Úvod \ Expoziční areály \ Památník Petra Bezruče, Opava

Památník Petra Bezruče Opava

Vzpomínkový akt u hrobu Petra Bezruče

Vzpomínkový akt u hrobu Petra Bezruče

Archiv - událost již proběhla

Místo konání:
Hrob Petra Bezruče

Typ události:
Akce

Doba konání:
15.09.2022 - 15.09.2022

 

Opavský rodák Petr Bezruč (15. 9. 1867 - 17. 2. 1958) patří k nejvýznamnějším představitelům naší poezie přelomu 19. a 20. století. Bezručovy jedinečné verše ve Slezských písních byly nejen vášnivým protestem proti národnostnímu a sociálnímu útlaku v rodném kraji, ale také lyrickým obrazem básníkova nitra. O mimořádném významu Slezských písní svědčí mj. jejich překlady do více než 40 světových jazyků a jejich ohlas ve výtvarném a hudebním umění. 

U příležitosti letošního 155. výročí básníkova narození se tradičně sejdeme uctít jeho památku na městském hřbitově v Opavě. Na pietním aktu promluví přední znalec Bezručova díla Mgr. Zdeněk Smolka, Ph.D.  Bezručovy verše zazní v podání Sarah Haváčové. Hudební část vzpomínkového aktu obohatí Pěvecké sdružení slezských učitelek, pod vedením sbormistra Jiří Slovíka.

 

Mgr. Zdeněk Smolka, Ph.D., se narodil 25. 10. 1969 v Českém Těšíně. Téměř celý život prožil v Havířově. Roku 1996 dokončil Bc. studium literární vědy na Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, o rok později Mgr. studium učitelství českého jazyka a literatury pro střední školy tamtéž. Nastoupil do Ústavu pro regionální studia Ostravské univerzity (dnes Centrum regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity) a na katedru české literatury, literární vědy a dějin umění (dnes katedra české literatury a literární vědy) Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, kde působí stále. Roku 2002 získal titul Ph.D. na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci prací Básník mezi legendami, mýtem a realitou: kapitoly z literatury o Petru Bezručovi, která vyšla i knižně. Soustavně se věnuje dějinám literatury a kultury českého Slezska a severovýchodní Moravy, v posledních letech zvláště poezii tematizující Beskydy. Spolu s Jakubem Ivánkem redigoval Kulturně-historickou encyklopedii českého Slezska a severovýchodní Moravy (2013). Podílel se na vydávání časopisů Pagát a Nové břehy. Jeho básně byly otištěny v antologii V srdci Černého pavouka (2000).

 

Plakát ke stažení ZDE.

 

Vytisknout celou událost

Doporučit událost „Vzpomínkový akt u hrobu Petra Bezruče“ na Facebook  
 

Události, které spustíme v nejbližší době

 
Adventní koncert ZUŠ Opava 

Adventní koncert ZUŠ Opava

08.12.2022 | Historická výstavní budova | Akce

Zveme vás na tradiční předvánoční koncert opavské Základní umělecké školy.

Detail události 
Dernisáž výstavy Pravěký svět aneb ve stopách Zdeňka Buriana 

Dernisáž výstavy Pravěký svět aneb ve stopách Zdeňka Buriana

12.12.2022 | Památník Petra Bezruče | Akce

Srdečně Vás zveme na dernisáž výstavy, která prezentuje výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly.

Detail události 
Migration flows propaganda 

Migration flows propaganda

14.12.2022 | Opava, Czech Republic - Silesian Museum, The Historical Exhibition Building | Akce

INTERACTIVE EXHIBITION.

Detail události 
Můj svět 

Můj svět

07.03.2023 | Historická výstavní budova | Výstavy

Výstava snímků 15. ročníku celonárodní fotografické soutěže Můj svět.

Detail události