Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Krajina a lidé: kulturní krajina českého Slezska v proměnách

Krajina a lidé: kulturní krajina českého Slezska v proměnách

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
10.09.2021 - 31.12.2021

 

Krajina je neodmyslitelnou součástí života člověka. Současná struktura krajiny vzniká působením přírodních činitelů a lidské činnosti, která krajinu výrazně ovlivňuje a často ohrožuje její ekologickou stabilitu. Člověk měl od dávných dob snahu pochopit přírodu za účelem přežití, přírodním podmínkám se přizpůsoboval nebo se pokoušel adaptovat přírodu vlastním potřebám. Výsledkem je široký rozsah krajin od přírodních, až po kulturní. Následky proběhlých procesů mohou v krajině přetrvávat staletí i tisíciletí nebo jsou časem nahrazeny jinými krajinnými strukturami. Člověk způsobuje zpravidla krátkodobé a dynamické změny krajiny. K antropogennímu ovlivnění dochází nejčastěji v oblastech, které může člověk intenzivně využít (těžba nerostných surovin) nebo si je přizpůsobit pro svou potřebu (zemědělství nebo nová zástavba). Přirozená krajina se na našem území už v podstatě nevyskytuje, nejvíce se jí blíží chráněné krajinné oblasti. Jejich posláním je ochrana krajiny, jejího vzhledu a jejich typických znaků tak, aby tyto hodnoty vytvářely vyvážené životní prostředí a aby přírodní dědictví mohlo být v co nejzachovalejším stavu předáno dalším generacím.
Výstava návštěvníkům přiblíží nejvýznamnější proměny krajiny českého Slezska. Součástí výstavy jsou ukázky jednotlivých biotopů, které byly ve větší či menší míře vystaveny působení člověka. Kromě informací o proměnách krajiny budou mít návštěvníci výstavy možnost spatřit ukázky rostlin i zvířat obývajících jednotlivé typy krajiny.

Výstava probíhá od 10. září od 17 hodin do 31. prosince 2021 v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava).

Výstava je realizována v rámci projektu VELKÝ HISTORICKÝ ATLAS ČESKÉHO SLEZSKA – Identita, kultura a společnost českého Slezska v procesu společenské modernizace s dopadem na kulturní krajinu; identifikační kód projektu: DG18P02OVV047; projekt je financován z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II).

Partnery v rámci realizace projektu jsou Výzkumný ústav ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, z. ú., a Ostravská univerzita.

 

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Krajina a lidé: kulturní krajina českého Slezska v proměnách“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Koptské textilie Slezského zemského muzea 

Koptské textilie Slezského zemského muzea

04.02.2022 | Historická výstavní budova | Výstavy

Poznejte zručnost koptských tkalců. Unikátní sbírka tkanin ze sbírky Slezského zemského muzea pochází z 3. až 12. století z území dnešního Egypta.

Detail události