Úvod \ Expoziční areály \ Národní památník II. světové války, Hrabyně

Národní památník II. světové války Hrabyně

Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích

Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích

Místo konání:
Národní památník II. světové války
Hrabyně / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
11.05.2021 - 30.11.2021

 

Libyjský přístav Tobruk patřil k důležitým spojeneckým obranným bodům ve Středomoří. Od 11. dubna do 10. prosince 1941 bylo město obléháno italskými a německými jednotkami. Zásobování obránců probíhalo pouze po moři. Na obraně se kromě Britů a Australanů podílely i indické, polské a československé jednotky.

Od 21. října 1941 byl v Tobruku nasazen Československý pěší prapor 11 – Východní pod velením Karla Klapálka. Tento útvar vznikl v listopadu 1940 na území Palestiny. Před přesunem do Tobruku konal strážní službu v Egyptě a bojoval v Sýrii s francouzskými jednotkami, loajálními kolaborantské vládě ve Vichy. V Tobruku pak prapor zůstal i po skončení nepřátelského obléhání a následně se podílel na obraně města při německo-italské protiofenzivě na konci ledna 1942. V bojích o libyjský přístav celkem padlo 14 Čechoslováků. Až koncem března 1942 se prapor vrátil do Palestiny, kde následně došlo k jeho reorganizaci na Československý lehký protiletadlový pluk 200 – Východní. Ten se na konci prosince 1942 vrátil do Tobruku, aby zajišťoval jeho protivzdušnou obranu. S přístavním městem se Čechoslováci definitivně rozloučili až 12. června 1943, kdy se již těžiště bojů ve Středomoří přesouvalo ze severní Afriky na jih Itálie.

Snímky, prezentované na této výstavě, pocházejí z pozůstalostí tří severomoravských rodáků. Leopold Horák a Karel Vašina, ostravští železničáři, po nacistické okupaci převáděli uprchlíky do Polska, ale zakrátko sami museli uprchnout před gestapem. Prošli boji v Polsku a byli internováni v SSSR, odkud je tamní úřady v roce 1940 propustily a umožnily jim vstup do vznikající československé jednotky v Palestině. Leopold Horák později jako jeden z příslušníků tzv. kombinovaného oddílu došel v závěru války po boku americké armády do západních Čech. Třetím fotografem byl Boleslav Ivánek z Palkovic na Frýdeckomístecku. Ten před válkou působil jako učitel na české škole v Rumunsku, odkud prchl do Palestiny. Po skončení bojů u Tobruku sloužil jako radista 311. bombardovací perutě.


Výstava probíhá od 11. května do 30. listopadu 2021 ve správní budově Národního památníku II. světové války (Hrabyně 192).

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Vyřež/š si svou dýni  

Vyřež/š si svou dýni

02.10.2021 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

Podzim je v Arboretu Nový Dvůr již tradičně věnován dýním.

Detail události 
T-film 2021  

T-film 2021

12.10.2021 | Památník Petra Bezruče | Akce

Srdečně vás zveme na IX. ročník Mezinárodního filmového festivalu do Památníku Petra Bezruče.

Detail události