Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava \ Aktuality \ Nevidomí z Vlaštoviček si hmatem prohlédli expozici Slezského zemského muzea

Historická výstavní budova Opava

Nevidomí z Vlaštoviček si hmatem prohlédli expozici Slezského zemského muzea

O tom, že i lidé, kteří nevidí, se mohou autenticky seznámit s muzejní expozicí, se přesvědčili ve Slezském zemském muzeu klienti Domu sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené. Muzejní edukátorka Lucie Vlková jim na míru připravila prohlídku, během které mohli nejen poslouchat, ale také čichat a řadu exponátů si ohmatat.

 

„Naše muzejní edukátorka Lucie připravuje prohlídky pro všemožná publika a také chystá speciální prohlídky pro lidi s různými handicapy," vysvětluje tiskový mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala, který klienty Charity Opava pozval k bezplatné prohlídce. „Jedná se o novou službu návštěvníkům, protože chceme naše expozice zpřístupnit a přiblížit co největšímu počtu lidí, včetně lidí s různými handicapy," dodává.

Klienti z Domu sv. Cyrila a Metoděje se v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea seznámili s výstavou o přírodním a kulturním bohatstvím Slezska. „Paní Lucie Vlková byla skvělá, připravila pro nás nejen komentovanou prohlídku, ale nachystala řadu exponátů, které jsme si mohli ohmatat, nebo vlastně hmatem prohlédnout, jak říkáme," pochvaluje si vedoucí střediska Charity Opava Zuzana Janků. „Byly to například kožešiny nejrůznějších zvířat, jako liška nebo koza, rohy zvířat, sošky, ale také kameny, šišky, marionety, čepice, spodničky či nádobí," dodává.

Všechny velmi zaujaly vůně rozličných druhů koření nebo zvuk starého hudebního nástroje připomínající padající dešťové kapky. Blížící se Velikonoce si klienti připomněli pomlázkou a zvukem řehtačky. „Velmi děkujeme za pozvání a přípravu této skvělé prohlídky, všichni jsme si ji velice užili," vzkazuje na závěr Zuzana Janků.

„Na základě zkušeností z návštěv, jako byla ta klientů z Domu sv. Cyrila a Metoděje, budeme tento typ prohlídek rozšiřovat a zdokonalovat," doplňuje David Váhala. A už se spolu s muzejní edukátorkou Lucií Vlkovou připravují na konec dubna na návštěvu klientů denního stacionáře Mraveneček, kterými jsou lidé s kombinovaným, tedy tělesným i duševním handicapem.

Zdroj: https://www.charitaopava.cz/clanek/nevidomi-z-vlastovicek-si-hmatem-prohledli-expozici-slezskeho-zemskeho-muzea--repo-tv-polar/2500

 

Podívejte se na reportáž TV POLAR:

 

 

 

Poslední aktualizace článku: 11.04.2022

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Nevidomí z Vlaštoviček si hmatem prohlédli expozici Slezského zemského muzea“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Upozornění na uzavření Müllerova domu

Upozornění na uzavření Müllerova domu

06.06.2022

Upozorňujeme návštěvníky na uzavření Müllerova domu.

Přečíst celý článek  
Výstava Muzea ošetřovatelství

Výstava Muzea ošetřovatelství

14.03.2022

Srdečně vás zveme na výstavu sbírky lékařských předmětů, která je svou komplexností raritním souborem mapujícím zdravotnictví a ošetřovatelství převážně 20. století.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

24.02.2022

Srdečně vás zveme na výstavu, která představí antickou sbírku Slezského zemského muzea ve světle doby laténské, římské a stěhování národů ve Slezsku a na severovýchodní Moravě.

Přečíst celý článek  
Koptské textilie Slezského zemského muzea

Koptské textilie Slezského zemského muzea

01.02.2022

Poznejte zručnost koptských tkalců na nové výstavě v Historické výstavní budově. Unikátní sbírka tkanin ze sbírky Slezského zemského muzea pochází z 3. až 12. století z území dnešního Egypta.

Přečíst celý článek  
Osobnosti na jedničku

Osobnosti na jedničku

27.07.2021

Srdečně vás zveme ke zhlédnutí exteriérové výstavy v Sadech u muzea, která vám přiblíží osobnosti spjaté s Rakouským Slezskem, které se narodily v roce končícím na číslo jedna.

Přečíst celý článek