Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava

Památník Petra Bezruče Opava

Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)

Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)

Místo konání:
Památník Petra Bezruče
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
08.09.2021 - 31.01.2022

 

Výstava koresponduje s projektem Literární obraz regionu 1918–2018 (severovýchodní Morava a české Slezsko). Tým členů Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity a kurátorek Památníku Petra Bezruče Slezského zemského muzea prostřednictvím prozaických a básnických textů, ozvěn spisovatelských osudů, genia locí míst stopuje zdroje literární identity regionu. Připomíná typická a určující území (zachycuje literární krajiny přírodní i industrializované – Ostravsko, Opavsko, Jesenicko, Hlučínsko, Těšínsko, Lašsko, Valašsko; ideologiemi prostoupené a uzurpující město – Soudružka Ostrava), znovu charakterizuje nepřehlédnutelné tvůrce (P. Bezruč, V. Martínek, V. Závada, O. Filip, J. Balabán), v kontextu představuje výlučné ženy – spisovatelky (Marii Stonu, Marii Glabazňovou, Ludmilu Hořkou, Františku Pituchovou, Ilse Weber, Helenu Salichovou, Lydii Romanskou, Evu Kotarbovou, Soňu Záchovou, Renatu Putzlacher, Evu Tvrdou, Nelu Rywikovou, Petru Slovákovou ad.), zastavuje se u zapomínaných, vytěsňovaných, v určitém období zapovězených, ale prostor regionu (pro starousedlíky i zvídavé odjinud) identifikujících rysů (folklor, autorské pohádky, archetypální postavy vyprávění, duchovní lyrika, národnostní a jazyková pestrost).

V textech bannerů vystavených v Památníku Petra Bezruče rezonují příběhy a obrazy sta let lieratury, kdy „země duněla" a „stavy rachotily" (V. Martínek), stávala se místem na hranici / granici, zakoušela zkušenosti „dětí vyděděnců" (P. Makris), vznášela se „na věžích bílého města" (Bezruč), rezonovala s „hlasy hor" (L. Knězek, J. Kalus), zůstala zakletou v „zemi žulových křížů" (L. Martinek), sugerovala baladický úděl - „Ó černá hrózo mojéj domoviny" (Ó. Łysohorsky).

Vše dokreslují autentické audio a video vzpomínky, myšlenky, texty básníků a prozaiků, jak je uchovává Český rozhlas Ostrava a ostravské studio České televize, nebo vizualizovaná poezie prezentovaná oddělením audiovizuální tvorby FPF Slezské univerzity – intermediálně spoluutvářená literární identita.

Na chodbě Müllerova domu Slezského zemského muzea se představuje „kulturní kapitál" (Bourdieu) širšího Ostravska a českého Slezska zvláště v XXI. století. Asociujeme literární život a literární dění v klubech, na stránkách časopisů, na festivalech, v almanaších, v komiksech, v průběhu literárních čtení, v čtenářských zážitcích veršů a příběhů.

prof. PaedDr. Iva Málková, Ph.D.Výstava probíhá od 9. září 2021 do 31. ledna 2022 v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava). Výstava se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

 

Pozvánku ke stažení naleznete ZDE.

 

Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa)“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Vyřež/š si svou dýni  

Vyřež/š si svou dýni

02.10.2021 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

Podzim je v Arboretu Nový Dvůr již tradičně věnován dýním.

Detail události 
T-film 2021  

T-film 2021

12.10.2021 | Památník Petra Bezruče | Akce

Srdečně vás zveme na IX. ročník Mezinárodního filmového festivalu do Památníku Petra Bezruče.

Detail události