Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava \ Aktuality \ Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)

Památník Petra Bezruče Opava

Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy do Památníku Petra Bezruče.

 

Výstava koresponduje s projektem Literární obraz regionu 1918–2018 (severovýchodní Morava a české Slezsko). Tým členů Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity a kurátorek Památníku Petra Bezruče Slezského zemského muzea prostřednictvím prozaických a básnických textů, ozvěn spisovatelských osudů, genia locí míst stopuje zdroje literární identity regionu. Připomíná typická a určující území (zachycuje literární krajiny přírodní i industrializované – Ostravsko, Opavsko, Jesenicko, Hlučínsko, Těšínsko, Lašsko, Valašsko; ideologiemi prostoupené a uzurpující město – Soudružka Ostrava), znovu charakterizuje nepřehlédnutelné tvůrce (P. Bezruč, V. Martínek, V. Závada, O. Filip, J. Balabán), v kontextu představuje výlučné ženy – spisovatelky (Marii Stonu, Marii Glabazňovou, Ludmilu Hořkou, Františku Pituchovou, Ilse Weber, Helenu Salichovou, Lydii Romanskou, Evu Kotarbovou, Soňu Záchovou, Renatu Putzlacher, Evu Tvrdou, Nelu Rywikovou, Petru Slovákovou ad.), zastavuje se u zapomínaných, vytěsňovaných, v určitém období zapovězených, ale prostor regionu (pro starousedlíky i zvídavé odjinud) identifikujících rysů (folklor, autorské pohádky, archetypální postavy vyprávění, duchovní lyrika, národnostní a jazyková pestrost).

V textech bannerů vystavených v Památníku Petra Bezruče rezonují příběhy a obrazy sta let lieratury, kdy „země duněla" a „stavy rachotily" (V. Martínek), stávala se místem na hranici / granici, zakoušela zkušenosti „dětí vyděděnců" (P. Makris), vznášela se „na věžích bílého města" (Bezruč), rezonovala s „hlasy hor" (L. Knězek, J. Kalus), zůstala zakletou v „zemi žulových křížů" (L. Martinek), sugerovala baladický úděl - „Ó černá hrózo mojéj domoviny" (Ó. Łysohorsky).

Vše dokreslují autentické audio a video vzpomínky, myšlenky, texty básníků a prozaiků, jak je uchovává Český rozhlas Ostrava a ostravské studio České televize, nebo vizualizovaná poezie prezentovaná oddělením audiovizuální tvorby FPF Slezské univerzity – intermediálně spoluutvářená literární identita.

Na chodbě Müllerova domu Slezského zemského muzea se představuje „kulturní kapitál" (Bourdieu) širšího Ostravska a českého Slezska zvláště v XXI. století. Asociujeme literární život a literární dění v klubech, na stránkách časopisů, na festivalech, v almanaších, v komiksech, v průběhu literárních čtení, v čtenářských zážitcích veršů a příběhů.

prof. PaedDr. Iva Málková, Ph.D.


Vernisáž výstavy proběhne ve středu 8. září 2021 v 17 hodin v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava). Výstava se koná v rámci festivalu Bezručova Opava a potrvá do 31. ledna 2022.

 

Pozvánku ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 31.01.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Komentované prohlídky výstavy Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Komentované prohlídky výstavy Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.03.2022

Srdečně vás zveme na komentované prohlídky do Památníku Petra Bezruče.

Přečíst celý článek  
Workshop pro rodiny s dětmi k výstavě „Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“

Workshop pro rodiny s dětmi k výstavě „Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“

02.03.2022

Milují vaše děti dinosaury? Pak je workshop pořádaný Památníkem Petra Bezruče právě pro vás.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

18.02.2022

Srdečně Vás zveme na novou výstavu, která představí výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly, jenž navazují na dílo proslulého malíře pravěku Zdeňka Buriana.

Přečíst celý článek