Úvod \ Pro média \ Tiskové zprávy a informace \ Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil

Slezské zemské muzeum

Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil

Tři výstavy, literárněvědná konference, besedy, výšlap na Lysou horu a zcela unikátní vydání Slezských písní. To vše připravilo Slezské zemské muzeum – Památník Petra Bezruče u příležitosti 150. výročí narození opavského rodáka a slezského barda Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče.

 

Výstavy prezentují jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 19. a 20. století z naprosto odlišných úhlů pohledu. První s titulem Petr Bezruč v hudbě a umění představí návštěvníkům hudební a výtvarná díla, která byla inspirována Bezručovou tvorbou. Bude k vidění v Památníku Petra Bezruče a její vernisáž se uskuteční 5. září  v 17 hodin. Ve stejný den, ale v 18 hodin, zpřístupníme druhou výstavu, kterou můžete navštívit v opavském Obecním domě. Nese název Slezské  angažmá a její autoři vám přiblíží, co burcuje umělce dnešních dní a jak se to promítá v jejich tvorbě. O týden později, 12. září v 17 hodin, slavnostně zahájíme výstavu s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil. Poslední a největší výstavní projekt věnovaný tomuto básníkovi vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. Jeho prostřednictvím se vrátíme do 2. poloviny 19. století a budeme pátrat po osudech Petra Bezruče.

 

V rámci poslední zmiňované výstavy budete mít rovněž možnost zhlédnout 81 originálních ilustrací, které výtvarně doprovázejí nové vydání sbírky Slezské písně. Toto jediné Bezručovo dílo se po mnoha letech totiž dočkalo zcela unikátního vydání. Každá báseň sbírky je ilustrována jiným výtvarníkem. V jedné knize básní se Bezručovy verše snoubí s tvorbou 81 současných výtvarných umělců. Některé z básní se tak vůbec poprvé za celou dobu své existence dočkaly výtvarného ztvárnění. Zároveň se sbírka básní stala přehlídkou současného výtvarného umění.  Pro spolupráci byli osloveni převážně umělci, kteří se primárně nezaměřují na tvorbu ilustrací. Všechny ilustrace vznikly jako nová originální výtvarná zpracování jednotlivých básní a v každé z nich se odráží ojedinělý výtvarný přístup daného umělce. Publikace vznikla s podporu Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. Její křest bude součástí vernisáže výstavy Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil.

 

K výstavám je připraven  bohatý doprovodný kulturně vzdělávací program. Kromě tradičního pietního aktu dne 15. září na městském hřbitově v Opavě se můžete vydat hned 16. září například na „literatúru“ a vystoupat společně s námi na jedno z oblíbených Bezručových míst, kterým bezpochyby byla Lysá hora. Připraveny jsou také literární besedy v opavském Obecním domě nebo literárněvědná konference určená pro širokou veřejnost. Všechny akce se konají v rámci festivalu Bezručova Opava.

 

Další podrobnosti k výstavám a doprovodným akcím včetně časových harmonogramů
a termínů najdete na www.szm.cz.

 

Tisková informace ke stažení zde.

 

Partneři:

ministerstvo_kultury  logo AV ČR logo_nadace landeklogo OKO

 

logo_FF OUlogo_PB_150. výročí narození

 

Poslední aktualizace článku: 18.08.2017

Vytisknout celý článek

Doporučit článek „ Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil“ na Facebook      

Další články v této rubrice

 
Fotografická výstava Svět třetím okem

Fotografická výstava Svět třetím okem

29.03.2022

U příležitosti životního jubilea vystavuje své autorské fotografie Přemysl Orlík, rodák z Opavy. Na fotografiích se snaží zachytit neopakovatelný genius loci, krásu krajiny, která nás obklopuje, jakož i rozmanitosti přírody lidskými vjemy těžko postřehnutelné. Proto je nanejvýš příhodné, že jeho díla budou umístěna právě v Arboretu Nový Dvůr.

Přečíst celý článek  
Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Workshop k výstavě Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

09.03.2022

Dávno minuly doby, kdy se po planetě Zemi proháněl tyranosaurus nebo velociraptor. I přesto pravěk neustále podněcuje lidskou fantazii. Přesvědčeni jsou o tom i pracovníci Památníku Petra Bezruče, kteří pro rodiny s dětmi vytvořili několik kreativních workshopů, které jsou navázány na výstavu Pravěký svět.

Přečíst celý článek  
Civilizace a barbaři

Civilizace a barbaři

28.02.2022

Antický svět, dnes chápán, jako kolébka moderní evropské civilizace, na druhé straně svět barbarů, kdysi pojmenování etnik mimo římský kulturní okruh. Tyto dva koexistující světy nyní představí archeologické oddělení Slezského zemského muzea v rámci nově připravované výstavy.

Přečíst celý článek  
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

28.02.2022

Paleoart – výtvarný směr, který se zaměřuje na rekonstrukce pravěkého života. Pro některé možná neznámý pojem, pro milovníky Zdeňka Buriana svět, kde ožívají dávná stvoření. Nová výstava Slezského zemského muzea představí tři umělce, kteří se tomuto směru věnují a navazují tak na Burianovo dílo.

Přečíst celý článek  
Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

Výstava Koptské textilie Slezského zemského muzea

28.02.2022

Egypt se svým životadárným Nilem je významným centrem starověkých dějin, proto po dlouhá léta láká historiky a badatele. Mnozí z nich přivezli ze svých výzkumných cest cenné artefakty. Několik jich bylo uloženo i ve sbírkách Slezského zemského muzea. Jedná se například o padesát jedna fragmentů látek, které jsou nyní představovány veřejnosti.

Přečíst celý článek  
Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

Rekonstrukce Müllerova domu byla oceněna!

02.10.2020

Rekonstrukce objektu a zahrady Müllerova domu byla oceněna v 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.

Přečíst celý článek  
Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

Odkaz Karla Engliše bude rozvíjet nová nezisková organizace

25.05.2020

Sto let poté, co Karel Engliš poprvé usedl do křesla ministra financí, zahajuje činnost nezisková organizace, která bude rozvíjet jeho odkaz.

Přečíst celý článek  
Muzeum OnLine

Muzeum OnLine

27.03.2020

Slezské zemské muzeum s ohledem na stávající situaci s koronavirovou nákazou v České republice uzavřelo na začátku března všechny expoziční areály včetně muzejní knihovny a zrušilo do odvolání všechny kulturní akce, přednášky, besedy a edukační programy.

Přečíst celý článek  
Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

Zrušení akce Hlučín-Darkovičky 2020

23.03.2020

Dne 30. května 2020 měla proběhnout tradiční akce „Hlučín-Darkovičky 2020“, kterou jsme připravovali společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Městem Hlučín.

Přečíst celý článek  
Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

Paul Gebauer – „akademický malíř a sedlák“

06.01.2020

Slezské zemské muzeum společně s Oblastní galerií v Liberci a Muzeem v Bruntále postupně představí v putovním výstavním projektu dílo významného slezského malíře Paula Gebauera. Smyslem výstavního cyklu je připomenutí a rehabilitace díla tohoto německého autora, který byl po roce 1945 odsunut a jeho majetek včetně většiny jeho děl byl zkonfiskován.

Přečíst celý článek