Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava

Památník Petra Bezruče Opava

Beseda se sekretářkou Petra Bezruče Zdenkou Tomáškovou

Beseda se sekretářkou Petra Bezruče Zdenkou Tomáškovou

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Památník Petra Bezruče
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Akce

Doba konání:
05.09.2019 - 05.09.2019

 

Zdenka Tomášková, rozená Kadlecová, poznala Petra Bezruče ve svých jedenácti letech v Kostelci na Hané, kam se přestěhovala s rodiči a kde našel básník útočiště v době německé okupace. Později se stala jeho „dobrovolnou sekretářkou" a tuto činnost vykonávala až do básníkova skonu. Vedle o 62 let staršího básníka strávila nepřetržitě skoro 10 let. Po ukončení působení u Bezruče pracovala převážně ve zdravotnictví a ve školství. Na základě svých vzpomínek napsala knihu Ortel samoty (2003), v níž přibližuje tuto velkou literární osobnost jako člověka a zachycuje jej v souvislostech společenského dění. U příležitosti životního jubilea bude letos v rámci 62. ročníku festivalu Bezručova Opava paní Tomášková oceněna Cenou Statutárního města Opava.

 

Beseda se koná ve čtvrtek 5. září 2019 v 10 hodin v Památníku Petra Bezruče, Ostrožná 35, Opava. Zájemce prosíme o rezervaci na tel.: 778 528 219 nebo na e-mail: ppb@szm.cz. Vstup je zdarma.

 

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

Zdenka Tomášková – letošní laureátka Ceny Statutárního města Opavy

Letošní vzácná jubilantka PhDr. Zdenka Tomášková, rozená Kadlecová, oceněná při příležitosti jejího životního jubilea letošní Cenou města Opavy, pochází ze Zámečku u Kroměříže. Olomoucká vysokoškolská studia na Univerzitě Palackého, obor psychologie, se jí stala průpravou pro celoživotní povolání, zejména v oblasti poradenství a pedopsychologie ve zdravotnictví i školství.
V Kostelci na Hané, kam se s rodiči přestěhovala, poznává již ve svých dvanácti letech významnou osobnost ‒ autora Slezských písní, básníka Petra Bezruče. Z rozhodnutí Antonína Pírka, jehož pohostinství Bezruč v Kostelci na Hané rád přijal, doprovází básníka na jeho dlouhých, často tříhodinových procházkách po okolí a zvídavě naslouchá o 62 let staršímu Vladimíru Vaškovi, který má vždy v zásobě nepřeberné informace o každé rostlině, stromu, či živočichu. Jejím „veledůležitým úkolem" je přivolat okamžitě pomoc, kdyby se „nedejbože" starému pánovi něco přihodilo. Absolvuje tak spontánně mnohá poučení z několika vědních oborů, na něž bude po letech s vděčností vzpomínat. Tak je tomu po celou dobu německé okupace.
To podivu i respektu hodné vzájemné přátelství básníka s děvčátkem navodí důvěru, která již tehdy Zdence Kadlecové pootevírá dveře i do básníkova výsostného soukromí, do světa české i světové literatury, zvláště poezie, výtvarného umění, životů malířů, sochařů, do světa vzácných bibliofilských tisků, ba dokonce i do jakési dobrovolné poštovní praxe. Pomáhá pečlivě připravovat zásilky pro mnohé sběratele vzácných soukromých bezručovských bibliofilských tisků, ale i běžné korespondence vypravované z kosteleckého Červeného domku, chráněného básníkova tuskula, všem jejich vděčným adresátům, jichž bývalo v jubilejních letech ke čtyřem stům.
Vzájemná důvěra časem vytváří prostor pro nikdy ne placenou, ale obětavou „dobrovolnou sekretářku" ‒ jak rád Petr Bezruč Zdenku Kadlecovou tituloval. Ta dobrovolná a zdaleka ne lehká či dokonce zanedbatelná služba velikánu české poezie pro ni bude vždy znamenat zajímavou zkušenost – smět být nablízku vzácné umělecké bytosti. Provázela život Petra Bezruče téměř až do básníkova skonu.
Je jedinečným a jediným dlouhodobým citlivým a poučeným svědkem básníkovy životní pouti, jeho zálib, drobných radostí, avšak také strastí, které Bezruče nemíjely. O mnohé z těchto zkušeností se doktorka Tomášková nezištně podělila se svými odbornými kolegy, přáteli, básníkovými čtenáři i sběrateli a vydavateli jeho díla. Je to nekonečná řada besed, rozhlasových pořadů, setkání, včetně těch opavských. Když si lidé pletli Bezručovy básně s národními písničkami, či dokonce se obávali, že je Bezručova poezie prokomunistická, nikdy nedala najevo, že jejich hledisko prozrazuje, že básníkovy verše nečetli, že je vlastně neznají, naopak trpělivě a laskavě vše uváděla na pravou míru. Její služba básníkovi trvá dodnes. A troufám si tvrdit, že tak tomu bude provždy...
Ortel samoty, kniha o Petru Bezručovi, jejíž autorkou je právě Zdenka Tomášková, je nejen literárně zajímavou, ale také historicky hodnověrnou výpovědí o životě básníka, jeho soukromí, lásce k přírodě, toulkách Beskydami, „výplazech na Lysou", přátelích, krajině jeho srdce. Stačí nalistovat prvních pár stánek ‒ a budete se těšit na každý návrat k dalším. Brávám „Ortel" do rukou často ‒ a vždy v něm objevím něco nového pro poznání i pro radost.
Město Opava se právem hrdě hlásí k Petru Bezručovi jako ke svému rodáku. Každoročně uctívá i místo jeho posledního odpočinku, především ale pečuje o sdělení básníkova uměleckého a společenského odkazu. Je přímo symbolické, že právě na letošním 62. ročníku festivalu spojeného s Bezručovým jménem předá primátor ing. Tomáš Navrátil Cenu Statutárního města Opavy člověku, který je celoživotně spjat s básníkem a jeho odkazem ‒ doktorce Zdence Tomáškové.

