Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Komentovaná prohlídka výstavy "Ještě jste neviděli..."

Komentovaná prohlídka výstavy

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Akce

Doba konání:
27.01.2022 - 27.01.2022

 

Nenechte si ujít komentovanou prohlídku výstavy s kurátorkou Dr. Evou Kolářovou.

Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 v 17 hodin v Historické výstavní budově, Komenského 10, Opava. Vstupné je 20 Kč na osobu.

Výstava „Ještě jste neviděli..." nabízí výběr z přírůstků uměleckohistorické podsbírky Slezského zemského muzea posledního desetiletí, přičemž jednotlivé, poprvé vystavené exponáty doprovázejí obsáhlá informační data.
V oddíle věnovaném předválečnému modernímu umění české provenience jsou vystaveny opusy elitních malířů Otakara Nejedlého, Emila Filly, Antonína Procházky, Václava Radimského a Josefa Lady; všichni se do muzejních sbírek vřadili teprve nedávno. Premiéru si rovněž odbývají zřídka vídané obrazy fotografa Františka Drtikola, zde dokonce ve čtyřech krajinomalbách. Dominantní postavení zaujímá zatím neznámá a obsáhlá sochařská pozůstalost Bedřicha Stefana, umožňující např. výjimečně atraktivní „kukátkový" pohled do průběhu zrození sochy či reliéfu od počátečního návrhu po finální tvorbu. Řádku „velkých jmen" první poloviny 20. století uzavírá Leopold Bauer, architekt a designér, mj. projektant opavského obchodního domu Breda, s výjimečným souborem architektonických návrhů a fotografií interiérových realizací.
Druhá část výstavy náleží nově prezentovaným dílům předních osobností regionálního výtvarného umění 20. století – např. malířů a grafiků Helmuta Krommera, Fritze Krusperského, Raimunda Moslera a Richarda Assmanna, čtyř odsunutých německých Opavanů, jejichž tvorba na svůj odborný výklad teprve čeká, Heleny Salichové, mj. první Slezanky studující na pražské malířské Akademii, sochaře Karla Vávry nebo výrazné osobnosti severomoravské keramiky Aleny Ovčáčkové.
Samostatné výstavní sekce obsazují opavské Marianum s náhledem do jen krátce držené projekční a prováděcí dokumentace k jeho výstavbě a ohromující pozůstalostní konvolut středostavovského bytového zařízení z období secese a tzv. první republiky s dochovaným užitným vybavením a dekorativními bibeloty v náznakové instalaci dobové jídelny a salonu.
Výstava probíhá do 31. ledna 2022.

Plakát ke stažení naleznete ZDE.

 

 

 

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Komentovaná prohlídka výstavy "Ještě jste neviděli..." “ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Obrázky malované na skle 

Obrázky malované na skle

01.07.2022 | Historická výstavní budova | Výstavy

Přijměte pozvání na výstavu představující bohatý fond podmaleb na skle deponovaných v etnografické podsbírce Slezského zemského muzea.

Detail události 
Krajina 

Krajina

06.07.2022 | Historická výstavní budova | Výstavy

Krajinářská fotografie má své nezastupitelné místo ve sbírce výtvarné fotografie Oddělení fotodokumentace a digitalizace Slezského zemského muzea. Abychom přiblížili bohatství tohoto významného fondu, připravili jsme pro vás novou výstavu, na kterou vybral ikonické exponáty kurátor Luděk Wünsch.

Detail události 
Indiánské léto 

Indiánské léto

06.08.2022 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

V Arboretu Nový Dvůr pořádáme již tradiční prázdninovou akci nejen pro děti.

Detail události 
Mezinárodní noc pro netopýry 

Mezinárodní noc pro netopýry

31.08.2022 | Historická výstavní budova | Akce

V letošním roce proběhne již 26. ročník této oblíbené akce, která návštěvníkům představí zajímavosti o životě a chování netopýrů.

Detail události