Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava \ Aktuality \ Koptské textilie Slezského zemského muzea

Historická výstavní budova Opava

Koptské textilie Slezského zemského muzea

Poznejte zručnost koptských tkalců na nové výstavě v Historické výstavní budově. Unikátní sbírka tkanin ze sbírky Slezského zemského muzea pochází z 3. až 12. století z území dnešního Egypta.

 

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea poprvé v úplnosti představuje sbírku 51 kusů koptských tkanin deponovaných na uměleckohistorickém pracovišti Slezského zemského muzea. Tyto dekorativní fragmenty koptských tunik a závěsných látek, tkané v gobelínové vazbě, byly vytvořeny mezi 3. až 12. stoletím našeho letopočtu na území dnešního Egypta prvními vyznavači křesťanství, narozenými v této oblasti, zvanými Kopty. Opavskou sbírku v první polovině výstavy (leden – květen) doprovodí koptské látky ze sbírek Muzea v Bruntále a Městského muzea Krnov. V její druhé polovině budou opavský textil doplňovat exponáty z textilních sbírek Severočeského muzea v Liberci, Moravské galerie v Brně a Germanisches Nationalmuseum v Norimberku, jež na výstavu poskytlo také fotografický materiál spolu s Českým egyptologickým ústavem. Na výstavě dále spolupracovali Vlastimil Drbal z Českého centra pro středomořskou archeologii v Praze a Renate Johanna Pillinger z Vídeňské univerzity. Repliky tunik vyrobila společnost Coptic M.E.

Výstava bude probíhat od 4. února do 4. září 2022 v Historické výstavní budově, Komenského 10, Opava.

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 01.02.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Koptské textilie Slezského zemského muzea“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Upozornění na uzavření Müllerova domu

Upozornění na uzavření Müllerova domu

06.06.2022

Upozorňujeme návštěvníky na uzavření Müllerova domu.

Přečíst celý článek  
Nevidomí z Vlaštoviček si hmatem prohlédli expozici Slezského zemského muzea

Nevidomí z Vlaštoviček si hmatem prohlédli expozici Slezského zemského muzea

11.04.2022

O tom, že i lidé, kteří nevidí, se mohou autenticky seznámit s muzejní expozicí, se přesvědčili ve Slezském zemském muzeu klienti Domu sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené. Muzejní edukátorka Lucie Vlková jim na míru připravila prohlídku, během které mohli nejen poslouchat, ale také čichat a řadu exponátů si ohmatat.

Přečíst celý článek  
Výstava Muzea ošetřovatelství

Výstava Muzea ošetřovatelství

14.03.2022

Srdečně vás zveme na výstavu sbírky lékařských předmětů, která je svou komplexností raritním souborem mapujícím zdravotnictví a ošetřovatelství převážně 20. století.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

24.02.2022

Srdečně vás zveme na výstavu, která představí antickou sbírku Slezského zemského muzea ve světle doby laténské, římské a stěhování národů ve Slezsku a na severovýchodní Moravě.

Přečíst celý článek  
Osobnosti na jedničku

Osobnosti na jedničku

27.07.2021

Srdečně vás zveme ke zhlédnutí exteriérové výstavy v Sadech u muzea, která vám přiblíží osobnosti spjaté s Rakouským Slezskem, které se narodily v roce končícím na číslo jedna.

Přečíst celý článek