska

Archeologické expedice Slezského zemského muzea do Rumunska

30.10.2025

přednáška v Historické výstavní budově

Přečíst celý článek  
70 let numismatického tisku na Opavsku

70 let numismatického tisku na Opavsku

14.10.2025

V letošním roce slaví opavská pobočka České numismatické společnosti hned dvě zajímavá výročí spojená s její periodickou publikační činností. Jedná se o 70. výročí od započetí vydávání časopisu Slezský numismatik a současně právě letošní číslo je 100. časopisem v řadě našich periodik.

Přečíst celý článek  
Zveme na koncert Blue Squadron Pipe Band!

Zveme na koncert Blue Squadron Pipe Band!

07.10.2025

15. 11. 2025 od 15 hodin v Národním památníku II. světové války

Přečíst celý článek  

Základní informace o muzeu pro neslyšící

29.09.2025

Základní informace o instituci v českém znakovém jazyce.

Přečíst celý článek  
Workshopy pro rodiny s dětmi

Workshopy pro rodiny s dětmi

24.09.2025

k výstavě Valaško a literatura

Přečíst celý článek  
Připravujeme novou výstavu Razumovští z Vikštejna (Odysea emigrace)

Připravujeme novou výstavu Razumovští z Vikštejna (Odysea emigrace)

09.09.2025

Vernisáž proběhne 27. 9. 2025 v Historické výstavní budově.

Přečíst celý článek