                                                                                                                    Zdenka Pfefferová

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Beseda se sekretářkou Petra Bezruče Zdenkou Tomáškovou“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Pochod po linii čs. opevnění MO-S 33 Kozmice až MO-S 19 Alej 

Pochod po linii čs. opevnění MO-S 33 Kozmice až MO-S 19 Alej

21.09.2019 | Areál čs. opevnění | Akce

Zveme vás na již tradiční pochod po linii československého opevnění.

Detail události 
Vědecká konference  

Vědecká konference "Rok 1939 jako mezník v dějinách střední Evropy"

25.09.2019 | Národní památník II. světové války | Akce

Konference se zájemcům pokusí přiblížit mezníky roku 1939 s jejich příčinami a důsledky z různých perspektiv.

Detail události 
Recitační soutěž Stužkonoska modrá a Večer vítězů 

Recitační soutěž Stužkonoska modrá a Večer vítězů

26.09.2019 | Památník Petra Bezruče | Akce

Přijďte si poslechnout mladé recitátory soutěže Stužkonoska modrá, která vznikla k poctě slezského básníka Petra Bezruče.

Detail události 
Václav Havel – demokracie – a co my?  

Václav Havel – demokracie – a co my?

29.09.2019 | Památník Petra Bezruče | Akce

Zveme rodiny s dětmi na workshop k výstavě „Václav Havel – Cesta svobody“.

Detail události 
Mezinárodní den seniorů 

Mezinárodní den seniorů

01.10.2019 | Historická výstavní budova | Akce

U příležitosti konání Mezinárodního dne seniorů se v Historické výstavní budově uskuteční speciální komentované prohlídky určené seniorům.

Detail události 
Den seniorů 

Den seniorů

04.10.2019 | Národní památník II. světové války | Akce

V Národním památníku II. světové války společně oslavíme Mezinárodní den seniorů.

Detail události 
Vyřež/š si svou dýni 

Vyřež/š si svou dýni

05.10.2019 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

Podzim je v Arboretu již tradičně věnován dýním.

Detail události 
Polská a německá menšina ve Slezsku a na severní Moravě 

Polská a německá menšina ve Slezsku a na severní Moravě

08.10.2019 | Historická výstavní budova | Výstavy

Zveme vás na novou výstavu, která vám přiblíží dějiny německé a polské populace na území českého Slezska a severní Moravy od roku 1918 do současnosti.

Detail události 
Noc v muzeu 

Noc v muzeu

18.10.2019 | Národní památník II. světové války | Akce

Pro velký zájem opět pořádáme večerní akci pro děti od 6 do 12 let.

Detail události 
Mezinárodní den archeologie 

Mezinárodní den archeologie

19.10.2019 | Historická výstavní budova | Akce

V rámci 3. ročníku Mezinárodního dne archeologie je pro návštěvníky opět připraven bohatý program na téma „středověk“.

Detail události