Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Ještě jste neviděli…

Ještě jste neviděli…

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
10.09.2021 - 31.01.2022

 

Výstava „Ještě jste neviděli..." nabízí výběr z přírůstků uměleckohistorické podsbírky Slezského zemského muzea posledního desetiletí, přičemž jednotlivé, poprvé vystavené exponáty doprovázejí obsáhlá informační data.

V oddíle věnovaném předválečnému modernímu umění české provenience jsou vystaveny opusy elitních malířů Otakara Nejedlého, Emila Filly, Antonína Procházky, Václava Radimského a Josefa Lady; všichni se do muzejních sbírek vřadili teprve nedávno. Premiéru si rovněž odbývají zřídka vídané obrazy fotografa Františka Drtikola, zde dokonce ve čtyřech krajinomalbách. Dominantní postavení zaujímá zatím neznámá a obsáhlá sochařská pozůstalost Bedřicha Stefana, umožňující např. výjimečně atraktivní „kukátkový" pohled do průběhu zrození sochy či reliéfu od počátečního návrhu po finální tvorbu. Řádku „velkých jmen" první poloviny 20. století uzavírá Leopold Bauer, architekt a designér, mj. projektant opavského obchodního domu Breda, s výjimečným souborem architektonických návrhů a fotografií interiérových realizací.

Druhá část výstavy náleží nově prezentovaným dílům předních osobností regionálního výtvarného umění 20. století – např. malířů a grafiků Helmuta Krommera, Fritze Krusperského, Raimunda Moslera a Richarda Assmanna, čtyř odsunutých německých Opavanů, jejichž tvorba na svůj odborný výklad teprve čeká, Heleny Salichové, mj. první Slezanky studující na pražské malířské Akademii, sochaře Karla Vávry nebo výrazné osobnosti severomoravské keramiky Aleny Ovčáčkové.
Samostatné výstavní sekce obsazují opavské Marianum s náhledem do jen krátce držené projekční a prováděcí dokumentace k jeho výstavbě a ohromující pozůstalostní konvolut středostavovského bytového zařízení z období secese a tzv. první republiky s dochovaným užitným vybavením a dekorativními bibeloty v náznakové instalaci dobové jídelny a salonu.

PhDr. Eva Kolářová, kurátorka výstavy

 

Výstava probíhá od 10. září 2021 od 17 hodin do 31. ledna 2022 v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava).


Plakát ke stažení naleznete ZDE.
 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Ještě jste neviděli… “ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Koptské textilie Slezského zemského muzea 

Koptské textilie Slezského zemského muzea

04.02.2022 | Historická výstavní budova | Výstavy

Poznejte zručnost koptských tkalců. Unikátní sbírka tkanin ze sbírky Slezského zemského muzea pochází z 3. až 12. století z území dnešního Egypta.

Detail události