Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

"Staré" a "nové" menšiny v České republice


Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
10.09.2021 - 31.12.2021

 

Výstava se věnuje historii a současnosti národnostních a náboženských menšin v českých zemích po roce 1945 v kontextu společenského vývoje. Téma je prezentováno na základě historických dokumentů a rovněž uměleckou formou prostřednictvím fotografií Jindřicha Štreita. Kromě výběru ze starší autorovy tvorby zde budou poprvé prezentovány i nové Štreitovy fotografie, které vznikly v průběhu pandemie Covid-19.

„Tradiční" menšiny v českých zemích před rokem 1945 tvořili zejména Němci a Poláci. Zatímco první z těchto minorit po druhé světové válce z veřejného prostoru téměř zmizela, druhá si naopak uchovala vysokou míru kulturní svébytnosti. Poválečné vysídlení Němců zároveň otevřelo prostor pro první významnou vlnu imigrace „nových" menšin. V rámci osídlování pohraničí a tzv. „jazykových ostrovů" (Jihlavsko, Svitavsko) do českých zemí přicházeli lidé ze Slovenska a Maďarska, stejně jako reemigranti z Volyně, Rumunska a další. Koncem 40. let následovalo také usazování uprchlíků z Řecka, zmítaného občanskou válkou. Dalším impulsem ekonomické imigrace se stával rozvoj státem podporovaného těžkého průmyslu na Ostravsku, Mostecku či Sokolovsku, který do českých zemí lákal zejména Slováky a reemigranty.
Početně menší, leč důležitá, imigrační vlna následovala v 70. a 80. letech 20. století v podobě usazování přistěhovalců ze zemí socialistického bloku, především z Vietnamu zasaženého válečným konfliktem. Období po pádu komunistického režimu pak přineslo imigraci z postsovětských zemí, především Ukrajiny a Ruska, v menší míře pak také z Mongolska a dalších zemí.


Výstava bude zpřístupněna v rámci Slezské muzejní noci od 10. září 2021 od 17 hodin v Historické výstavní budově, Komenského 10, Opava. Výstava potrvá do 31. prosince 2021.

 

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR v rámci programu Národní a kulturní identity (NAKI) II, projekt DG18P02OVV064 Právní, historické a společenskovědní aspekty nových a tradičních menšin v České republice.

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „"Staré" a "nové" menšiny v České republice“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Těžká léta 1938 a 1945 

Těžká léta 1938 a 1945

22.10.2022 | Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky | Akce

Zveme vás na vojensko-historickou akci Těžká léta 1938 a 1945!

Detail události 
Migration flows propaganda 

Migration flows propaganda

14.12.2022 | Opava, Czech Republic - Silesian Museum, The Historical Exhibition Building (Komenského 10). | Akce

INTERACTIVE EXHIBITION

Detail události