Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava

Památník Petra Bezruče Opava

Zdeněk Burian – malíř ztraceného času

Zdeněk Burian – malíř ztraceného času

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Památník Petra Bezruče
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
19.05.2021 - 31.08.2021

 

Výstava návštěvníkům představí průřez tvorbou tohoto pozoruhodného umělce. Kromě reprodukcí Burianových knižních ilustrací dobrodružných knih budou na výstavě k vidění také originální olejomalby představující pravěká zvířata ze sbírky Slezského zemského muzea, které Burian vytvořil na zakázku pro přírodovědnou expozici v roce 1952. Výstava bude obohacena také o ukázky pravěkých zkamenělin. Opomenuty nezůstanou ani knižní tituly dobrodružné literatury s Burianovými ilustracemi a samozřejmě též knihy o pravěku. Představíme vám také současné výpravné monografie podrobně mapující Burianovu tvorbu. Návštěvníci budou na výstavě moci zhlédnout krátký dokumentární film.

Výstava k 40. výročí od úmrtí slavného malíře je uspořádána ve spolupráci s Josefem Ptáčkem, Památníkem národního písemnictví v Praze a Muzeem Zdeňka Buriana ve Štramberku.

 

Výstava probíhá od 19. května do 31. srpna 2021 v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava).

 

Zdeněk Burian (11. 2. 1905 Kopřivnice – 1. 7. 1981 Praha) byl významný český malíř pravěku a populární ilustrátor dobrodružné literatury. Pro svůj mimořádný talent byl již ve 14 letech přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. S ilustrováním dobrodružných knih začínal mladý Burian u nakladatele A. Svěceného, ve 20. letech 20. století pak spolupracoval se S. Nikolauem, ilustroval perokresbami a kvašovými malbami povídky v časopise Širým světem (vytvořil také olejomalby pro jeho edici Země a lidé). Od roku 1927 Burian ilustroval řadu knih pro nakladatelství J. R. Vilímka a od roku 1930 pracoval také pro nakladatele J. Toužimského. Jeho ilustrace pravidelně doprovázely dobová periodika (např. Humoristické listy či ilustrovaný týdeník Dobrodružný svět). Z. Burian ilustroval známé světové literární klasiky dobrodružné literatury – J. Verna, J. Londona, R. Kiplinga, D. Defoa, R. L. Stevensona, K. Maye aj. Z českých autorů pak Jaroslava Foglara či Eduarda Štorcha. Od roku 1935 začal spolupracovat se známým českým paleontologem J. Augustou na rekonstrukcích prehistorických zvířat a pravěkého života. Z této spolupráce vznikly nejen ilustrace pravěku, ale též mnohé olejomalby. Jako malíř byl Burian velmi pracovitý – odhaduje se, že za svého života vytvořil asi 15 tisíc výtvarných prací, od řady základních skic, po akvarelovou a zejména kvašovou techniku malby až po řadu olejomaleb. Ilustroval přibližně 500 knih, 500 povídek a vytvořil na 600 knižních obálek. Z. Burian se stal již za svého života velmi populárním ilustrátorem a svým dílem s pravěkými rekonstrukcemi si získal v rámci světové paleontologické rekonstrukce mezinárodní renomé. Díky svým velkým malířským schopnostem, nadání, píli i bohaté fantazii a zejména svému realistickému rukopisu s důrazem na detail si prostřednictvím svých okouzlujících obrazů získal široké spektrum fanoušků z řad odborné i laické veřejnosti.

 

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

Fotografie z výstavy si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Zdeněk Burian – malíř ztraceného času“ na Facebook  
 

Fotogalerie k události

   

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Vyřež/š si svou dýni  

Vyřež/š si svou dýni

02.10.2021 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

Podzim je v Arboretu Nový Dvůr již tradičně věnován dýním.

Detail události 
T-film 2021  

T-film 2021

12.10.2021 | Památník Petra Bezruče | Akce

Srdečně vás zveme na IX. ročník Mezinárodního filmového festivalu do Památníku Petra Bezruče.

Detail události