Úvod \ Expoziční areály \ Historická výstavní budova, Opava

Historická výstavní budova Opava

Zapomenuté obrazy

Zapomenuté obrazy

Místo konání:
Historická výstavní budova
Opava / ukázat na mapě

Typ události:
Výstavy

Doba konání:
03.05.2022 - 03.07.2022

 

Muzeum revolučních bojů a budování socialismu vzniklo na počátku 60. let 20. století v Ostravě jako detašované pracoviště Slezského muzea. Od roku 1980 pak bylo samostatnou organizací pod názvem Muzeum revolučních bojů a osvobození (dále jen MRB). Až do svého zániku počátkem 90. let se muzeum soustředilo na dokumentaci novodobých dějin se zaměřením na oblast tehdejšího Severomoravského kraje. Vedle dokladů k hospodářským a sociálním dějinám a k historii protinacistického odboje tvořily součást sbírkového fondu MRB také čtyři stovky obrazů československých i zahraničních moderních umělců.

Vedle budovatelských děl socialistického realismu 50. let 20. století (Ota Holas, Milan Zezula), jež pro ideologicky koncipovanou muzejní instituci tvořily takřka povinný atribut, šlo také o dobovou krajinářskou tvorbu, nezřídka inspirovanou sovětským prostředím (Lída Hynková, Oldřich Holub, Jaroslav Hudec, Stanislav Odvárko) nebo industriální krajinou. Předmětem akviziční činnosti se stávala také tvorba reflektující události druhé světové války. Vedle autentických děl vytvořených v nacistických věznicích a táborech (K. L. Brodský, Leo Haas) šlo také o pozdější umělecké reflexe, ať již abstraktní (Jan Blažek) či realistické (Vladimír Bidlo). Součást sbírek tvořily také práce soudobých autorů s obecnější a symbolickou protiválečnou či sociální tematikou (Václav Hejna, Jarmila Kalašová, Viktor Polášek). Díky politické podpoře MRB disponovalo finančními prostředky, které umožňovaly i nákupy děl či reprodukcí zahraničních tvůrců. Vedle "obligátních" nákupů a darů ze zemí východního bloku šlo především o díla francouzských umělců (Bernard Buffet, Albert Marquet). Z hlediska provenience je v rámci fondu raritou portrét od ostravského malíře Samuela (Šloma) Salomonowitze, žijícího po druhé světové války v emigraci.
Navzdory dobovému ideologickému nánosu MRB vytvořilo hodnotnou a tematicky i stylově pestrou sbírku malířské tvorby 20. století.

Výstava je přístupná od 3. května do 3. července 2022 v Historické výstavní budově (Komenského 10, Opava).

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Zapomenuté obrazy“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Komentované prohlídky Srubu Petra Bezruče 

Komentované prohlídky Srubu Petra Bezruče

29.05.2022 | Srub Petra Bezruče | Akce

Nenechte si ujít komentované prohlídky srubu, který prezentuje autentické prostředí letního obydlí básníka Petra Bezruče.

Detail události 
Slezská muzejní noc 2022 

Slezská muzejní noc 2022

03.06.2022 | Srub Petra Bezruče | Akce

V rámci letošní Slezské muzejní noci pro vás připravujeme opět netradiční a bohatý kulturní program.

Detail události 
Opavský den dětí v muzeu 

Opavský den dětí v muzeu

05.06.2022 | Srub Petra Bezruče | Akce

Slezské zemské muzeum se tradičně připojuje k Opavskému dni dětí.

Detail události 
Mistrovství České republiky ve stromolezectví 

Mistrovství České republiky ve stromolezectví

10.06.2022 | Arboretum Nový Dvůr | Akce

21. ročník tradičního setkání stromolezců na stromech i pod nimi se letos uskuteční v Arboretu Nový Dvůr.

Detail události